[]

Javascript öğrenme metodum doğru mu?

Bugün Frontend developerlık yolunda 12. günüm. Haftanın yedi günü yaklaşık 6 saat çalışıyorum. 3 gündür Javascript öğrenmekle meşgulüm.

Udemy'den Angela Yu'nun ve Sadık Turan'ın derslerini aldım. Ancak ikisi de beklentilerimi karşılamadı maalesef. Birine listening becerim yetmedi, diğeri temelsiz biri için anlaşılması güçtü.

Daha sonra bu siteyi keşfettim: javascript.info

Gerek reading becerimin yeterli olması gerekse hayatım boyunca okuyarak öğrenmeyi alışkanlık hâline getirmem sayesinde daha çabuk öğrenmeye başladım. Arada anlamadığım noktalar oluyor ama genellikle konuyu kavrayabiliyorum çabucak. Buradaki dokümasyonu okuduktan sonra pratik için şu adresleri kullanıyorum:

1)W3Schools
2)Geeksforgeeks
3)JsHero
4)CodeAcademy

Pratiğin ardından yeni konuya geçiyorum. Bu süreçte atladığım bir şey var mı? Bu adreslerde yaptığım pratikler yeterli midir? Şunu şöyle yapmalısın dediğiniz herhangi bir şey varsa bilmek isterim.

Araya bir soru daha sıkıştırayım: Bu tempoyla firesiz çalışmak beni kışa kadar piyasada giriş seviyesinde iş bulacak seviyeye getirebilir mi?

 
ingilizce biliyorsanız şu dersi alın, pişman olmayacaksınız: www.udemy.com

Angela Yu'nun dersi havada kalabilir çünkü komple front end'i 65 saate sıkıştırmış, Jonas'ın JS dersi sadece 70 saat.

Onun yanında bir süre sonra paralel olarak da html ve css'i götürmeniz gerekli, çünkü ilerleyen kısımlarda DOM ile ilgili bölümlerde sadece JS biraz havada kalabilir.

Ben pratik için Codewars yapıyorum. Orada özellikle metod, algoritma ve diğer yan zımbırtıların detaylarını görüp öğreniyor veya pekiştiriyorsunuz. Takıldığım noktalarda da MDN'in sitesini açıp okuyorum.
  • malheiros  (07.05.22 17:30:57) 
Merhaba,

Bilgisayar mühendisliği mezunuyum ve 5 yıldır aktif olarak yazılım mühendisliği yapıyorum. Şimdiye kadar hep backend işlerle çalıştığım için açıkçası frontend konusunda yüzeyselden öte bilgi sahibi değilim.

Ancak kendi şirketimde çalışan frontend alım mülakatlarına da bazen asıl mülakatı yapan arkadaşa yardımcı olmak amacıyla giriyorum. Merdiven altı firmaları bir kenara koyarsak; birazcık eli yüzü düzgün firmalarda iş bulabilmek için temel data structure ve algoritma bilgisinin de olması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle de mülakatlarda javascript veya herhangi bir dilin kendisinden ziyade temel konseptlere hakim olup olmamayı ölçmeye çalışıyoruz.

Belki tam olarak sorunuzun cevabı bu değil ama amacınız yazılım alanında bir iş bulabilmekse günde 6 saat javascript çalışmak yerine onun 1-2 saatini de data structures ve algoritma konularına ayırırdım.
  • bohi213  (07.05.22 20:30:41 ~ 20:32:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.