Araba motoru ne zaman soğur

Kaç saatte tamamen soğur yani? En son 1.45 dakika önce kapalı garaja prkettiğim arabam hala biraz sıcak. Ne zaman soğur, bı kadar zamanda tamemen soğumaması garip değil mi?

ben aracımı bıraktığımda 1 gün bekleyip motorda öyle işlem yaparlardı. ama 1 saatlik yol sonrası 1 gün beklerler.

  • mikahakkinen  (18.05.22 11:55:55)
Park halindeki araçta hava akımı vs olmadığı için geç soğuması (motor bloğunun hiç çalışmamış haline dönmesi) muhakkak uzun sürecektir. Ne motor sıvısını soğutmak için fan çalışıyor, ne de aracın hava girişlerinden motor haznesine hava giriyor, metalin soğuması uzun sürecektir elbet...

  • arpaci kumrusu  (18.05.22 12:19:21)
evet aracı stop etmeden önce park halinde bir süre çalıştırılması tavsiye ediliyor soğuması için

  • paintov  (18.05.22 12:31:31)
Sokakta kaputu acarsan yarim saat sonra sicakliktan eser kalmaz.

Kapali park yerinde kaput kapali kolay kolay sogumaz.
  • divit  (18.05.22 12:33:13)
Dış etken, ortam sıcaklığı, mevsim. Hepsi ayrı ayrı etkenler, kimse "şu kadar zamanda soğur" diyemez.

87-92 dereceye ulaşmış bir motor bloğu 1-2 saatte bugünlerdeki sıcak havalarda (ülkenin batısı ve güneyi) soğumaz.

Edit: Kaputu açmak büyük fayda sağlar kesinlikle +1
  • John Bloor  (18.05.22 13:21:37 ~ 13:22:07)
yazın tam olarak soğumuyor kolay kolay bu da iyi bi şey

  • bir soru sorcam  (18.05.22 13:58:16)