Borsadan zengin olan ya da hayatını sürdüren var mı ?

BIST ve Forex ile çevremde ilgilenen çok insan var. Sürekli hisse senetleri hakkında konuşuyorlar ve borsa/Forex sayesinde maaşlı işlerinden çıkacaklarını zengin olacaklarını söylüyorlar. Sadece bu işi yapıp hayatını sürdüren ya da bu işten zengin olan var mı sizin çevrenizde bana saçma geldi çünkü bildiğin kumar bence.

Forexle İşim olmaz ama BİST’le ise başladığımdan beri ilgileniyorum.

6 senedir çalışıyorum orta düzey bi mühendis maaşım var. Bistteki portföyümün şuanki büyüklüğü maaşımın 150 katı. Zengin değilim ama evden çalışmıyor olsam işi bırakacak rahatlıkta bir param var.

Yanı cevap; evet zengin olunur.
  • Mcfly  (03.07.22 16:21:20 ~ 16:47:08)
Atilla Yeşilada Kripto Krizi Dünyaya Yayılır Mı adlı son youtube videosunda acemi yatırımcıların durumunu güzel özetliyor. Bundan bir iki ay önce sanal alem kripto para zengini arkadaşlarla doluydu. Hangi coine yatırım yapacaklarını bilemiyorlardı. Şimdi ne oldu onlara?
Hükümet bugün doları serbest bıraktım ya da artık faizi tutmayacağım diye açıklama yapsa ( ki bir kişinin iki dudağı arasında) ertesi günü o arkadaşların inan dut yemiş bülbüle dönecekler.
Yılların tecrübesi, Çelik gibi bir irade, finansal okuryazarlıkla dönem dönem kar ve zarar oluyor. Topladığında geriye bir miktar kazanç kalıyor ama bu da asla yan gelir boyutunu geçmiyor.
  • Mirket  (03.07.22 16:31:08)
Borsa/forex sirketleri bile bu islerden para kazanamiyor, musteriden kestigi komisyon geliriyle yasiyorlar.
Ellerinde milyon dolarlik robotlar ve sektorun en iyi elemanlari olmasina ragmen 1 saat sonrasini bile bilemiyorlar.

Hatta piyasanin en iyi bankalarindan birinin robotunu taklaya getirmislerdi petrol bulundu haberiyle.
  • divit  (03.07.22 18:46:06)
Türk insanı aceleci olduğundan çok az kişi para kazanabiliyordur ama bileşik getiri işleri gerçekten önemli ve etkili aslında. 20 yaşında minik minik fon/hisse biriktirmeye başlasan 50 yaşında milyonların olur, normalde maaşınla elde edemeyeceğin veya kenara para atıp biriktirerek elde edemeyeceğin şeyleri elde edersin.

  • nhk ni youkosu  (03.07.22 18:59:51 ~ 19:00:15)
tanıdığım var. güvenli oynuyor, benim gibi riske girmiyor. yaşı 55 üstü. başka gelirleri de var ama borsadan kazandığı en büyük geliri. tabii bist'in sığlığı yüzünden yaptığı işlemlerde fiyatı etkileyebilmesinin de etkisi var.

benim bir kaç örneğim var. 1 liranın altından alıp 14 liradan sattığım, 3 liradan alıp 86 liradan sattığım, 1 küsürlerden alıp 8 liradan sattığım hisseler var ama zengin edecek şeyler değil. uzun süre para bağladığım hisselerim de var. 2004-2005'ten beri borsadayım. portföyümün geçmişten bugüne analizini günlük yapıyorum, aldığım sattığım her şey kayıtlı, bu zamana kadar toplamda faiz getirisinin üzerinde kazanmışım.
  • gabe h coud  (03.07.22 22:06:13 ~ 22:07:43)
sahip olduğu hisselerden aldığı temettülerle işi bırakan insanlar var. (bkz: f.i.r.e.)
(bkz: financial independence retire early)

  • nuisance  (03.07.22 22:13:10 ~ 22:13:56)
benim bu tarz tanıdıklarımın istisnasız tamamı babadan zengin, zaten aylık masraflarını farklı kaynaklardan karşılıyorlar, sorulduğunda işsizim dememek için de borsada takılıyorum falan diye sanki tüm masraflarını oradan karşılıyormuş tribine yatıyorlar. istisnalar tabii ki vardır.

  • roket adam  (03.07.22 22:19:39)
borsadan çok para kazanan duydum ama hiç sıfırdan başlayıp çok zengin alan görmedim.paranı çok büyütebilirsin ama asla lan ben zengin oldum diyemiyorsun

  • kendicoplugundeotenhoroz  (03.07.22 23:39:24)