Yarı evcil/yarı sokak kedisi ve seyahat - 2

Merhaba!

Birkaç hafta önce şöyle bir duyuru açmıştım: www.eksiduyuru.com

"Yalnız yaşıyorum ve baktığım bir kedim var. Kendisi sokak kedisiydi şimdi bende kalıyor ama gün içinde istediği gibi gidip geliyor. Aralıksız 24 saat evde hiç geçirmemiştir. Hele bugünlerde hava da güzelken sabah çıkıp akşam geliyor. Şimdi ben bir haftalığına yurtdışına çıkacağım. Önce kardeşime sormuştum o ara bende kalır mısın diye, olur demişti, ama şimdi o da aynı zamanda şehir dışına çıkacakmış. Hep evde olsa belki arada gelecek birilerini bulabilirdim ama kafasına estiği gibi takıldığı için ne yapsam bilemiyorum. Eve tıkarsam çok mutsuz olacakmış gibi geliyor ama ben yokken başının çaresine bak da diyemem. Bir öneriniz, fikriniz var mıdır?"

Seyahat zamanım yaklaştı ama hala konuyu netleştirebilmiş değilim. Önerilerden biri üzerine evde tutmayı denedim. Cuma günü aldım, pazar sabahı beni dışarı çıkar diye bacaklarıma saldırmaya başladı. Bugün yine çıkarmamayı deneyecektim arka odadan balkona geçip oradan dışarı atladı (giriş katında oturduğum için yüksek değil). Ne yapsam psikolojisi bozulacakmış gibi geliyor. Yine de bir tavsiyesi olan var mı diye sormak istedim tekrar.

Çok sağolun.

bazi kediler oyle oluyor.
balkonun iceri acilan kismini kapasan guvenli olur mu kilidi nasil? yani evine hirsiz girmemesi acisindan guvenli olur diyorsan balkon camini acik biraksan eve gelmek istedigi anlarda balkonda yasasa sen gelene kadar? ya da yan komsu varsa o goz kulak olmaz mi. ilk duyuruyu okumadan yazdim.

  • Kittie  (14.06.22 18:58:35)
@Kittie

Benim balkon aslında açık, camekanlı değil yani, sadece kafes gibi demirlikler var. Onların arasından aşağı atlıyor ama geri yukarı atlayabileceği gibi değil sanki. En azından eve oradan girmeyi hiç denemedi.
  • peki madem  (14.06.22 19:03:19)
Balkondan girebileceği bir çözüm düşünemez misiniz? Az katlı basamak vb. gibi. insan giremiyor diye varsayıyorum tabi kafes gibi dediğiniz yerden.

  • amelie poulain  (14.06.22 19:45:23)
@amelie poulain

Normal cam demiri gibi düşünün, onun balkonun etrafına yapılmış olanı. Balkondan eve girmesi için balkon kapısını açık bırakmam gerekir, onu da güvenlikten dolayı yapmak istemiyorum.
  • peki madem  (14.06.22 19:48:33)
simdi kedi balkon demirinden suzulup disari atliyor. yani balkonun demiri yeterli acikligi sagliyor. kumes agi gibi kucuk gozlu bi kafes tipi degil o zaman demirler. normal cumbali ev demiri.

iste disaridan destek yap kedi o destegin ustune tirmanip balkon demirine ulassin? amelie de sanirim onu demek istemis.

balkonun odaya acilan kapisini ise kapali tut. ki o tip demirden zaten balkonuna hirsiz giremez.

ama ben anlamadim herhalde.

alternatif olarak bahceye bi kulube ayarlasan. mamasini da birilerine tembihlesen. donunce kulubeyi atarim dersin. apartman kizmazsa oyle yap.
  • Kittie  (14.06.22 21:15:05)
@Kittie yok doğru anladınız. Ben balkondan gelip eve girmesi için kapının açık kalması gerek diye o şekilde yazdım, yoksa dediğiniz gibi aynen.

Bizim burada çok kedi var. Ben camın önüne mama bırakıyorum ve gözümün aşina olduğu en az 6-7 kedi vardır benimkinin dışında. Camlarımdan birinde de minderli bir yer yaptım arada orada takılan kediler de oluyor. Her sokak kedi kaynıyor zaten. Kulübe ayarlasam ona yedirmezler valla. Onlar için birine tazelemesi için mama bırakacağım.

Bir seferinde 8 gün yok olmuştu ama gelmişti sonra ama bir korkum da birkaç gün beni bulamazsa bir daha hiç gelmezse diye.
  • peki madem  (14.06.22 22:32:57)
Peki balkon kapısına kedi kapısı yaptırmak bir çözüm olabilir miydi acaba? Tabi zamanlaması uzun mu sürer onu bilemiyorum.

  • amelie poulain  (15.06.22 09:59:52)