[]

nasıl bir sistem içerisindeyiz?

beklediğim, "bunun bir önemi yok, hayatımızı en doğru şekilde yaşayalım." ya da "bunu bilemeyiz." gibi cevaplardan çok, daha somut ve net fikirler açıkçası... sizin tahmininiz, düşünceniz nedir? teşekkür ederim.
 
valla ben bu sorunun cevabini tanri (kendi inancima gore allah) istedigi icin seklinde buluyorum hep. obur turlusunu hicbir sekilde aklim almiyor. cok sacma cunku. ben istemedim ki dunyaya gelmeyi. >:(


  • nibba  (04.05.22 13:06:02) 
nedeni yok. madde var olduğu için varız. evrimleştiğimiz için akıllıyız ve sen bu soruyu sorabiliyorsun. en somut cevap bu.


  • makarnavodka  (04.05.22 13:17:24) 
tüm fantastik fikirler arasında en mantıklısı bir bilgisayar oyunu olmamız gibi görünüyor.

en rasyonel yanıt bile yetersiz şu anda. o nedenle rastgele bir şeye inanmak veya boşver deyip geçmek en akla yatkını gibi. çünkü sonsuzluğu kafamızda oturtamıyoruz biz. cennet tasvirlerini bile "ee bir süre sonra sıkılmayacak mıyız" diye yorumluyoruz. dünyadaki mantığa göre her şeyin bir nedeninin olması gerekiyor. belki de yoktur.
  • bohr atom modeli  (04.05.22 13:19:43) 
arkadaşlar meramımı tam anlatamamışım özür dilerim. nasıl bir cevap beklediğimin anlaşılması açısından sadece o cevaba tik koyuyorum. yoksa teşekkür ediyorum, zaman ayırmışsınız.


  • su492  (04.05.22 13:33:15 ~ 13:34:18) 
soruyu degistirmene gerek yoktu bence. fikir ve yorum sorusu sonucta. bilimsel cevabi da olabilir, dinsel de, felsefik de, utopik de.

bilimsel olarak, hayat, evrimsel bir sistemin icinde. dunya da, evrensel bir sistemin icinde. evrensel acidan bakarsak, bizim veya bizim gibi hayat formlarinin olmasi, hayati olusturabilecek kosullarin olusmasi ile igili. evrende veya coklu evrende, bizim gibi veya bizden cok daha gelismis canlilar da olabilir.

daha utopik veya hic farkina varamayacagimiz bir sistem dusunursek, belki bizden daha ustun formlar, belli yerlerde hayatin olusumunu saglamistir ve belki de gozlemleniyoruzdur.
  • ermanen  (04.05.22 13:43:41 ~ 13:44:38) 
Stoicism (Türkçe Stoya) felsefesi ile aradığınız cevabı bulursunuz. Din, kültür, inancınız ne olursa olsun.

Binlerce yıldır insanlar aynı soru ve cevapların peşinde koşuyor.

Benzer bilgi Sufi'lerde, Zen'de ve benzerlerinde de var. Ama din ve inanç bağımsız cevap iyidir :)

Bilkent Üniversitesi felsefe bölümünden bir hocanın YouTube videoları vardı, 3 videoda sohbet tarzında. Seyretmenizi öneririm, hem ilginç konulara da değiniyor, eğlenceli olabilir.
  • alfired  (04.05.22 19:28:33) 
rastgele geldik, gidiyoruz gibi gözüküyor.

simülasyon teorisini araştırmıştım ama o kadar da değil gibi gözüküyor. sevdiğim bir fizikçi de inanmıyor buna: www.youtube.com ve youtu.be
  • hlot  (04.05.22 19:53:45 ~ 19:53:55) 
bir karınca yuvası düşün eğer sana düşen görevi yaparsan iyisin. risk alırsan ya ölürsün ya kendi yuvanı kurarsın.

insanoğlu olarak hayvanlardan bir farkımız yok. bkz rusya-ukrayna, afrika, insanlık tarihi vs.
  • duyurukullanıcısı  (04.05.22 19:58:53) 
ben de simülasyon teorisine olumlu bakıyorum


  • megacracker  (19.05.22 00:39:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.