french press için çekirdek kahve daha mı lezzetli?

yıllardır çekilmiş olarak yarım kiloluk alıyorum. kendim hiç öğütüp demlemedim. öğütücü ve çekirdek kahve alıp denemeye değer mi? kahveden anlayan arkadaşlar yanıtlarsa çok süper olur çünkü biliyorum çok deneyimli olmayınca ufak farklar anlaşılmayabiliyor.

yanıtlar için teşekkürler.

marketten alınan paketli kahveyi demlemekle taze çekilmiş kahveyi demlemek arasında çok ciddi fark var.

1- taze oluyor.
2- paketteki kahvenin kalitesi belli değil. genelde çekirdek alırken biraz daha özenme şansınız oluyor.

ancak kahvecide taze çekilmiş kahveyi demlemek ile evde hemen o anda çektiğiniz kahveyi demlemek arasında çok ciddi fark olmuyor. (kahve çekildikten sonra iyi kötü 2-3 hafta içinde demlediğinizi varsayarak)
  • co2s2  (23.06.22 16:01:24)
nitelikli kahve ve kahve ekipmanları satan bir firmada çalışıyorum. şey gibi düşünebilirsin, toz hazır çorba ile gerçek tarhanadan yapılan çorba arasındaki farka benzer. tabii kahve öğütüldükten hemen sonra bayatlamaya başlayan bir gıda olduğu için sizin çektirdiğiniz yarım kiloluğun kullanım ömrü en azından 2 haftaya kadar kendini korur. tavsiyem öğütücü alıp kendiniz öğütmeniz.

  • stationary traveller  (23.06.22 16:19:21)
üçüncü nesil kahveciden aldığım 250 gram çekirdek 110 lira (en son 3 ay önce 110 liraydı, şimdi kimbilir kaç olmuştur), daha dün market rafından aldığım tchibo gold filtre kahve 49 lira (jacobs, mehmet efendi ve benzeri paketli filtre kahveler de aynı fiyat. kimi 48, kimi 52).

yani sırf gurmelik yapıcaz diye iki katından fazla veririm diyorsanız çekirdek alın, bi de değirmen alın, kendiniz çekin.

niyet eeah işte kahve içmek ise hiç fark etmez.

aradaki fark da knorr hazır çorbayla ev tarhanası gibi olmaz. olsa olsa sabah aldığın ekmeği akşam yemeğinde yemek ile, akşam yemeğine fırından yeni çıkmış ekmek almak kadar olur. sabah aldığın ekmek de akşama yenmeyecek hale gelmez. çıtır çıtır olmaz ama taze, yumuşak bir kıvamda olur. aradaki keyif farkını ancak böyle açıklayabilirim.

bence damaklı bir gurme değilseniz bu keyfe 2 katından fazla para vermeye değmez.
  • kibritsuyu  (23.06.22 16:44:37 ~ 18:48:23)
Normalde taze cekilmis kahve her turlu daha iyi ama french presse iyi cekilmis alet lazim yoksa cok tortulu olur ve farkli tatlar cikar ortaya.

Yine daha iyi olur bu arada ama biraz da farkli olur demek istiyorum.

Ben el degirmeniyle ogutuyorum orta kalite bile degil belki ama hazir cekilmisten cok farkli oluyor.

edit: damak tadı kullandıkça gelişen bir şey çoğu kişi için. o yüzden çok da bi olayı yok diyenler olacaktır illa ki.
  • floydian  (23.06.22 18:09:22 ~ 18:40:34)
Kibritsuyu +1

2 3 defa heves edip fiyatını göz ardı ederek çekirdek kahve alacaksınız sonra bir gün lazım olacak ve en uygun hazır çekilmiş kahveyi alıp eve gideceksiniz. Verdiğim paraya yazık oldu hem öğütücüye hem de çekirdek kahvelere diyip öğütülmüş kahveyle yaptığınız kahveden bir yudum alacaksınız.
  • zoque  (23.06.22 18:24:35)
hazır öğütülmüş yarım kiloluk taze kahveyi bir iki hafta içerisinde tüketmeyeceksen çekirdek alıp içeceğin kadarını öğütmen lazım her demlemede (her fincan için 17-21 gr aralığı tavsiye edilir.) çünkü kahve öğütüldükten kısa bir süre sonra bayatlıyor. çekirdek kahvenin ömrü daha uzun. tabii uygun saklama koşullarında...

budur, başka bir esprisi yok.
  • motosiklet burclu adam  (24.06.22 00:34:42 ~ 00:35:04)
aslında ben yanlış anlatmışım. benim aldığım da market kahvesi, gidip çektirmiyorum.

yurtdışındayım ve hesaplarıma göre çekirdeğin kilosu 12-15 birim, şu anda aldığımın ise 9-10 birime denk geliyor.

yanıtlar için teşekkür ederim!
  • bohr atom modeli  (24.06.22 23:02:18 ~ 23:02:45)