Eurobond yatırımı yapan var mı aranızda, sorularım var?

1) Diyelim 5k Dolar 5k Euro nakitimiz var. Ayrı ayrı Eurobond'a yatırmak mı daha mantıklı olur yoksa hepsini aynı para birimine çevirmek mi, hangisinin getirisi yüksek olur?

2) Ülkenin CDS risk puanının yükselmesi Eurobond yatırımını nasıl etkiler? Vade bittiğinde ödeme alamama gibi bir risk olur mu?

3) 5-30 yıl arası yapılan yatırım yazıyor İşbankasında. 1 yıllık Eurobond yok mudur? 5 yılı seçersek ara ödeme falan alıyor muyuz?

4) Siz kaç para yatırdınız ve sonunda kaç para aldınız?

edit: teknik bir soru değil ki, kategoriyi değiştirmeyin sayın modlar!

1) turkiye devletinin ihraç ettiği kağıtların çoğu dolar cinsi eurobondlardır. Euro cinsi bulabilmen daha zor.
2) cds yükseldikçe ben ükenin batma primi olduğundan riskinin aetar bu risk sayesinde zaten getiriniz daha fazla oluyor diğer ülkelere göre. Mesela rusya suan dolar olarak odemeyip ruble cinsinden ödüyor eurobond kuponlarını.
3) 1 yıl da var 20yıl da. İlk ihraç edğildipi zaman 5yıllık cıkıyor en düsük ama 4 yıl öncr ihraç olan bir kağıdı alabiliyorsun ki vadesine 1 yıl kalmıs olur:)
4) özel bir soru pas geçiyorum ama 800dolar 1000nominal bir eurobond aldın diyelim 5yıllık suan. 5yıl sonra eline 1000dolar gececek arada da 6ayda bir kupon alacaksın kuponu kaç ise
  • solenkol  (25.06.22 15:14:49)