Hangisi mantikli?-Araba sorusu

Olay su; bir arabam var ama arabayi cok nadir kullaniyorum. Genelde yatis vaziyetinde. O kadar ki 2 ayda bir anca benzin aliyorum. Simdi ya model yukselticem ya da satip parayi faize koyucam. Ama kararsiz kaldim.

Araba lazim olursa; tiktak, moov var. Uzun yol yolda bir defa belki yapiyorum. Onun disinda alkol de oldugu icin genelde arabasiz takiliyorum. Model yukseltme istegim araba sevmemden, arabamin artik eskimeye baslamasindan (update ihtiyaci) ve biriktirsem de paranin degrrinin dusmesinden.. satip bankaya yatirirsam da iyi bir faiz alabilir, onu biriktirebilirim.

Ulkenin su finansal kosullarinda ne yapsam karar veremiyorum. Her sey cok belirsiz cunku. Siz napardiniz?

Ben yükseltirdim.

  • dissendium  (08.05.22 15:03:07)
Bu arada yikseltme icin de kredi cekilecek, onu da not duseyim :)

  • mor oje  (08.05.22 15:05:56)
araba fiyatlarına %25 zam geleceği söyleniyor. model yükseltecekseniz elinizi çabuk tutun.

  • lancelot du lac  (08.05.22 15:31:09)
Kullanmadığınız araba neden eskiyor ben anlamadım. Sizin "update ihtiyacı" dediğiniz, örneğin günde 100+km yol yapmak zorunda olan bir insan için olabilir, çünkü zamanının kayda değer bir bölümü arabada geçmektedir. Sizin araba değiştirmeye ihtiyacınız yok. Satmayın da, ihtiyaç olunca kullanırsınız.

  • malheiros  (08.05.22 15:37:01 ~ 15:37:21)
ben satardım. araba hiç kullanılmasa bile masraflı bir şey. lastiği eskir, sigortası vardır, eğer yapıyorsanız kaskosu var, yıllık vergisi var... bu kadar masraf yatacak bir ürün için mantıklı değil bence.

  • giovanne  (08.05.22 15:40:45)
@malheiros; yil olarak eskiyor. Ben de yil olarak eski bir araba tercih etmiyorum.

  • mor oje  (08.05.22 15:49:23)
2 ya da 3 yil Krediyle model yukseltirim. (Keske bayramdan once alsaydiniz fiyatlar bi anda yine artti).

  • brkylmz  (08.05.22 17:32:02)
Aynı durumda kalıp, satışa koydum. Giovanne +1

  • baldan kaymak  (08.05.22 17:51:47)
Bayagi %50 su an fikirler :)

  • mor oje  (08.05.22 17:53:31)
model yükseltin
dizel almayın, sakın ha öyle bir hata yapmayın
hibrid veya elektrik alabiliyorsanız öyle bile yürüyebilirsiniz.
  • rain when i die  (08.05.22 18:51:29)
arabayı satıp ev alınabiliyor mu?

  • floydian  (08.05.22 18:55:36)
@floydian maalesef.. taksitler karsilayabilecegimden cok fazla

  • mor oje  (08.05.22 23:22:49)
arabayı satıp faize koyarsan 6 ay sonra o faiz getirisiyle arabanın yarısını alabilirsin. enflasyon yüksek ve resmi rakamlar çarpıtılıyor. doğal olarak faiz getiri enflasyonun altında.

  • black mamba  (17.05.22 16:06:48)
arabayi satip eksi faizle mevduata koyacagina benzin dokup yak daha iyi be abi sakin oyle bir sey yapma. odeme gucun varsa kredi cekip model yukselt orda da eksi faiz var nasil olsa en azindan kendi avantajina kullanirsin bu durumu mevduattaki dezavantaj yerine.

  • bay b  (17.05.22 17:23:09)
bu devirde arabasiz zor, ben olsam arabaya dokunmam, elimdeki parayi doviz olarak biriktirip ilerde ev alirken arabayi gerekirse satarim.

  • cooperr  (17.05.22 17:55:47)