[]

İnsan'ın evrimi hala devam ediyor mu?

Eğer öyleyse insan evrimi nereye doğru gidiyor şu andaki şartlar altında, insan vücudu nasıl bir değişim gösteriyor?
 
Değişen şartlara göre minör düzeyde devam ediyor ama bunun sonu yok büyük değişiklikler zamana yayılan büyük değişikliklere neden olur, misal 1 milyar yıl sonra atmosferdeki oksijen düzeyi solunum yapmaya yetmez o zaman azot soluyarak hayatta kalabilen yeni bir tür ortaya çıkar bilemeyiz.


  • Kaleci Saçlı Forvet  (13.07.22 11:33:11) 
Evrimin hizi canlinin ortalama omru ile ters orantili. Bakteri deneylerinde 20-30 sene icinde ciddi degisiklikler gorebiliyoruz, cunku saatler icerisinde bolunup bir sonraki nesle gecmis oluyorlar.

Bence evrimimiz yuzunden ciddi degisiklikler gozlemleyene kadar genetik teknolojilerinde coktan uzmanlasmis olacagiz ve kontrolu kendi elimize alacagiz.

Yine de olabilecegini dusundugum seyler:

- Diyetimizde karbonhidrat cok artti. Buna adaptasyon olabilir.
- Genel kaninin aksine ortalama zeka cok yavas da olsa artiyor.
- Uzagi gorme ihtiyacinin azalmasi ve yakina uzun sure bakmaktan oturu daha yakina odakli gozler.
- Hareketsizlik ile daha iyi bas edebilen kas-iskelet sistemi.
  • cleric  (13.07.22 11:46:06) 
Evrim duran bir şey değil ki? Evrimin durması demek üremenin durması demek.

Her yavru ebeveynine benzer, ancak klonu değildir. Haliyle her nesilde değişen minimal şeyler var. Bu farklılıklar doğada karşılık bulduğu takdirde kendisine sahip olan bireyin hayatta kalma ve/veya üreme başarısını artırır ve üreme yoluyla çoğalır.

Örneğin azınlık bir insanın hücrelerindeki bir mutasyon hiv virüsüne yakalanmalarını engelliyor, haliyle bu kişiler hiv yüzünden ölme tehlikesi altında değil ve bu genler bu bireyler üredikçe yayılıyor. Gelecekte daha yaygın hale gelmeleri olasılığı var.

Ancak insan evriminin ya da başka herhangi bir canlının evriminin ne yönde ilerleyeyeceği hakkında da kimse bir şey söyleyemez. Sadece geçmişte meydana gelen etkiler eğer devam ederse ne olacağı hakkında fikrimiz olabilir, örneğin insan beyni büyümeye devam ederse gibi. Bunlar da büyğk oranda spekülatif.

Evrim mekanizması bir çizgi halinde ilerlemiyor. Bir şişe suyu düz bir zemine dökerseniz onun nasıl dağılacağı hakkında pek az fikriniz olur. Suyun tüm molekülleri ile ilgili bir dağılım haritası çıkarmaksa çok daha farazi bir işe dönüşür, evrim için de bu geçerli.

Ancak şu kesin ki evrim "biten" bir şey değil. Sadece içinde bulunulan koşullar optimum düzeydeyse türleşme minimum seviyeye geriler. Ortam şartları elverişli olmaktan çıktığında türleşme hızlanır ya da o canlı grubu yok olur.
  • akhenaten  (13.07.22 13:08:22) 
ayak serçe parmaklarımızın küçülmesi gösterilir genelde örnek olarak. çünkü artık ağaçlara tırnanma ya da ayağımızla bir şeyler tutma gibi maymun davranışlarında bulunmuyoruz. ayaklarımızı sadece ayakta durmak için kullanıyoruz. parmakların tek tek ayrı görevleri yok.

evrim durmaz +1
  • sir gawain  (13.07.22 14:13:43 ~ 14:14:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.