Borsada stop loss nasıl çalışıyor?

Borsadan falan anlamıyorum, ilgilenmiyorum da ancak bu mekanizma pratikte nasıl işliyor merak ettim. Coin muhabbetlerinden intihar edenleri de duyunca daha ilginç bir hal aldı.

Öncelikle stop loss varken insanlar nasıl batabiliyor? Atıyorum mesela luna'ya 100 birim fiyattan girmiştik 75'e düşerse elden çıkar emri vermek çok mu zor? Herkes vermiyor mu?

Yüz binlerce, belki milyonu aşan insanın olduğu bu piyasada stop loss sebebiyle fiyatların bir anda dramatik şekilde düşmesi gerekmez mi? Luna'ya bakıyorum tepeden dibi görmesi 4 gün almış, bu süre içinde gayet lineer düşüyor. Çok uzun bir süre değil mi? Neden 2. gün herkes elden çıkarıp gitmemiş? Ya da bu sırada çok düştü dipten alalım diyen başkaları mı giriyor?

Anlayamıyorum, 4 gün boyunca insanlar ekrana bakıp paralarının erimesini mi izliyor?

Çok zor. Tam olarak ta insanlar oturup paralarının erimesini izliyor ciddi ciddi (hepsi demeyelim tabii) ha buradan döndü, şuradan tepki, aha tepki verdi biraz daha alayım maliyet düşüreyim derken bir bakıyorsun erimiş gitmiş.

  • primetime  (14.05.22 11:55:13)
stop'un çalışıp zararına sattırıp sonra fiyatın yükselmesi nadir olan bir şey değil. hatta tahtasının önemli kısmı yüksek sermayeli grupların elinde olan hisse/coinlerde özellikle yapılır (stop hunt). hem bu nedenle, hem nasılsa yükselir kafasıyla, hem de "satmadığın sürece zararda değilsin"le insanların çoğu stop loss kullanmıyor. önemli bir kesimin stop loss'un ne olduğunu bildiğini de sanmıyorum. öte yandan az olmayacak sayıda borsada stop loss emri koyma şansı da yok, o da bir etken.

  • gibicibicis  (14.05.22 11:56:45)
Stop loss dedigin sey insani batirir.

Hisse diyelim 100den 90a sert dustu, sen stopu 95e koymustun.
95den satti 1 saat sonra hisse 130 oldu.

Paranin %5'i yok olmus oldu.
Hic ellemeyen %30 kazandi.
Artik elinde hisse de yok.
Bos bos ekrana bakarsin.

Zaten bu sekilde stop patlatma hareketi cok yapiyorlar.
  • divit  (14.05.22 12:25:07)
stop loss garanti bir arac degil. sen istedigin zaman istedigin fiyata satamayabilirsin. dolayisiyla senin satmak istedigin fiyattan o anda alici olursa ancak satabilirsin.

yani senin stop loss calisana kadar cok daha dusuk fiyattan elden cikarmak isteyenler olursa seni atlayip o fiyatlara dusuverirler. sen fiyat olarak yukarida kaldigin icin elinde kalir mallar.

Insanlarin batmasi ac gozlulukten, is bilmezlikten, mantikli hareket etmemekten, degerlemeyi bilmemekten ve onun bunun doldurusuna gelmekten oluyor.

Fiyatini bilmedigin, icerigini anlamadigin, seffaf olmayan ortamlara dalarsan boyle olur.

Ozetle kumarbaz kafasiyla yaklasiyorlar yani.
  • idexo  (14.05.22 12:30:56)
divit +1

stop-loss var kafam rahat diye bi dünya yok. bir kere zirveden ya da zirveye yakın alıyorsan stop koymuyorsun. çünkü "nasıl olsa yüyükselir zarardan satmayayım" mantığı var. atıyorum 90 dolardan almış adam. ertesi gün 85'e düşünce nereden bilsin dibi göreceğini? tekrar çıkar diye elden çıkarmıyor. o yüzden stop da koymuyor. stop daha çok gece uyurken ya da uzun süre bakamayacakken kullanılır. ekran başındayken stop koymaya gerek yok. her düşüşte de satmak mantıklı değil. bir de satmak isteyince de satamıyorsun hemen öyle. alıcı bulmak lazım. serbest düşüşe geçmiş bir coini de kimse kolay kolay almak istemez. arz yüksek ama talep çok düşük kalınca fiyatlar da aşağı iniyor doğal olarak. o ekrana bakıp paralarının erimesini izleyenler de "uzun süre çıkmam ama zarardan da satmam" diyenler. aslında bu mantık yanlış değil. çünkü kimse luna'nın delist olacağını tahmin bile edemezdi. bildiğim kadarıyla kripto tarihinde ilk kez böyle yüksek piyasa değerli bir coin delist edildi.
  • himmet dayi  (14.05.22 12:57:15)