hangi mac i almalı

selamlar arkadaşlar,

mac mini ile macbook air arasında kalmış durumdayım, bütçem daha yükseğini de elvermiyor açıkçası. macbook alırsam da evde monitöre takılı kullanacağım, mini alırsam da öyle olacağı için taşınabilirlik ihtiyacım yok. seçenekler şunlar:

Mac Mini M1 çip 521 gb ssd 16 gb ram = 22k
www.apple.comçekirdekli-cpu’ya-ve-8-çekirdekli-gpu’ya-sahip-apple-m1-çip-512gb

Macbook Air M1 çip 256gb ssd 8 gb ram = 21k
www.apple.comçekirdekli-cpu’ya-ve-7-çekirdekli-gpu’ya-sahip-apple-m1-çip-256gb

Fiyat olarak daha yükseğe çıkamıyorum, Macbookun ssd'sini 512 yaparsam fiyat 4k arttığı için yapamıyorum. Sizce sadece taşınabilir diye mi Macbook Air'ın fiyatı bu kadar fazla? İki türlü de monitöre takılı kullanılacaksa mini almak daha mantıklı mıdır?

Söylediklerinize göre mini almak daha mantıklı görünüyor.
16 GB Ram ve 512 GB SSD sizi çok rahatlatacak.

MacBook Air ile arasındaki fiyat farkı gayet kaliteli bir monitör ve batarya için veriliyor. Fahiş bir fark olduğunu söyleyemem.

Hayatınızın bir anda değişmeyeceğine, her zaman evde monitörde çalışacağınıza eminseniz Mini alın.
MacBook Air alırsanız monitör, klavye vs. bağlamak için adaptörler de almanız gerekeceğini bütçenize ekleyin.

Ama MacBook Air kullanmak da pek çok güzellikle geliyor.
İstediğinizde kucağınıza almak, ufak bir işlem yapacağınızda hiç yerinizi değiştirmeden bilgisayarı açıp yapmak, tatile veya ailenize vs. gideceğinizde hiç düşünmeden bir anda tüm sisteminizi yanınıza almak önemli bir lüks.
Bu arada Macbook'unuzu evde monitöre bağlasanız da kenarda açık tutabilir ve iki ekran sahibi olabilirsiniz. Birinde işinizi yaparken diğerinden YouTube izler veya Whatsapp ile sohbet edebilirsiniz :)

RAM ve SSD dışında önemli bir performans farkı yok, onu da söylemiş olayım. Bir gün satmak isterseniz de Macbook daha hızlı satılacaktır ama şimdiden bunu düşünmeye gerek yok.
  • michael_knight  (10.08.22 20:21:25)
Aynı konfigürasyonda Air, bu konfigürasyonda Mini.

  • heritage  (10.08.22 20:44:56)
Mini+1

  • jamiro  (10.08.22 23:14:52)
bu karşılaştırmada mini baya üstün. (16gb ram ve fanlı kasa performansı da ciddi şekilde fark ettiriyor)

Ben Air kullanıyorum yanımda her işimi yapabileceğim ve pili çok giden bir alet taşımak çok iyi oluyor ama evde de PC'm var, güç için onu kullanıyorum. Sizin ihtiyacınız öyle değilmiş tam tersi evde tek cihaza ihtiyacınız var. Mac Mini.
  • nhk ni youkosu  (11.08.22 00:02:22)
Taşınabirlik öncelik değilse yüksek speclerden ve fandan ötürü mini daha iyi olacaktır. tabi üstüne monitör ve klavye mouse da ekleyeceksiniz. Piyasayla ilgili en ufak bir fikrim olmamasıyla birlikte eli yüzü düzgün bir monitörün iki binden aşağı olacağını sanmıyorum

  • mirafiori  (11.08.22 00:22:29)