Teşhisi zor bir kas hastalığına dair...

Şöyle bir habere rastladım:
www.batmanburada.com.tr

Haberde geçen kas hastalığı ile ilgili bilgi paylaşmak isterim. Belki birilerinin işine yarar. Hastalığın adı: Glikojen depo, Tip 5, Mc Ardle. Miyopatik, genetik bir kas hastalığı. Eforla birlikte tetiklenen kas ağrısı. Hastalar görünüm olarak normal ve sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Gerekli durumlarda muhataplarını hasta olduklarına ikna etmek durumunda kalırlar. Merdiven çıkarken, koşarken, bir ağırlık taşırken, yürürken zorlanır, hatta bazen dişlerini fırçalarken, saçını tararken bile dinlenme molaları vermek zorunda kalırlar. Özetle kaslarını kullanmanın ilk saniyelerinde kullanılan kas bölgesinde çabuk yorulma söz konusudur. Aslında Türkçe'deki yorulma ifadesi bu hali yansıtmada yetersiz kalabilir. Kasta ağrılı yorulma olur. Eforda ısrar edilirse yorulma krampa dönüşür. Alıntıladığım haberdeki gibi bir efor durumuna maruz kalınırsa ciddi kas yıkımı gerçekleşir. Günlük hayatta şu tarz reflekslere sahiptir hastalar. Yaşadıkları bölgede yaya olarak gidebilecekleri her yere yokuşu olmayan, kestirme, alternatif güzergâhlar bilirler. Karşılarına ışıklı bir yaya geçidi çıktığında kırmızının yanması için dua ederler. Çünkü sıklıkla dinlenme molalarına ihtiyaç duyarlar. Okulda beden dersinde bu hastalığı hiç tarif edememiş, her seferinde mahçup, komik, tuhaf mazeretler ileri sürmüşlerdir. Azmi elden bırakmayıp teşhisin peşine düşenlerinse dahiliye, kardiyoloji, hepatoloji, romatoloji, nörolojide ayları geçebilir; hatta psikiyatriye sevkle tehdit edilebilirler:) Teşhisin getireceği dikkat ve hassasiyet tedavide önemli bir aşamadır. Zaten şu cümleden başka spesifik bir tedavisi de yoktur: “Kendinize dikkat edin.”

bu mudur bilmem ama yillardir benzer bir sorundan muzdaribim. yurudugumde her zaman degil ama cogunlukla kas gucumu asamali olarak kaybediyorum. en sonunda bilegimi hic oynatamaz hale geliyorum. durup 3-5 dakika dinlenmem gerekiyor. bazen boyle dura kalka debeleniyorum, bazen hicbir sey olmuyor.

keza cok basit islerde, mesela bulasik yikarken yine guc gidiyor ama diger yandan temel duzeyde de olsa vucut agirligi gerektiren antrenmanlari sorunsuz tamamlayabiliyorum.

romatoloji, noroloji filan hepsini gezdim yillarca. emg'sinden ilacli rontgenine her sey yapildi. "ya belinde fitik var tamam da fitik bu semptomlarin hepsini aciklamiyor, allah allah" dediler baska bir sey diyemediler.

hastaliga inandiramama durumunu cok yasiyorum. hastanede bile basima geldi. ya diyorum ben bilegimi oynatamiyorum, ayakta duramiyorum, dinlenmezsem yere duserim... sinirlerim tepki veriyor diye yok bir seyin diyorlar. e oturdugum yerde zaten veriyor, bes dakika yuruyeyim o zaman gorun diyorum yok, onu da yaptirmiyorlar.
  • der meister  (19.05.22 03:28:54)