Net ve Brüt m2 hesabı

Selamlar. Şimdi birkaç sorum var.

1-Mimari projede dükkan var. 2 katlı. Zemin kat m2'si, o katın net m2'si oluyor doğru mudur? örneğin zemin 31, 1.kat 30. zemine net m2 girerken 31, 1.kata 30 yazmalıyız.

2-Taban alanı hesabında, zemin kat 110 diyor. tablo uzantısında neti ve toplam hücresinde 110 yazıyor. diyelim zeminde 10 dükkan var, bu mantığa göre 11 m2 olması gerekmiyor mu her biri? yoksa taban alanı, arsa payına göre hesaplandığı için mi kafamı karıştıran bir oran orantı çıkıyor?

3-taks/kaks ve arsa payı hesaplarının, net ve brüt m2 ile alakası var mıdır?

4-net ve brüt m2 alanı, projede yazmıyor ise, bu yukarıda bahsettiğim tablolardan çıkarılabilir mi, alakası yok mu?

teşekkürler.

1- Evet zemin kat m2 (alan içi) o katın net m2 kullanım alanıdır

2- Eğer binanın kurulumu 110 m2 ise, bu alanın içi değil, köşe kolonların dışından ip/çizgi çektiğinizi düşünüp hesaplamalısınız. Atıyorum dıştan/brüt 110 m2 ise ve bir kare gibi düşünürsek, 15 cm duvar payı düşünce (kolonlar hesap harici tutuyorum kolay olsun diye) 104 m2 gibi olur alan/duvar içi.

Ve evet, zemin kat bina tabanı 110 m2 ise her bağımsız bölüm bunun içindedir, 10 tane 11 m2 olabileceği gibi 5 tane 22 m2 de olabilir, 3 tane 22 ve 1 tane 44 de olabilir. Toplamı belli yani, kaça böleceğin imar şartlarına bağlı

3- Toplam yapabileceğimiz inşaat alanı ile alakalı, bunun içine balkonlar, açık alanlar, merdiven ve asansör boşlukları gibi bir sürü etken de girer. Tek bir bağımsız bölüm için bu hesap size gerekmez, projenin tamamı için bu hesap lazım

4- Projede yazar, ayrı bir liste olarak yazılması gözden kaçtı ise projede parçalar tek tek toplanıp yine bulunur. Bellidir yani bir yere gitmez
  • John Bloor  (23.05.22 16:08:36)
@John Bloor Teşekkür ediyorum :)

  • kahver  (23.05.22 16:30:24)