[]

Dr. Öğretim Üyesi kadrolarında artık puan kriteri mi uygulanıyor?

Bir arkadaşım doktorasını bitirmek üzere. Kadro için 500 puanın üzerine çıkması gerektiğini söylemişler.

Ancak hocalık kadrolarının büyük kısmı zaten adrese teslim açılmıyor mu? Puana neden ihtiyaç duyuyor?

Yeni bir düzenleme mi geldi? Kimseyle ahbap çavuş ilişkisi kurmadan kaliteli yayınlarla kadro bulmak mümkünleşti mi yoksa kaldığı yerden devam mı ediyor düzen?

Not: Araştırma görevlisi kadrosu bulmaya çalıştığım için bu kadroların prosedürü hakkında pek de bilgi sahibi değilim.

 
önce o puan cepte olacak, sonra adrese teslim ilan açılacak :). yani bazı üniversiteler bazı kriterler getiriyor ki külliyen de ele ayağa düşmesin akademik kadro (birçok yerde olduğu gibi), sizin arkadaşınızın bahsettiği yer de öyle bir yerdir.


  • giovanne  (22.06.22 14:13:54) 
puan sistemi hep vardi ama o puanlar iki makale yazinca elde ediliyordu zaten. bazi devlet üniversitelerinin rektörleri gelen rica telefonlarından kurtulmak icin puanlari yükselttiler, ahci ve ssci makale sarti, yurtdisinda postdoc sarti, tübitak projesi, bap projesi sarti koydular, böylelikle de madem torpil olacak en azından başimizi agritmayacak nitelikli insanlar torpille gelsinler, elin çeri çöpü ile ugrasmayalim dediler.


  • tadellesever  (22.06.22 15:50:12) 
Arkadaşların cevaplarına bir ek de ben yapayım:

Dr. Öğr. Üyesi kadrolarına başvurmada gerekli kriterler konusunda YÖK'ün bir yönetmeliği var. Buna göre doktora derecesi almış olmak şart. Tüm üniversiteler akademik atama kriterlerinde bu şartı içermek zorunda.

Bunun üzerine, üniversiteler istediği gibi şart koyabilir. Kimisi der ki benim bir puanlama tablom var oradan en az 500 puan alman lazım, kimisi der en az 2 makalen olması lazım, kimisi der en az 1 proje yürütmüş olman lazım vb. Bu şartlar üniversiteye özgüdür.

Bu şartlar belli bir standardı yakalamak amacı güderek hazırlanır. Örneğin en az 5 makale şartı konursa o üniversitede hoca başına düşen makale sayısı > 5 olur otomatik olarak, bu da belirli üniversite sıralama kriterlerinde öne geçirir.

Araştırma görevlisi kadrosu ilanlarında ise sadece mezun olunan bölüm ve yabancı dil yazılabilir şart olarak. Makale, yayın vb. yazılamaz.
  • cek  (22.06.22 17:25:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.