Her gün zam gelirken her şeye Döviz niye uçmuyor?

Her gün her şeye zam gelirken Dolar nasıl 16'larda mesela?

%73 resmi enflasyon, resmi olmayan verilere göre %160 enflasyon var. Markette kasaya gidene kadar zam geliyor aldığım şeylere.

Benzer ülkelerde Dolar 40 birim İranda, Arjantin'de 120 vs. Hadi 120 uçuk oldu ama şu an bu zamlara 30-40 tl aralığında olması gerekmez miydi?

Merkez bankası Dolar yakıyor eyvallah da, bu Dolarlar bitmiyor mu? Ne zaman 30-40 tl aralığına gelir Dolar?

Cem Uzan haklı çıkar mı, bu sene 30-40'lı rakamları görür müyüz?

dolar baskılanıyor burası net ona rağmen buralarda.
bu arada doların da son 12 ayda %144 arttığını göz ardı etmeyelim. ki aralık'taki zirveyi baz alırsak 2021 haziran-aralık arası artış oranı %166

  • lazpalle  (07.06.22 09:10:08 ~ 08.06.22 08:47:19)
Doların yükseliş ve düşüşü 1-2 parametreye bağlı basit bir şey değil. Bir sürü ekonomik hamle var sabit tutmak için uyguladıkları (swap faizi vs. mesela).

Bu sene 30-40 göreceğimizi sanmıyorum ama önemli ekonomistler döviz krizinin kapıda olduğunu söylüyor.

www.youtube.com
  • himmet dayi  (07.06.22 09:10:22 ~ 09:15:44)
yani evet doları baskılıyorlar ama kurduğun mantık yanlış. dolar yükseldiği için her şeye zam geliyor.

  • paintov  (07.06.22 11:46:07)
düşünme biçiminiz hatalı olabilir.
dolar çıktığı daha doğrusu tl değer kaybettiği için bu kadar pahalı her şey.

dolar daha fazla çıksa bundan daha fazla zam gelecek, öyle düşünün.

30-40yı görmesi en fazla bir sene bence. çünkü logaritmik artacak. aritmetik değil. logoritma ne işimize yarayacak diyen amcalar konuşur tabi de, bundan sonra eflasyon için de benzer durum geçerli. hemen şimdi, düzgün planlar yapılsa, önlemler, şahane politikalar uygulansa bile enflasyon kaça düşecek? velev ki %73 olmasın %40 olsun, şu anki tutarların %40 olacak, öncekilerin değil yani.
  • jimjim  (07.06.22 11:53:47)
abicim doviz uctugu icin her sey pahalaniyor zaten. bizde hafiza falan birakmadilar ayrica bak bakalim 1 sene once dolar ne kadarmis, bir senede gordugu artis normal bir sey degil ama biz 3-5 artmasina alistik sanki cikmamis saniyoruz.

  • bay b  (07.06.22 12:12:17)
Zamlar dövizi takip ediyor.

  • elitoangelito  (07.06.22 14:22:58)