spss sorusu yardım

veri girerken değişkenleri gruplayamama
Çalışmamızın 3 koşulu var, 3 koşulda da ayrı ayrı veriler alınıyor. Bağımsız değişken 3 uyaran türü ve sürekli değişken olarak yaş, bağımlı değişken ise uyaranları hatırlama düzeyi(ölçek), 3 gruptan da aldığımız verileri tek veride toplamamız gerekiyo
İki yönlü anova yaparken üç koşulun da tamamını almıyor, tek koşul tek koşul alıyor ancak bunlar tek değişkenler ve birleşmesi gerekiyor

nasıl yapabiliriz?

Uyaran türüne göre ayrılmış 3 grubun hatırlama düzeyini karşılaştırmak hedef, doğru mu anladım? Eğer öyleyse tüm verileri koşul farketmeksizin alt alta girip koşul türü isminde yeni bir değişken oluşturabilirsiniz.
Soru biraz açık gelmedi bana, yanlış anlamış olabilirim.

  • but that was just a dream  (23.06.22 02:46:46)
yardımınız için teşekkür ediyorum.
sıkıntı hala devam ediyor. bizim arkaşın olduğundan tam hakim olmadan cevaplamak istemedim aynen iletiyorum.

Bu düzende iki yönlü anova nasıl yapılabilir diye soruyor. Yaşlar uyaranlara göre ayrı ayrı olduğu için tek değişken olarak geçmediğinden iki yönlü anova olmayacak gibi görünüyor dedi. Olacak hale getirebilir mi, bağımsız değişken olan uyaran türünü (3 koşuldu) ayrı değişken olarak girememiş bu nasıl yapılır biliyor musun, tek bağımsız değişken varmış gibi görünüyor spsste halbuki öyle değil dedi

bir psikoloji tezi bu ve hangi uyaran türü daha fazla hatırlanabilirliktedir ve bunun yaşla bir bağlantısı var mı şeklinde bir sonuç isteniyormuş. Hocası her uyarana ayrı total aldırmış sonra iki yönlü anova istemiş. Toplam 300 katılımcı var, işitsel uyaranlardan, görsel uyaranlardan ve işitsel-görsel birlikte uyaranlardan alınan puanları (1-0 şeklinde) insanların yaşı ile etkileşim var mı yok mu, düzeyine bakmaya çalışıyormuş, yaş da 3 koşula ayrılıyormuş 100 100 100 şeklinde farklı katılımcılar var başlıklar altında.

bir kez daha teşekkür ederim
  • turbo sadık  (23.06.22 21:57:44)