[]

Fazla eşya ve giysi sorunsalı

Çok eşya ve giydi var. Atsam içim elvermiyor, satsam kıyamıyorum. Yenisini almaya felince dünya para. Ama çöp eve evrilmiş haldeyiz
1. Kilo alıp verince giysilerinizi napıyorsunuz, atıyor musunuz satıyor mu tutuyor musunuz
2.evde her manada çok fazla eşya var ve kalabalık aileyiz.
Eşya azaltmak için ne yapabiliriz neyi atalım desek vazgeçiyoruz
Atıp sonra lazım olunca pişman oluyoruz
Nasıl minimalleşelim

 
İki sene giymediğim her şeyi atıyorum.

Olmasa da olur diyebileceğim hiçbir eşyayı evimde tutmuyorum.

4 senedir falan aldığım her yeni şeyin eskisini mutlaka atıyorum.

Minimalist yaşıyorum.

Çok mutluyum.
  • Mirket  (22.06.22 23:17:11) 
6 ayda bir falan evde dolap temizliği yapıp giymediğimiz şeyleri eski giysi kumbarasına atıyoruz.


  • roket adam  (22.06.22 23:58:54) 
Marie Kondo ve Home Edit programlarinin birer bolumunu bile izleseniz o motivasyonu bulursunuz. Minimalizm ustune de cok kitap ve program var. insanin hayati degisiyor gercekten.


  • sopiro  (23.06.22 03:50:35) 
kalıbı vs bozulmayacak türde kıyafet ise vakumlu poşete doldurup vakumlayın önem durumuna göre. öyle kaldırın. azalmış hissedersiniz.


  • ykyt  (23.06.22 07:44:36) 
1- bünye olarak çok kolay kilo alıp verebilen biri olduğum için bedeni olmayanları atmıyorum ama bazanın altına vakumlu hurçla koyuyorum çünkü yeni kıyafetler bin lira ve kıyafetlerim yaklaşık 10 yıllık falan zamanında taş gibi almışım hala sapasağlam olduğu için atmaya kıyamıyorum. şimdi bin liraya alsam eminim 2 seneye toz bezi olur.

2- ben de benzer durumdaydım, hala da öyle sayılırım. ama eşyalara da fazla manevi anlam yükleme sorunum olduğu için hepsinden bir anda vazgeçecek manevi gücü kendimde bulamadım. 6 ayda bir marie kondo izleyip gaza geliyorum ve kısım kısım azaltıyorum eşyaları. pandeminin başında başladım. evdeki eşya yoğunluğu %75 azaldı. kalan %25 fazlalığı da zaman içinde eritip yerine de yeni bir şeyler almamaya özen gösteriyorum. gidenin yerini doldurdukça boşu boşuna hem yer hem para kaybetmiş oluyorum çünkü. bir de az eşyayla temizlik çok kolay ve hızlı oluyor, onu görünce bile fazlalıkları atmayı seviyor insan.

atıp pişman olabileceğim şeyleri hemen atmıyorum. önce ayırıp bir kenara kaldırıyorum, sonraki 6. aylık atma periyoduna kadar ihtiyaç duyup kaldırdığım yerden çıkarmamışsam evet bu kullanılan bir şey değilmiş deyip o zaman atıyorum. hemen vazgeçemediklerim 2. turdaki elemeye kalıyor.
  • kakamelsokoban  (23.06.22 09:25:07) 
1. giysi alırken +-4 kilo fark olur diyerek ona göre alıyorum,
pantolon için beli lastikli, ipli ürünlerri tercih ediyorum.
Denim için slim ve skinny tarz yerine regular/tapered kesimli pantolanlar çok daha iyi oluyor.

Gömlek,tişört, kazak tarzı ürünlerde pek sorun olmuyor,çünkü vücuda yapışan dar kalıp ürünler almıyorum.

Önceden alıpta bedeni olmayan giysileri ilk önce kardeşlerime, sonra yakın arkadaşlarıma soruyorum, o da olmadı çevremde ihtiyacı olanlara veriyorum.

2- Birşey alırken artık iki kere düşünüyorum, çok içime sinen şeyleri alıyorum ve atacağım şeylere verdiğim paraları da düşününce daha az şey alıyorum.
  • sealth  (23.06.22 09:47:29) 
1- terzide daralttirip giymeye devam ediyorum iyi durumdaysa, yoksa ihtiyac sahiplerine veriyorum.
2- son 6 ay icinde kullanmadigin her seyi kenaraya ayiracaksin ya da 3 ay bu tip islerde boyle rule of thumblar vardir.

  • bay b  (23.06.22 10:33:40) 
1- Sıkça kilo alıp veren bir insanım ben de. 36-42 aralığında gidip geliyorum. Satın aldığım kıyafetlerse zamansız ve kaliteli parçalar (iş kıyafetleri için). O sebeple benzer bir durum benim için de geçerli.
2- Kızlarım büyürken büyüğün kıyafetlerini küçük için boyutlarına göre vakumlu paketleyip saklıyordum. Keza ayakkabıları için de aynı şey geçerli. Bu sebeple evin her yanı dolap, her yatağın altı bazalı.

Ne yapıyorum:
1- Hakikaten zamansız olan kıyafetleri saklıyorum. Ama bir ara sevimsiz düşük bel modası vardı, onların hepsini temizliğe gelen yardımcı kadına verdim. Ona ne yaptığını sordum, "bizim akraba çok, isteyene veriyorum" dedi. Dolap'tan sattığını da tesadüfen gördüm. Uğraşmayı göze alırsanız satın tabii.
Günlük kıyafetler içinde cıcığı çıkmış tshirt vs ise (yırtılmış değil de sadece yaka-paça sarkmışsa) giysi kumbarasına. Yırtılmış / delinmiş giysiler evde temizlik bezi olarak kullanılıyor.
Bunun haricinde hobi olarak dikiş dikiyorum ben. Dolayısıyla bazı kıyafetlere aksesuar olarak kullanabileceğim eski kıyafetleri astarıydı, fermuarıydı söküp kullanıyorum (böyle de sürdürülebilirlik takıntım var).
2- Çocuk kıyafetlerine (büyüme zamanlarında) çok para vermeye her zaman karşı oldum. Dolayısıyla 2 çocuk kullandıktan sonra bile yıpranmamış kıyafetleri arkadaşlarımın çocukları kullandı. Yıpranmışlar, yıpranma derecesine göre yardımcı kadına / giysi kumbarasına ya da yer bezine gidiyor. Temel hedef çocuklarda dolaba sığacak kadar kıyafetleri / oyuncakları olması. Yeni oyuncak istedikleri zaman neyi gözden çıkartacaklarına karar veriyorlar. Bir tek legoları vermedim. Plastik bir ikea sandığı içinde depoya kaldırdım. Benim çocukken oynadığım legolar bile var. Kendimiz için de yeni ayakkabı konusunda benzer kısıtlama var, dolaba sığmayacak ayakkabı olmamalı. Ya emekli et ayakkabıyı, ya da alma.
  • SiyamkedisiZorro  (23.06.22 11:36:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.