Otomatik vitesli aracta bos viteste beklemek hakkinda

Otomatik vitesli aracta, uzun kirmizi isik surelerince tamamen egimsiz yolda bos viteste beklemenin aracin herhangi bir donanimina veya motoruna bir zarari olabilir mi?

olmaz.

  • jelly bear  (20.07.22 12:59:12)
Abi otomatik vites araçla sürüşe geçtikten sonra vitesle işin biter, orasıyla burasıyla oynamaya başlayınca şanzımanı bozuyorsun şanzıman sıkıntı en çok bu tip oynamalar nedeniyle çıkıyor.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (20.07.22 12:59:36)
Eğer eski tip, tork konvertörlü, tam otomatik bir şanzıman ise boşa almak faydalı.

Zaten araçla dururken çalışma sesinin değiştiğini, şanzımanda bir yük olduğunu, arabanın sürekli gitmek istediğini ve frenle zorla tuttuğunu hissedersin.

Ama yeni bir araçsa, doğal olarak şanzıman tork konvertörlü tam otomatik değil de robotlaştırılmış yarı otomatik bir şanzımandır

Hani her firmenın kendi şanzıman tipine bir isim vermesi var ya;

triptronic
EDS
DSG
Xtronic

vs vs farklı farklı isimleri var. Bunların hepsi aslında baskı balataya sahip, normal vites dişlileri olan, ama sürücü yerine robotlaştırılmış mekanik sistem tarafından vitesler değiştirilen, debriyaja basılan şanzımanlar.

Yani araçla durduğunuzda sistem sizin yerinize debriyaja basıyor ve bir nevi boşta bekliyor, çook uzun süre beklenmeyecekse boşuna sistemi kurcalamamalı. Normal trafik ışıklarında gerek yok özetle.

Araç modeli/yılı nedir?
  • John Bloor  (20.07.22 13:11:43)
@John Bloor Sunny 2018 model, uzun isiklar icin diyorum bazen 2-3 dakikayi bulan

  • feranbr  (20.07.22 13:28:19)
En garantilisi park konumuna almaktır. Hem arabayı rahatlatırsınız (sizin yerinize debrijaya otomatik basmaz), hem de yakıt tasarrufu sağlar. Bu biraz sakin insanların tercihidir aslında.

Ama "arabayı performanslı kullanırım ben arkadaş" diyenlerdenseniz o başka. O durumda da, agresif sürüş için vitesi manuel veya spor moda alıp kullanın :)
  • alfired  (20.07.22 13:52:53)
park konumu muabbeti aslında abartılan bir şey. otomatik vitesli sürekli oynanıp durulmaz. istersen 15 dk bekle frene bastıktan sonra sıkıntı olmaz. sıkışık trafiklerde bazı şanzımanlar L tarzı vitesler var. bu yükü almak içindir. vw gibi elektronik otomatik şanzımanlarda vitesle çok oynanmamalı. yani otomatik vites sürekli oynanmaz d de bekle.

  • mikahakkinen  (20.07.22 14:22:45)
30 saniyeye kadar ışıklarda boşa alıyorum. 30 saniye üzerindeyse direk park.

Işık 50-60sn ve üzerindeyse, park + el freni.
  • kaptankedi  (20.07.22 14:41:01)
5-6 yaşından eski tam otomatik ise ışıklarda boşa alman iyi olur. öteki türlü şanzuman ısınır.

yarı otomatiklerde sıkıntı yok.
  • alperz  (20.07.22 17:02:55)