[]

Bomba ve silah yapimi

Tsk, savunma sanayi falan bunlari yapma know how'ini nasil temin ediyor ve surdurebiliyor ?

Yani makine muhendisliginde makibeli tufek yapimi diye bir ders yada yuksek lisans bolumu var mi ?

Yada kimya muhendisliginde bomba ve patlayici yapimi gibi dersler var mi ?

Eger univeraiteler saglamiyorsa bu isin egitim kismini nasil sagliyorlar ?

 
Bazı seyler lisans altinda üretiliyor. Lisans verilirken de egitim teknik cihaz çizimler prosesler de veriliyor.

Tabi personel de egitim veriliyor yurt ici ve yurt dişi.

Silah üretmek mesele degil çizimin olsun sanayi de cnc de yaparsın. Mesele malzeme saglamlıgı metal teknolojisi ve istenen standartlar örnegin -30 ile + 60 derecede stabil çalisma.

Konya da adamlar bodrum katta av tüfegi üretip satiyorlar intenetten satis yapiyorlar birde
  • Fritz-X  (29.04.22 16:05:46) 
Bir makine mühendisi olarak şöyle açıklayayım.

Silah dediğimiz şey malzeme ve üretim bilgisi ile üretiliyor.

Makine mühendisliğinde malzeme bilimi ile üretim yöntemleri adında iki ders var. Bu dersler sayesinde üretilen şeylerin yüzde 90'ının nasıl üretildiğini anlarsın.

Malzeme olarak çelik, kompozit malzeme bilgisine sahipsen silah yapabilirsin.

Türkiye çelik konusunda iyi bir durumda. Hem çelik üreten hem de çeliğe şekil verip makine, makine parçası üretebilen bir ülke.

Bunun dışında yakın zamanda izlediğim bir videoda MAM-L füzeleri için Almanya'dan teknoloji aktarımı yapıldığı anlatılıyordu. Parasını verirsen birçok ülkeden mühendislik bilgisi alabilirsin.

Aynı zamanda yılların tecrübesi de var. Türkiye Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan sonra ambargo ile karşı karşıya kalmış bir ülke. Bu nedenle yerli savunma sanayi uzun süredir teşvik ediliyor.

Üniversiteler destek sağlıyor. Üniversitedeki bir hocam Tusaş'ta direktördü.
  • dissendium  (29.04.22 16:08:33) 
üniversiteyi kırıkkalede okudum, ev arkadaşlarımın hepsi makine mühendisliğinde okuyordu. Hocalarının sürekli mke'ye projeler ürettiklerini söylerlerdi.


  • teritori  (29.04.22 16:39:31) 
makine mühendisliğinde çamaşır makinesi yapımı dersi de yok. mühendis olarak benim için çamaşır makinesi tasarlamakla askeri bir ürün tasarlamak arasında fark yok. askeri tarafta çalışan biri olarak sivil tarafın bana daha zor göründüğünü söyleyebilirim hatta.


  • ghilleinthemist  (29.04.22 17:24:36) 
universite muhendislikte temel egitim verir. sonra girdigin sektorde detaylari ogrenirsin.

bir makina muhendisi mezun olduktan sonra binalarin sogutma/isitma sistemi isine de yonelebilir, araba parcasi tasarimini da. universitelerin her sektore gore spesifik adam yetistirme olanaklari yok.
  • cooperr  (29.04.22 19:06:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.