ev sahibiyle konuşacak avukat

Selamlar.
Bi arkadaşım için yazıyorum.

Geçen ay max %38 olacak olmasına rağmen karşılıklı iyi niyetle %50 zamda anlaşılan arkadaşıma ev sahibi şimdi zamlı fiyat üzerinden 2.5 kat zam yapacağım yoksa hemen çık diyor.
Sözleşme vs hepsi ortada. avukattan ne yapabileceğini duyması dışında ikna edemeyiz gibi.
Böyle bir durumda ne tip bir avukat aranmalı ve bi telefon için ne kadar ücret şeyolmalı acaba?

siz neden avukat masrafı yapacaksınız ki? eğer ortada bir yazışma veya yeni sözleşme yoksa arkadaşın %38 ile yatıracak. yok yeni sözleşme yaptıysanız, %50 zamlı yatıracak. bu kadar. sizin ev sahibi avukata gidecek ve sonra vazgeçecek veya ben taşınacağım diyerekntahliye davası açacak, dava 2 sene sürecek vb...

  • malheiros  (11.06.22 20:49:34 ~ 20:50:01)
Tüfe oranında zamlı kirayı ödeyin başka bir şey yapmayın. Gerek yok. malheiros'a katılıyorum.

  • bayc  (11.06.22 21:37:06)
Üstteki arkadaşların dedigini yap.
Ev sahibi taciz ve tehdit ederse savcılığa şikayet et.

  • technicalte  (11.06.22 21:46:50)
ev sahibi değil sizin görüşmeniz daha doğru olur. sözleşmenizi gösterip yasal haklarınızı öğrenirsiniz.

  • paintov  (11.06.22 23:36:43)
"TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı TÜFE oranlarına göre kira artış oranı belli oldu. Mayıs 2022'de kira artış oranı yüzde 34,46."
www.trthaber.com

TÜFE ile kira artış oranı aynı şey değil. Kira artışı TÜFE'ye bakılarak yapılır ama aynı olmak zorunda değildir.

Ne değişmiş geçen aydan bu aya? Ben de %50'den o arsızlaşmaya başlayınca vazgeçtiğimi belirtip %34,46'ya indirirdim. Hatta bu ayın kirasını da geçen ay verdiğim fazlalığı düşerdim.
  • jack of hearts  (12.06.22 01:09:48)
Su aşamada avukata ihtiyacınız yok, kiranızı anlaştığınız şekilde ödeyin ve eğer çıkmanızı istiyorsa dava açması gerektiğini söyleyin.

Hatta bugün yasa çıktı, %25 ile limitlendi artışlar. Tahliye kararı aldiramaz.

Dava açarsa siz de bir avukatla anlaşırsınız.
  • kaptankedi  (12.06.22 10:06:48)