Sermaye Koymadan Ortaklık

Selamlar,

Yaklaşık 220 bin tl verilerek açılmış bir dükkan var. İki kişi açıyor, biri emek koyuyor, biri emek + sermayenin tamamını koyuyor.

Sizce adil olan ortaklık payı ne olmalı?

%80’e %20 nasıl?

mantıken sermaye koymayan kişinin ücretli çalışan olması doğru geldi bana.

  • orient blue  (20.05.22 10:28:35)
Ben de orient blue'ya katılıyorum, zaten çalışan ve sermayedar farkı bu yüzden var. Çalışanın hissesi olsa bile para koyan adam ağırlıklıdır her zaman.

  • roket adam  (20.05.22 10:31:03)
Emek koyan taraf işe daha hakim olan taraf bu arada. Bu bilgiyle de yanıtlar mısınız?

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.05.22 10:52:19)
biri para, diğeri deneyim koyuyor diyelim bence. Emekleri karşılaştırmak lazım ki çok havada bi konu. Tüm iş işe hakim olan tarafından yönetiliyorsa yani %50 de ister fazlasını bile ister yan.

  • kumandanim  (20.05.22 11:00:32)
Bütün mali konular, ticari konular, lojistik, her şey sermaye koyanda. Konulan vakitler de eşit.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.05.22 11:08:33)
Ekstra sermaye koymayan kişinin masrafları da dükkandan karşılanıyor. Tüm kağıt evrak resmi işler sermaye koyanda.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.05.22 11:08:56 ~ 11:12:30)
Sermaye koymayan sadece know how, tecrübe mi koyuyor?

  • kumandanim  (20.05.22 11:28:28)
Ortada 2 emek 1 anapara var. Yani 3 sermaye. O yüzden tamamını üçe bölerek bulabilirsin.
Emek %33
Anapara+emek %33+%33=%66
  • etna  (20.05.22 11:36:40)
sadece emek koyan diğerine 110bin tl borçlansın ve eşit bölüşsünler. Tabi borç miktarı başka bir emitaya endekslenebilir.

  • bobinhoo  (20.05.22 11:47:58)
Yurtdışında tecrube (knowhow) ve yönetim şirketin %40'ı, sermaye ise %60'ı olarak kullanılır. Bu durumda, iki ortak da emek koyduğu için %40'ı yarı yarıya paylaşırlar.

Yani 20-80 olması adil paylaşım olur.
  • alfired  (20.05.22 12:44:36)
bu kişiler kar ortaklığı haricinde maaş alacaklar mı? alınacak alınmayacak maaşlar bu ortaklık yapısını etkiler.

  • co2s2  (20.05.22 14:06:51)
emeklerinizin eşit olmadığını düşünüyorum. Vakitler aynı olsa bile emeklerden biri daha tecrübeli, bilgili bir emek herhalde.
Ortaklık olmasın bu iş, sonu tatsızlıkla bitecek ve arkadaş kaybedeceksiniz.

Diğer arkadaşların da dediği gibi sadece emek koyan ya maaş alsın ya da 110 bin lira değerinde borçlansın ve dükkanın kazandığıyla bu borcu ödesin.
  • michael_knight  (20.05.22 16:16:57)