Dışarıdan yemek yeme alışkanlığınızda...

Ne gibi değişiklikler oldu?

Son 5-6 aydan bahsediyorum. Dandirik bir lahmacun ortalama bir mekanda 30 lira olmuş. Kişi başı 3 lamo 100 lira nerdeyse. Önceden günaşırı dışarıdan yer ya da sipariş verirdik fakat güncel fiyatları gaayet vasat yiyeceklere veresim gelmiyor. Sadece pizza sanki biraz fiyat/performans ürünü gibi oldu.

Sizde durum nedir?

Öğle yemeğini dışarıdan yerdim sürekli, artık haftada 2 3 gün evden bir şeyler götürmeye başladım. Yulaf yoğurt vs yiyorum daha hafif oluyor hem.

  • signore  (11.05.22 20:36:32)
Lahmacun en lüks yerde bile yemem. Dışarıda en güvenmediğim şey kıyma. Çok nadir değişiklik olsun diye aldığım oldu.

Genelde Popeyes, KFC tercih ediyorum. Burger King ve McDonalds gereksiz pahalı. Avuç içi kadar hamburgere o kadar para vermek anlamsız geliyor.

Popeyes, KFC tercih etme sebebim tavuk etini sağlıklı bulmam. Seviyorum da lezzet olarak.

Pizza tam tersi fiyatını hak etmeyen ürünler arasında ilk sırada. Hamura para vermiş gibi hissediyorum. O da çok nadir değişiklik olsun diye.
  • dissendium  (11.05.22 20:37:39 ~ 20:38:01)
bir değişiklik olmadı. istediğimde yiyorum yine.

  • jen  (11.05.22 20:46:23)
akşamları dışarı çıkacaksam dışarda yiyorum biriyle buluşacaksam. bazen üşenirsem eve söylerim ama dışardan söylediğimiz en ucuz yemek da 60-70 tl olmuş.

dışarda yesek de öyle. 50 tl verince iyi ucuzmuş falan diyorum. pizzalar aşırı pahalı bence. pizza-hamburger 60-70ten aşağı yok.
  • jelly bear  (11.05.22 20:47:12)
Fiyatlar pahalı olduğu gibi kalitede düşmüş geçen Ankara’daki aspavalardan birine gittik beyti kebap aldık 70 TL mi ne üzerine bol miktarda margarin eritip dökmüşler buram buram margarin kokuyor keza yanındaki bulgur pilavı d. Tereyağından eser yok. Bu kopuş oldu bende artık çok kaliteli olduğundan emin olmadığım sürece dışarıdan yemek istemiyorum. Buzluya hazır dondurulmuş şinitzel köfte koyup yemek bile daha iyi. Dışarıdan yemeyi çok severdim ama durum bu

  • iwillsee  (11.05.22 21:05:39)
Mecbur kalmadikca yemiyorum.
Sorun para degil de kalite les gibi, sirketin odedigi 500 liralik yemek bile rezaletti.
Ondan once 150 liralik kebap yedik o da baya kotuydu.
Hatta kebap ustasi tanidikti abi kofte yemeyin onu disardan aliyoruz sikintili olabilir dedi.
  • divit  (11.05.22 21:15:56)
Valla para konusu bir yana içindeki şeyler asla güven vermiyor. Çok çok mecbur kalmadıkça tercih etmiyorum.

  • Amaranta ursula  (11.05.22 21:20:44)
Yemeye devam ediyoruz mecburen , güncel izmir fiyatı vereyim ;

Cumartesi günü ; 2 adet 1,5 kuşbaşılı pide 2 büyük ayran --- 121 tl

Pazar günü ; 2 tane 1,5 iskender 2 kutu kola --- 193,50 Tl

Pazartesi günü ; 2 Adet 1,5 tavuk badem 2 kutu kola --- 204 Tl

Salı günü ; 3 adana 2 ciğer dürüm 2 ayran 1 şalgam --- 168 Tl

Çarşamba günü ; 2 levrek 2 mırmır ızgara 2 kola 1 salata --- 295 Tl

Bu mekanların hepsi orta sınıf mekanlar , yüzde 90 doluluk oranları ile devam ediyorlar.
  • synax  (11.05.22 21:28:14)
Jen +1
Beni bu hayata bağlayan en kolay ulaşılabilir şey güzel yemek olduğu için yemekten de kısarsam üzüntüden ölür giderim. Fakirlikten ölene kadar devam...

  • Bruce  (11.05.22 21:45:26)
Dışarıdan yemek söyleme alışkanlığım hiç yoktu ama sıklıkla arkadaşlar ile buluşurduk. Kime denk gelirse o öderdi. Son zamanlarda neredeyse dışarıda hiç buluşmuyoruz buluşsak bile genelde kahve içiyoruz.
Ayda en fazla üç kere filan dışarıda yiyorum artık.

  • hayalhayal  (11.05.22 22:00:42)
Ben şöyle yapmaya başladım. Orta karar yerler iyice kaliteden ödün vermeye basladı ve vasatlaştı. Onları tamamen bıraktım, basit yerlerde zaten yemem.

Benim olayımda yeni mekanlar ve lezzetler keşfetmek. Hayatımın bu yönünden vazgeçemem:)

Fiyat olarak yüksek ama lezzeti iyi olan mekanlarda yemeye basladım artık. Kullandığı ürünlere güvendiğim işletmelere. Orta karar yerleri iyice eledim. Dısarıdan yeme sıklığımı azalttım. Ama yersem de iyi yerlere giderim.
  • ırene adler  (11.05.22 22:14:43)
Fiyattan bağımsız, sağlıklı beslenmek için bazı değişiklikler yaptım. Aylardır pizza, pide, lahmacun yemiyorum. Dondurma, tatlı vs yemiyorum. Dışarıdan söylediğim bir Chinese yemekler var bir de Günaydın ve Polonez Grill’den sağlıklı yemekler söylüyorum. Zamlar beni etkilemiyor. %95 zam aldım. Akıyor mübarek.

  • gabe h coud  (11.05.22 22:18:27)
Dışarıdan yemek tercih ettiğim bir durum değildi ama karşı durmazdım. İki yıl önce kilo veririm diye başladım, kilo veremedim ama evden yemek taşıma işini bırakmadım. Bu iki yıllık süre zarfında ofiste üç kere dışarıdan yemek yedim. Ayda bir, iki ayda bir farkli dünya mutfaklarını denemek için hanımla yemeğe çıkıyoruz.

  • allah yazdiysa bozsun  (11.05.22 23:15:35)
haftada 1-2 gün dışarıdan yiyoruz fix, yani bir değişiklik oldu sayılmaz. fiyatı artmayan işletmeye zaten gitmemeyi tercih ediyorum çünkü son 2-3 ayda maliyetini sabit tutan işletme kesinlikle aradaki farkı yemek kalitesinden çıkarmak zorunda kalıyor. herkes 30 liraya lahmacun satarken 10 liraya falan yapan ucuz yerlere kesinlikle gitmemeye çalışıyoruz. çiğköfte vs gibi zevklerden tamamen vazgeçtik zehirlenmemek için.

ama bugün tavuk sote yaptık evde, ev maliyeti 100 lira tutunca biraz şoke olduk açıkçası.
  • roket adam  (11.05.22 23:21:30 ~ 23:22:15)
Fiyatlar dışında içeriğine güvenemiyorum. Pek yemiyorum bu yüzden. Haftada bir işe gidince ve arkadaşlarla çıkınca normal yemek yiyorum. Onun dışında teksem ve açsam marketten yoğurt granola ya da kefir meyve falan alıp geçiştiriyorum.

  • jazzabel  (11.05.22 23:46:16)
Ben maalesef alışkanlığımı değiştiremedim. O yüzden de aylık kredi kartım 2x-3x oldu. Hiç hoş değil.

Ama fiyatlardan öte kalite çok düştü. Yani bu son 1-2 yılda kalitesi artan sadece 1 restoran var düzenli gittiğim, geri kalan her yerde en iyi ihtimalle porsiyon küçüldü. Yiyip aç kalkıyorum resmen.
  • plutongezegendegilmi  (12.05.22 00:01:00)