Park halindeki arabama vurup kaçtılar

Arkadaşlar merhaba,

Geçen hafta bir otopark alanında aracı park ettim. Ailemle birlikte gözlükçüye gittim. Döndüğümde bir baktım arabaya vurmuşlar ve hiçbir not, telefon vs. Bırakmamışlar.

Benim telefonum aracın göğüslük kısmında görünür şekilde duruyordu, çarptık ettik diye arayan da olmadı.

Hemen polisleri aradım ve kaza raporu oluşturdular.

Otoparkı gören bir kamera vardı. Muhtarlık binasıymış. Onun kameraları. Haftaiçi bir gün aradım. Görüntüleri istedim. Tamam gelin, bakın. Eğer görünüyorsa biz paylaşırız dediler.

Haftaiçi babam gitti, kaza saatinde araca çarpan araç, çarpma anı vs. Görünüyor. Kamera görüntü çözünürlüğü kötü. Araç plakası okunmuyor vs. Diyerek kötü ve okunmayan durumda da olsa plaka görünen açıyı babama vermemişler. Sadece aracıma çarparken ve o kişilerin araçtan inip çarptıkları yere bakarken göründükleri kısmı vermişler.

Elimde o kadarlık kısım var.

Olay yerine en yakın karakola bu görüntüler ile gitsem ve şikayetçi olabilir miyim?

Maddi hasarlı bir kaza olduğu için karakol ilgilenir mi?

Mobese kameralarından bu aracı tespit edebilir mi?

Yoksa soğuk su içip, kaskodan yaptırayım mı?

Benzer bir durumda ben savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum, o bölgeye bakan karakola yönlendirdiler, polis civardaki kamera kayıtlarını aldı, beni de karakola çağırdılar ve kayıtlara beraber bakmıştık. Kayıttan bir sonuç alamadık ancak sizin durumunuzda işe yarayabilir ben olsam peşini bırakmam.

  • mirty  (01.07.22 23:29:12)
geçmiş olsun, video görüntüleri gerçekten çok mu kötü? izlediniz mi? enhance edebiliriz belki.

  • rallied  (02.07.22 08:57:33)
Bende öyle ümit ettim, kafamda öyle kurdum ama görüntüleri verenler plakanın kameraya girdiği kısmı vermemişler. Sadece çarpma anını var. Araca çarpıp, park ediyorlar. Sonra inip kaçıyorlar. Ben çıkarken vurmuşlardır ve kaçıp gitmişlerdir diye düşünmüştüm ama tam tersi. Park ediyorlar, yaya olarak kaçıyorlar.

  • draconas  (02.07.22 11:17:56)
isteyebilir misiniz peki? bir de kaçtıktan sonra gittikleri yol üzerinde de kameralar vardır, aynı aracı (rengiyle) tanıma şansınız olabilir, onları da soruşturabilirsiniz. videoyu export ederken yani size verirken en yüksek çözünürlükte olmasını rica edin, bazıları bilemeyebiliyor.

  • rallied  (02.07.22 11:21:55 ~ 11:23:37)
Yıllar önce İstanbul'da park halindeki aracıma dolmuş çarpmıştı. Görgü şahidi bulup, şahit ile birlikte savcılığa gidip şikayetçi oldum. Çarpanın ifadesini bile almadan takipsizlik vermişlerdi. Kaskodan yaptırdığım için çok üzerinde durmadım. Umarım sizinki çözülür.

  • nhtzmc  (02.07.22 11:50:50)
O kayıtlar muhtemelen bir ay içinde silinir. Silinmeden savcılığa başvurup durumu anlatın bence en azından hemen kamera kayıtları alınsın. Plaka bulununca gerisi gelir zaten. Savcılığa özellikle plakanın görünrağa videoyu vermediklerini, bir ay içinde silineceğini, bu durumda vurup kaçan kişiyi bulma şansınızın olmadığını belirtin. Savcılıktan önce karakolu da deneyebilirsiniz ama polisler başından savmaya çalışıyor genellikle. O yüzden direkt savcılık dedim.

  • bayc  (02.07.22 21:02:41)