[]

Hz Muhammed Gerçek Bir Kişilik midir?

Öncelikle dini hassasiyeti yüksek olan kullanıcılar için belirtmek isterim amacım herhangi bir şekilde tartışma çıkarmak ya da benzeri bir şey değildir sadece merak ettiğim için soruyorum. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sorum şu: Tarihte Hz Muhammed'in yaşadığına dair günümüze ulaşmış bir kanıt var mıdır? Yani o günden bugüne ulaşan yazılı bir belge ne bileyim Hz Muhammed'in isminin geçtiği bir anlaşma, herkesin kabul edebileceği "evet gerçekten var böyle bir insan" diyebileceğim bir şey var mıdır acaba? Yani müzelerdeki Hz Muhammed'e ait olduğu söylenen eşyalardan bahsetmiyorum, hatta asıl merak ettiğim İslam kaynaklı olmayan İslamiyet'i o dönem henüz kabul etmemiş kaynaklardan kalan Hz Muhammed hakkında bir belge vs var mı bugünlere ulaşan? Bir peygamber olarak değil de bir insan olarak böyle birinin varlığı ispat edilebiliyor mu? Neticede 6-7. yüzyılda yaşamış bir insan kendisi, çok eski bir tarih değil diye düşünüyorum, baktığınızda 4 bin sene önce yaşamış Mısır firavunlarıyla ilgili bile hiyeroglifler yazılı anlaşmalar var, evet böyle biri yaşamış diyoruz, o nedenle merak ettim. Teşekkür ederim.


 
Hiçbir peygamberin gerçekte var olmayıp, aslında bir bilinç olduğu rivayeti de var.

Her bir peygamberin bir çakrayı temsil ettiği, Hz. Muhammed'in 7den yukarıda bir çakra olduğu da...

Tanrının da bir his, state of being olması...
  • janderzel zartanyan  (17.05.22 13:12:34) 
emin olmamakla birlikte, muhammed'in diğer hükümdarları dine davet ettiği mektuplar mevcut. bu mektuplarda kendi mührünü kullanırmış.

ayrıca binlerce sahabenin şahit olduğu olaylardan derlenen hadisler de bunun bir kanıtı sayılır.
  • gottacatchemall  (17.05.22 13:14:31) 
sanırım şu ilahiyatçıların olduğu meşhur teketek programında dinlemiştim yıllar önce; Musa birkaç kişinin birleşimiymiş, İsa hiç yokmuş ve Muhammed tamamen gerçekmiş zaten dediğin gibi tarih epey yakın diğerlerine göre. o programda anlatıyordu detaylarını, yütüpte bulabilirsin.


  • tiny penny  (17.05.22 13:40:49) 
Emrah Safa Gürkan, Olmaz Öyle Saçma Tarih'in bir bölümünde diplomatik bir yazışma olduğundan bahsetmişti. Vatikan bölümü olablir.


  • eagofant  (17.05.22 16:45:42) 
görüldüğü gibi bir belge olup olmadığından bile emin değiliz, mektup yazmış olabilirden öteye gitmiyor. öte yandan bir tevatür de ben yazayım (baştan kabul ediyorm tevatür olduğunu) suudi arabistan'da arkeolojik kazı yapılması yasak derler mesela hep. ama sorgulama seklinde haklisin, cok daha eski tarihlerden cok daha bariz ve apacik bilgi belge varken bu donemden yok.


  • bay b  (17.05.22 17:01:02) 
Kesinlikle yaşamış gerçek bir karakter. Diğer peygamberler hakkında istediğiniz kadar spekülasyon bulabilirsiniz. Hz. Muhammed hakkında en ilginç bulduğum spekülasyon, kendisinin mekkeli değil petrali olması tezidir. Başta okurken çok heyecanlı bulmuştum. Ancak hem Müslüman hem gayrimüslim birçok insan tezin safsata olduğunu yazmış.


  • allah yazdiysa bozsun  (17.05.22 17:16:04) 
bu kadar yakın zamanda yaşayıp, bu kadar uzun süre faaliyette bulunmuş önemli biri için hiç kanıt olmaması ilginçtir.


  • silver apple  (17.05.22 18:34:18) 
eksisozluk.com
burada son entryde gayet kaynakları ile açıklanmış, kaynakların doğruluğu da teyit edilebiliyor. Daha fazla ne kadar kanıt olabilir ki?

  • uzaydan kumanda  (17.05.22 21:18:08) 
Yaşamıştır tabi, yaşamamış olması için bir gerekçe yok aslında. İsa, Musa, İbrahim gibi derin mitolojik karakteri olan bir şahıs değil. Bir babanın oğlu özünde.

Burada asıl sorgulanabilecek olan şey Kuran'ın "kitaplaştırılması" durumu. Bu konuda Kuran'ın aslında hiç kitaplaştırılmadığı, kitaplaştırıldığı söylenen dönemde ilk olarak yazıldığı ve bu sırada İncil ve Eski Ahit'in temel alındığı ve bu yeni kitabın bu dinlerin üzerinde bir Arap hakimiyetini tesis etmek amacıyla yazıldığı düşüncesi var. Yani bu açıdan Muhammet gerçek bir şahıs olsa da olmasa da vahiylerin ve bütün vahiy hikayelerinin sonradan uydurulduğu, imparatorluğun kurucusunun peygamberleştirildiği ve İncil ile Eski Ahit'in bu perspektiften tekrar düzenlendiği iddia ediliyor.
  • sadeli poğaça  (17.05.22 23:19:08 ~ 23:41:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.