[]

Utanç verici anılarınız

Utanç verici anılarınız sık sık zihninize üşüşüyor mu benim gibi? Bununla mücâdele etmek için ne yapıyorsunuz?
 
Büyürken duygu yoğunluğuyla başa çıkmayı öğreniyoruz. Mesela otobüsü kaçırmak istenmedik bir olay ve buna verdiğiniz tepkiyle burs sınavını kazanamayışınıza verdiğiniz tepkinin aynı olmaması beklenir. Otobüsü kaçırmakla daha rahat başa çıkarken, on dakika sonra bunu unutmuşken sınavı kazanamayış birkaç ay canınızı sıkabilir, kendi normalinizden farklı davranabilirsiniz (bir dönem çok yemek yiyerek mesela) vs.
Bir sürü etkeni var tabii de bütün duygularla başa çıkmayı eşit düzeyde ve işlevsel biçimde öğrenmek mümkün olmayabiliyor. Demek ki sizin de zorlu noktanız bu.
Aslında bütün duygular gibi utanç da sadece bir duygu ve geçip gitmesi gerekiyor. Temel bir duygu değil, toplumsal yapıyla şekillenmiş bir duygu. Temelde dayanağı "ortamdan/toplumdan dışlanmak" üzerine. Yani biz dışlanmamak için toplum içindeki hareketlerimize dikkat ediyoruz kabaca.
Geçmesini bekleriz dedim ya, şimdi 10 sene önceki olay sanki dün olmuş gibi sizi etkiliyorsa bu, hayat kalitenizi kötüye çekiyordur. 10 sene önceki bursluluk sınavını kazanamamaya şimdi yoğun tepki vermeniz gibi.
Utanmak olağan bir duygu, olağan bir tepki. Öncelikle lütfen bizim kültürümüzde öğretildiği gibi sanki hiç utanmamamız gerekiyormuş, gerekirse yok gibi davranalım ama utanma riskine bile girmeyelim gibi davranmaya çabalamayın. Yazması kolay, ben de farkındayım. Sadece normalize etmeye çalışıyorum. Yani mücadele etmeyin, yaşayın ki sönmesi için fırsatı olsun utancın.

İkincisi; utanç verici anıları bu kadar yoğun biçimde yaşayan sizsiniz, utançta kendi içimize döndüğümüz için utancın doğası gereği çevreye dikkatli bakmayız. Haliyle sanki herkes, o anıyı çok net ve kötü hatırlıyor gibi gelmesi normal ama çok yüksek ihtimalle kimse sizin kadar net ve ayrıntılı hatırlamıyordur.

Üçüncüsü; kendinizi o dönemin koşullarında değerlendirin. Şimdiki kafayla mantıken bebekken altımıza kaçırmamız da utanç verici olmalı ama değil; çünkü o dönem açısından normaldi ve olması gerekendi. O yüzden on sene önceki kararlarınızı şimdiki kafayla yargılamanız hiçbir işe yaramayacaktır.

Zor olduğunu biliyorum ama anlayışlı bir arkadaşınız varsa anlatın derim. Hem zihninizde kura kura artık şekil değiştirmiş anı somutlaştığı için brlirgin olur ve soyut bir canavara karşı savaşmak zorunda kalmazsınız hem de belki sizin kafanızdaki kadar utanç verici bir durum olmayabilir, ötekinin açısı iyidir.

Ben de utanmaya karşı aşırı hassasım, utandırılan kişi veya bana utanç verici gelen bir davranış gördüğümde kendim utandığım için ortamdan uzaklaşırım. Hiç kimseden sızan vidyoları/fotoları falan izlemedim, izlemem de. Office'teki Michael Scott'ı bile izleyemiyorum mesela, o derece.
Ara ara arkadaşımla konuşuyorum, aklıma gelen anıların nereden tetiklendiğini bulup şimdiki benzer durumda nasıl davranmam gerektiğine odaklanıyorum mesela.
  • mor bembombom  (05.06.22 12:50:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.