[]

Dayı ve İngilizce

Elimizde bi tane 55 yaşlarında sıfır İngilizce bilgisine sahip bir dayı var, bu dayı gerçekten sıfır İngilizce bilgisine sahip hiçbir şey bilmiyor. Yani bu kadar da olmaz en azından 2 kelime biliyordur diye içinizden geçirirsiniz ama bilmiyor yani ben bizzat şahidim bu konuda. Bu dayımız İngilizce öğrenmeye heves etti bana soruyor nasıl olur nasıl öğrenebilirim nereden başlayayım diye, ben düşündüm düşündüm bulamadım zira ben sanki bi sabah İngilizce dilini bana yüklemişler gibi İngilizce konuştuğumu düşünüyorum hiç hatırlamıyorum yani nasıl öğrendiğimi, bu dayımız ne yapsın şimdi nasıl nereden başlasın, ben "dayı bi kursa yazdıralım seni" tadında yaklaştım ama sanırım ona da sosyal olarak cesaret edemiyor, sizin öneriniz nedir? Teşekkür ederim.
 
duolingo fena değil en azından hevesini alır iki üç kelime öğrenir vs. deneyebilir


  • sordumsoruyu  (25.05.22 13:45:05) 
duolingo +1
bu şekilde hevesinin geçici olup olmadığına görebilir. severse oradan yürür.

  • lazpalle  (25.05.22 13:48:33) 
Ben de Duolingo demeye gelmiştim. ben de Almanca öğrenmeye heves ettim geçen haftadan beri; kullanıyorum ve evde kendi kendime bir sürü kelime öğrenmişim bile.


  • fraise  (25.05.22 14:06:15) 
Kesinlikle duolingo, dayınızın çok ileri bir hedefi olduğunu sanmıyorum. Genel-geçer birkaç gündelik cümleyi öğrenip kelime haznesini geliştirirse tatmin olacaktır heralde.

Annem ve babam duolingo sayesinde doğrudan uygulamadan öğrenmedikleri basit cümleleri bile çevirebiliyorlar artık.
  • akhenaten  (25.05.22 16:00:41) 
Aynen hocam el işaretleriyle anlaşmanın bir tık üstünde iletişim becerisi kurabilsem yeter diye düşünüyordur muhtemelen :)


  • Kaleci Saçlı Forvet  (25.05.22 16:07:12) 
Benzer bir dayı var komşumuz, o da yeni kursa başlamış geçen kapıda karşılaştık elinde defter ve kalem vardı, çok hevesli ve mutlu görünüyordu.
Bence kursa yazılabilir, az kişilik ve konuşma odaklı bir kurs bulabilirsiniz onun için.

  • megalomaniac  (25.05.22 16:53:41) 
Hocam kurs olayı benim de öncelikli olarak önerdiğim konuydu ama direkt söylemese de benim anladığım baya çekiniyor o işten, yani normalde sosyal fobisi olan bir insan da değil ama utanıyor mu ne yapıyor bilemiyorum öyle enteresan bi tutumu var.


  • Kaleci Saçlı Forvet  (25.05.22 16:59:20) 
duolingo + voscreen


  • saldirgan catili eylem  (25.05.22 18:40:32) 
Bu dayı İstanbul’daysa eğer, kurstan çekinen birisi olarak belki İBB İsmek’in kurslarına aklı yatabilir. Zira İsmek’in kurslarında da genelde dayılar, teyzeler falan oluyor. Dolayısıyla kursa gitmeye çekinmesine sebep olan birtakım hususlara (“Şimdi gideceğim, kursta üniversiteli gençler falan vardır. Ben dayı hâlimle ne yapacağım” gibi) İsmek çare olabilir.


  • kurmaca  (25.05.22 22:53:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.