[]

Manchester United ve Alex Ferguson

Benim ezelden beridir United'a sempatim vardır, Alex Ferguson dönemi de en şaşalı dönemidir, bilirsiniz. Fakat benim anlamadığım bir nokta var; Alex Ferguson bir devrim yarattı takım üstünde sayısız şampiyonluk kazandırdı, bunların 5 tanesi son 5 senesinde üst üste geldi, yani ortada şampiyon olmayı öğrenmiş makine gibi işleyen bir takım varken Ferguson'un son şampiyonlukla birlikte ayrıldığı 2012-13 sezonundan sonra bir daha şampiyon olamaması bi başarı elde edememesi ilginç bir şey değil mi? Tamam menajer teknik direktör vs çok önemli ama 5 sene üst üste şampiyon olan bir takımın devamındaki 10 senede birden böyle başarısız olması çok ilginç geliyor bana, bu neden böyle olur? Teşekkür ederim.
 
5 sene üst üste şampiyon olmamıştı ki? Arada Chelsea ve City şampiyonlukları var. O da zaten Chelsea'nin Abramoviç, City'nin de BAE'liler tarafından alınması sonrası oluyor. United'ın da bu satın alımlarla alakalı tonla hikayesi var. Kaddafi direkt almak istiyordu United'ı sanırım. Bir ton saçmalık. Bu konuyla ilgili Fularsız Entellik podcastinin Fotbol Ekonomisi serisi var 6 bölümlük. Futbol ile ilgisi olmayanların bile dinlemesi gereken müthiş bir seri.


  • himmet dayi  (27.07.22 13:45:33) 
Aynen öyleymiş araya giren olmuş ama orada da 2. olmuş genel toplamda 13 şampiyonluk almış ve takımdan şampiyon olarak ayrılmış, yani böyle başarılı bir takımın bir anda çökmesi bana çok enteresan geliyor, bahsettiğin podcast'i dinlememiştim dineleyecem mutlaka.


  • Kaleci Saçlı Forvet  (27.07.22 13:56:07) 
futbolda artık olay sistem artı paraya döndü. fergunsonun başarıları artı glazer ailesinin manuyu satın almasıda var. eğer glazerlar 2004te manuyu almasa fergunsonun son dönem şampiyonlukları olmazdı. fergunsonun beckham ve ronaldo gibi iyi oyunculara denk gelmesi de bir şans. fergunsona en yakın bence klooptur. kloop bırakırsa liverpoolda manunun girdiği kaosa girer. kloop dünyanın en pahalı stoperini ve en iyi kalecisini satın aldı. futbol romantik döneminden ayrılalı yıllar oldu. artık her şey para.


  • mikahakkinen  (27.07.22 13:57:48) 
Ferguson bırakmasaydı da aynı sonuç olurdu diye düşünüyorum ben.


  • pispinti  (27.07.22 14:02:41) 
Aslında United çökmüş diyemeyiz. Diğer rakipler multimilyarderler tarafından satın alınınca United biraz geride kaldı. Menajer değişikliği de üstüne geldi. Yanlış hatırlamıyorsam Ferguson sonrası gelen ilk isim Moyes'di. O da çok kötü bir başlangıç yapınca domino taşı gibi yıkıldı takım.


  • himmet dayi  (27.07.22 14:05:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.