Kimlik kaybetmek

Merhaba arkadaslar

Normalde yurtdisinda yasiyorum, su an Turkiye'de bir tatil beldesindeyim. Dun carsida gezinirken eski tip mavi tc kimligimi dusurdum sanirim.

1. Yeni kimlik cikartmak ne kadar suruyor? Gitsem kaymakamliga fotograf ve pasaportumla hemen cikar mi? Yoksa yasadigim/oturumumun oldugu yerde mi cikarmaliyim? Normalde kac gun surer?

Eskiden hukumsuzdur diye gazeteye Ilan vermek gerekirdi. Kaldi mi o?

2. Birisi kimligimi bulsa jandarmaya/polise falan mi verir? Nereye sorayim bulunmus mudur diye?

1. İlk olarak vergi dairesine ödeme yapman lazım (bankalardan da olur).
www.msn.com
Ardından herhangi bir nüfus müdürlüğünden randevu alıp gittiğinde 5-10 dakikalık işin oluyor. 1 adet fotoğraf yeterli ama 2 adet götürmeni istiyorlar birinde leke vs. varsa diğerini kullanmak için. Fotoğrafın biyometrik olması lazım. Nüfus müdürlüğünde sana geçici belge verecekler. 1-2 güne de yeni kimliğin geliyor adresine ama ikametinde olmayacağını ve kimliğin belirteceğin adrese gelmesi gerektiğini mutlaka belirt. Yanında da pasaportunu ya da ehliyetini götür ne olur ne olmaz.

Gazete ilanı falan gerek yok artık.

2. Birisini tanımadığımız için jandarmaya polise verir mi bilemeyiz. Polise verirse onlar sana ulaşır zaten ama sanmıyorum ki biri böyle bir şey yapsın.
  • himmet dayi  (14.05.22 10:42:55)
Gezdiğiniz, düşürme ihtimaliniz olan yerlerde bir dolanın. Bazen bulununca esnafa verilir ve esnaf da vitrine, cama sıkıştırır sahibi görsün diye.

Kimlik başvurusu yapın bir an önce, böylece eski kimlikteki "kimlik seri no" sizinle eşleşmeyecek, vergi dairesi tapu banka noter vs gibi önemli yerlerde kimliğiniz kullanılamayacaktır.
  • John Bloor  (14.05.22 10:52:53)
benzer duruma düştüm 3 ay sonra karakoldan aradılar ehliyetinizi kaybettiniz mi diye. eski tip ehliyetti birisi ehliyetin üstüne kendi fotosunu yapıştırıp kullanmış. şansa yakalandı. başıma çok büyük iş açabilirdi. hemen yeni kimlik çıkartmanızı veya bir şekilde kimliğinizin kaybolduğunu resmi makamlarda kayıt altına almanızı öneririm. çok hızlı çıkıyor yeni kimlik en azından başvurun alamasanızda eskisi hükümsüz hale gelsin. yenisi nüfus idaresinde bekler.

  • tukenmez adam  (14.05.22 15:20:26)