[]

su altından elektrik aktarımı

selam herkese,

mersin'den kıbrısa elektrik hattı çekildiğini düşünelim. hattan geçen elektrik kktc'nin kullanabileceği büyüklükte olsun.

her şey yolunda giderken kabloda bir gün bir arıza çıksın (deprem ya da başka bir felaket) sonrasında kabloda kaçak oluşsun yani.

bu durumda ne olur?

deniz elektriği aktarır mı?
kablonun olduğu yerdeki deniz canlıları zarar görür mü?
doğaya etkisi ne olur?

 
Şöyle bir kabloyu deprem değil, göktaşı bile zor etkiler.

electrek.co

Kabloda sorun olursa zaten güç kesilir. O şekilde durmaz.
  • dissendium  (17.07.22 19:55:53) 
teorik olarak konuşuyorum.

kablo kopmasın da bile isteye denize elektrik verelim. bile isteye demeyelim de, üretim arızası olsun diyelim. bir şekilde kaçak olsun. ne olur onu merak ediyorum.

kabloda kaçak olunca bir çeşit sigorta ya da kaçak akım rölesi vs gibi şeyler (ne olduklarını bilmiyorum tam olarak) devreye giriyor ve elektrikler kesiliyor sanırım. kesilene kadar saniyelik bir elektrik kaçak olarak akıyor mu denize? (çok saçma bi ifade oldu farkındayım)

ya da sigorta önlemleri işe yaramadı, elektrik kesilmedi.
o durumda ne olur
  • biseysorcaktim  (17.07.22 20:06:36) 
Şalter diye bir şey koyarlar herhalde.
hadi hiç bir kontrol olmadı. Balıklar pişer, elektrik ile balık avlama videoları gibi.

  • neymis  (17.07.22 20:18:12) 
www.quora.com

Suya yayılır, etkilemez demişler. Sadece yakın çevrede etkileyebilirmiş.
  • dissendium  (17.07.22 20:47:23) 
böyle bir arıza milisaniyeler(genelde 80-100 ms, maks 300 ms) içinde temizlenir, hat başlarındaki feeder/diferansiyel röleleri bu koruma işlemini yapmaktadır.
Arıza sonucunda oluşan kısa devre akımları çok dar bir alanda etkili olur.

enerji kesilmeme durumu olmaz, eğer belirlenen kısa devre akım değerleri aşıldığı takdirde röleler kesicileri açtırıp, barayı boşaltamazsa kısa devre akımları hat başlarındaki mekanik ekipmanlarının patlamasına neden olur yani fiziksel olarak enerji iletimi mümkün olmaz.
  • sealth  (17.07.22 20:53:11 ~ 21:00:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.