Birini engellemek / çağrılarını mesajlarını görüp dönmemek

Böyle bir durum içinde değilim meraktan sorasım geldi

Artık iletişimde bulunmak istemediğimiz bir kişiyi engellemek ergence bulunurken bunun çağrıyı görüp açmamak ya da mesajları görüp dönmemekten farkı nedir, engellemek aktif ve niyeti açıkça belli eden bir eylem, görmezden gelmek de aynısının pasif agresif olanı, aralarındaki nüansı ve engellemeye olan tepkinin nedenini merak ediyorum :)

Ortada bir hınç ve belki de "yazarsa cevap vermek zorunda kalırım, engelliyim ki yazma imkanı olmasın" noktasında bir ciddiye alma seviyesi var. Uç bir tepkiyi işaret ettiği için olgunluk dışı görünüyor.

  • Bruce  (19.06.22 02:08:08)
her zaman bir kişiye verilecek en büyük tepkinin tepkisizlik olduğunu düşünürüm. birinden nefret etmek / birine gıcık olmak için o kişiye karşı daha çok duygu beslenir. sorduğunuz soruda bu kadar büyük bir duygu durumu yok sanırım ama varsa da engellemektense tepkisiz kalmak daha etkili.
engellemek daha agresif bir tepki, görüp de dönmemek kibarca(!) reddetme gibi geliyor bana.

  • chanandler bong  (19.06.22 02:16:47)
Engelleme sistemi bir araç aynı aracı kullanan farklı insanların farklı motivasyonları var tek bir sebep söylenemez ki buna.

Kimi insan kendine hakim olamayıp yürümeyeceğini bildiği bir iletişimi sürdüreceğine inandığı için kişileri engelliyor, kimi insan prensip olarak iletişimi kopardığı herkesi engelliyor, kimisi karşısındakine söz hakkı vermemek ya da dediklerini duymamak için bir duygu patlamasıyla engelliyor, kimisi bir ders verme düşüncesiyle engelliyor. Kimisi karşısındaki kişinin takıntılı olduğunu ve durmayacağını bildiği için engelliyor. Çok fazla nedeni olabilir bunun. Birini engellemenin ifade ettiği evrensel bir anlam olamaz.

Aynı şey cevap vermeme konusu için de geçerli. Kimi gerçekten önemsemiyor, kimi engellemeyi yanlış buluyor vs.

Şartlar hangisini gerektiriyorsa o yapılır. Engellemek ya da cevap vermemenin anlamı olayla ve bu işi yapan kişinin karakteriyle birlikte değerlendirildiğinde bir anlam ifade eder ancak
  • akhenaten  (19.06.22 06:39:54)
Görüp dönmemek olayını sadece bir kişiye yaptım. Çok sık arıyordu. Aynı ortamlarda da karşılaşıyordur. Cevap vermezsem, kendiliğinden bıkar sandım. Engellemedim.

Engelleyince karşı taraf anlıyor, aynı ortamda kaşılaşma imkanı varsa, açıklama yapman gerekebilir.
  • geçerkenugradım  (19.06.22 11:23:01)
Engellenmeyi "ergence" bulanların çok fazla engellenmiş kişiler olduğunu tahmin ediyorum.

Yeri gelince engeli basmakta hiçbir sıkıntı görmüyorum. Mesela bir kişiyle iletişim noktasında limitlerim tamamen doluyor, artık hiçbir koşulda konuşmak istemiyorum, göndereceği bir mesajı görmek dahi istemiyorum ve ileride bana yine mesaj gönderip de yeniden sinirlerimi zıplatmasını istemiyorum; engeli basar kafamı rahatlatırım. Mis gibi, tertemiz.
  • Berck  (19.06.22 14:10:04)
berck +1

engellemek bir daha görüşmek istemediğin birine çekeceğin iyi bir settir. bazen fazla ergen düşünüp duygusal kararlar verebiliyoruz. ama birini silmek, birinin bize ulaşmasına mani olmak şık bir hareket.
  • sanzelize canavari  (20.06.22 09:11:21)