Yurtdışından enstrüman getirmek

Yakın zamanda Rusya'dan kargo ile bir enstrüman alacağım. Satıcı bir müzik şirketi, büyük ihtimalle usulü ne ise ona uyarak gönderecektir. Baktığım zaman gümrük vergisini %30 olduğunu görerek şok oldum. Bu gerçekten böyle mi? Yani enstrüman 1000$ise benden gümrükten ürünü çekmek için 300$ mı isteyecekler? Bunun daha kolay \ insancıl bir yolu yok mu? Yakın zamanda getirenler, tecrübe edenler oldu mu?

Enstruman ne tam olarak? Musait olunca bakayim. Belki de oyledir tabii ki ama ulkeye bagli rusyadan gelen muzik aleti ne olur bilmiyorum arastirmak lazim

  • floydian  (13.05.22 17:07:54)
@floydian Enstrüman ravvast.com hangdrum üreten bir rus firma. Vurmalı bir çalgı kısaca. Ödeme ilgili sıkıntı vardı öncesinde swift yüzünden çözmüşler. Hazır çözülmüşken (üretimi gönderimi 1 ayı geçiyormuş) bir an önce almaya niyetlendim ama gümrük biraz gözümü korkuttu. Teşekkürler.

  • godspell  (13.05.22 17:10:48 ~ 17:16:09)
ilave gümrük vergisi 3.2 görünüyor 2022 cetveline göre . yani ürün 300 dolar ise ve ötv de varsa ki kesin vardır müzik aletinde. önce 3.2 gümrük vergisi eklenecek üstüne 309.6 olacak. sonra yüzde 20 ötv varsa 309.6'nın yüzde 20'si 371.52 olacak. sonra da yüzde 18 kdv alınınca sana maliyeti 438 olur. tabii kargo maliyeti de yansılıtır yani ürün 300 kargosu 50 dolar ise bu hesaplar 350 üstünden yapılır. ayrıca bir gümrük müşavirliği hizmeti de alman gerekir. kargo firmasının kendi çalıştığı firma olur onunla çalışmak ister misiniz derler sen ok dediğinde o firma işlemleri senin adına yürütür onlara da bi 500-1000 lira ödersin hizmet bedeli olarak(bundan çok emin değilim yani hizmet bedelinin miktarından)

  • floydian  (13.05.22 17:43:47)
Yakinlarda geliyor olsam yanimda getirirdim bu ek maliyetlerden kurtulurdunuz. Bu arada son durumlar nedeniyle Rusya'ya uluslararasi kargo firmalari calismiyor, nasil gondereceklermis urunu size merak ettim.

Sizin icin en ekonomigi, Rusya'dan guvenebileceginiz bir Turk bulup onunla getirtmek olur, yolcu beraberi kisi basi 1 muzik aleti sorunsuz getirilebiliyor diye biliyorum. Etrafinizdan iyice arastirirsaniz eminim Rusya'da yasayan bir baglanti bulursunuz.
  • kartonpiyer  (14.05.22 12:03:38)
@kartonpiyer keşke geliyor olsaydınız çok makbule geçerdi.
@floydian'ın yaptığı hesaplama ile 1000$ olan enstrüman 1600$civarına geliyor. Doğrudan uçak biletlerine baktım, biletler de ortalama 600$ kadar tutuyor. Yani gidip aynı gün alıp gelmeyi bile düşündüm.

Bu arada satıcı ile görüştüğümde DHL ile gönderdiklerini söylediler, acaba işin içinde başka bir şey olabilir mi? Ödeme konusunda bile sıkıntı yaşadık ilk başta banka transferi istemişlerdi ama o zamanda muhabir bankaların maliyeti yüzünden ertelemiştim. Şimdi cloudpayments üzerinden kredi kartı ile ödeme yöntemini açınca bir ısınmıştım ama yaklaşan 600$a yakın ek maliyet düşündürmeye başladı.
  • godspell  (15.05.22 10:37:56)
DHL benim bildiğim kadarıyla yaptırımlar nedeniyle çalışmıyor. Bunu teyit etmek için Türkiye DHL ile bir görüşüp bilgi alabilirsiniz. Dediğim gibi benim tavsiyem Rusya'dan birilerini bulmak. Eğer herhangi birine güvenebilirim derseniz Facebook'ta Rusya'da yaşayan Türklerin grupları vae, oralara yazabilirsiniz ha, güvenip güvenmemek size kalmış. Bir de, ağır bir aletse bagaj ücreti talep edebilirler.

Rusya'ya para transferi işi pek kolay değil şu anda bu arada. O da ayrı bir sorun. Yabancı ülke Visa kartları Rusya 'da çalışmıyor. USD transferleri de biraz alengirli.

Kısacası ben aslında bunu pek de tavsiye etmiyorum.
  • kartonpiyer  (17.05.22 16:32:45)