Orijinal windows

3-5 sene önce lenowa bir pc aldım. Orijinal windows'lu olsun diye fazla da para ödedim.

Yanılmıyorsam mediamartk'tan aldım.

Şimdi ben bu bilgisayar aformat atsam nasıl cd bulacagım? sordugumda harddiskte mi kayıtlı sen format atınca otomatik görür gibi birşey demişlerdi.

Soru, format atınca windows lisans şifresini nasıl giriş yapacagım.

pcnin içinden pcyi sıfırla diyerek format atarsan sorun olmaz

  • jelly bear  (02.06.22 10:16:31)
windows key'i anakarta işlenir, istediğin şekilde format atabilirsin. aynı sürümü kurduğun sürece key istemeyecek yani windows 10-11de böyle.

  • Barki  (02.06.22 10:26:56)
Format atmadan önce windows key'ini pc'den bakıp bir yere not edebilirsiniz, sanırım komut sisteminde bir komut yazıp görülebiliyordu. İnternette kısa bir aramayla bulunur, ya da @himmet dayı gelir yazar birazdan görürse.

  • John Bloor  (02.06.22 10:33:28)
tek tuşa basmakla format atılsa süper olurdu.

  • liberal  (02.06.22 10:41:49)
windows10da tek tuşla format var zaten
aramaya Sıfırla yaz

  • comp  (02.06.22 10:47:52)
Windows key bulma scripti, lisans şifresi dediğin şey
bunu not defterine yapıştır, kaydettiğin pencerede
dosya türünü -all files, tüm dosyalar- seç
dosyanın isminin sonuna da .vbs koyup kaydet.
çalışıyor da doğru keyi mi gösteriyor bilmiyorum, 2 script daha var başka keyleri gösteriyor. virüs mirüs sakıncalı bi şey yok bunda. keyi regedit'te arayıp bulup klasik alfabeye çevirtmek de uzun iş. buradan aşağısını komple kopyala.

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))

Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function
  • comp  (02.06.22 10:58:16 ~ 10:59:45)
Bende de lisanslı win var laptopta. Key sorma ekranı gelmiyor direk yükleniyor.

  • tolgan  (02.06.22 11:54:42)
@John Bloor

gördüm şimdi duyuruyu. Ama lisans anahtarına bakmaya gerek yok.

Barki +1

Anakart değişmediği sürece lisans otomatik olarak aktifleşir. Lisans anahatarı sormaz. Anakart değişecekse o lisansı eski anakarttan düşürmek için Microsoft ile iletişime geçmen gerekir. Aksi halde yeni anakartta mevcut lisans anahtarını kullanamazsın.
  • himmet dayi  (02.06.22 13:25:02 ~ 13:26:38)
Anakart değil ama aldıktan bir kaç ay sonra harddisk değişmişti.

Muhtemelen sorunsuz halledecegim. Şu reset tuşu güzelmiş.
  • liberal  (02.06.22 13:59:36)
Harddiskin değişmesi lisansı etkilemez. İster Windows Kurtarma Modunu açarak ister Windows10'un ISO'sunu indirerek format atarsın. Lisans sormaz.

  • himmet dayi  (02.06.22 14:05:52)
Windows oturumunu açtıktan sonra Microsoft hesabınızla oturumunuzu bağlayın, lisans anahtaranız ile birlikte donanım bilgileriniz eşleştiriliyor, daha sonra format atıp yeniden kurduğunuzda lisans anahtarınız otomatikman tekrardan ektive ediliyor. HDD değişimi de yapmış olsanız anakartınız ve işlemciniz değişmemiş ise lisansınız hala geçerli oluyor.

  • solo  (02.06.22 16:41:27)