Almanya'dan Turkiye'ye calısmak

Merhabalar,

Bir süre sonra eş durumundan Almanya'ya yerlesme ihtiamli olan bir arkadasım için bilginize ihtiyacım var. Halihazırda Türkiye'de bir firmada çalışıyor. Almanya'ya eş durumundan gittiğinde otomatik orada çalışma iznini almış olacak fakat mevcut işine uzaktan devam etmek isterse yasal sorunlar çıkabileceği maksimum 6 ay bu şekilde çalışabileceğine dair yorum yapanlar olmuş. Resmi bilgiyi de bulamadık. Bir bilgisi ya da yönlendirmesi olan olursa çok sevinirim.

Teşekkürler.

Bir kişinin almanyada çalışma izninin olması türkiyede çalışmasına engel değil. Buradaki işini uzaktan yalabiliyorsa ve çalıştığı yer de kabul ediyorsa almanya'dan ya da yozgattan çalışması arasında bir fark yok.

  • mg3929  (01.08.22 12:16:34)
maaşı almanya'ya yatacaksa vergi konusunda sıkıntı olur. ama maaşı türk hesabına yatacaksa sorun olmaz.

  • sir gawain  (01.08.22 12:35:00 ~ 12:35:41)
Almanya'da yaşayıp euro harcarken TL ile maaş almak çok saçma değil mi bir yandan?

  • kobuzchu kiz  (01.08.22 12:45:57)
@kobuzcu kiz oldukça mantıksız ama iş buluncaya kadar bir süre işsiz kalmak yerine bu alternatif mantıklı gözüküyor.

@sir gawain Türkiye hesabına yatması ikametgah Almanya olduğu için sorun olmaz mı? Regulasyon sorunu olur. Orada da bir saglık sigortası yaptırmak zorunda olduğu için sorun olur gibi bilgiler var.
  • kullanıcı adını aktif edemeyen insan  (01.08.22 13:29:08)
türkiye'deki geliri almanya'yı bağlamaz. bu ister iş geliri olur, ister kira geliri olur, türkiye'deki banka hesabına girip çıkan parayı almanya ne yapsın ki? türkiye tarafında sorun olur diyorsan onu bilemiyorum.

buradaki sıkıntı, almanya sistemine dahil olmayacağı için sağlık sigortası, emeklilik vs. gibi bürokratik konular. belki bunlar da eşi üzerinden halledilir. almanya'da işsiz statüsünde takılır bir süre.

bu arada, maaşı euro bazında ne kadar yapıyor bilmiyorum ama belirli bir meblağın altında kalıyorsa almanya'da vergiden muaf oluyor. yani maaşı doğrudan almanya hesabına euro olarak da yatabilir. benim bildiğim vergi muafiyeti için üst limit yılda 15-20 bin euro civarında gibi bir şeydi ama bakmak lazım.
  • sir gawain  (01.08.22 13:47:55 ~ 13:52:39)
Bunu en iyi alman bir avukat bilir veya sosyal güvenlik uzmanı.

Ama iki ülke arasında çift vergilendirmeyi önleme anlaşması var. Yani türkiye'de gelri vergisi vs ödediği için orada bir sorun olmayabilir.
  • anten  (01.08.22 14:47:50)