Hala çeyizlik hazırlanıyor mu ülkemizde genç kızlar için?

Merhabalar

Bilmediğim için soruyorum, arkadaşımın ablası yeğenine çeyizlik yemek takımı almış, arkadaşımdan maddi destek istemiş bir kısmını onun karşılaması için. Yeğeni 20'li yaşlarında sanırım.

Hala bu şekilde çeyiz hazırlama var mı ülkemizde?

Tabii ki var hem de öyle azımsanacak ölçülerde değil. Ben, benim yok saniyordum; evlenmeden bir iki hafta önce teyzelerimden iki koli kurye geldi; görünce çok şaşırmıştım. Annem hazirlamayinca teyzemler ara ara havlu vs alıp koymuşlar. Anneannemin yaptıklarını saklamislar vs. Onları göndermişler.

Velhasıl benim bile varsa Anadolu'da her kızın kesin vardır.

Edit: bu arada teyzelerime bu konuda ekstra teşekkür etmem lazim zira beni maddi olarak da yükten kurtarmış oldular. Üstelik anneannemin hazırladığı masa örtüsünü serip sofra kurduğumda her seferinde çok duygulaniyorum. Her gelene de "bunu anneannem yapmis" diye ekliyorum.
  • fraise  (27.04.22 13:18:45 ~ 15:04:12)
Evet gelenekler devam ediyor

  • freebird5406_2  (27.04.22 13:19:14)
Var tabii. Özellikle aile evinden ilk kez çıkıp sıfırdan ev kuracak yeni evliler için çok da mantıklı olabiliyor.

  • kobuzchu kiz  (27.04.22 13:28:45)
evet var.

  • rose parks  (27.04.22 13:41:27)
Ben eskiden çok varoş ve banal bulduğum için hazırlanmasına karşı çıkmıştım. Şimdi evleniyorum ve keşke hazirlasaydim diyorum. Bir yemek takımının, bir kepçe setinin fiyatı bundan 5 sene önceki ile aynı değil.
İlk kez Anadolu irfanının işe yaradığını bir konu gördüm.

  • kaptan maydanoz  (27.04.22 13:45:14)
son zamanlarda arttı. benim de tanıdığım bir kaç kişi evlenme niyeti bile pek olmasa kısa zamanda, şimdiden mutfak setleri, robot vs alıyorlar uyguna buldular mı köşeye atıyorlar

  • avatar is back  (27.04.22 13:48:40)
evet hala devam ediyor. sadece eskisi gibi kurdelelerle süsleyip sergilenmiyor ama imkanı olan ufak/büyük bir şeyler alır mutlaka.

  • alaimisema  (27.04.22 13:48:55)
Yani buna ne isim vermek istediğine göre sorunun cevabı değişir.

Ama evet hala yeni ev kurulacağı zaman mutfak eşyaları, tabak çanak, bardak, tencere, tava, havlular, battaniye ve nevresimler batta terlik vs eve gerekli olan malzemeler alınıyor. Bunun adına çeyiz dersin, ev alışverişi dersin o sana bağlı ve her kültürde değişir.
  • zimbirik  (27.04.22 15:01:38)
"hala"lık bir durum yok bence de. Tabi ki hazırlanıyor.

  • baal  (27.04.22 15:52:07)
Tabi ki hazırlanıyor. Eşim hazırlamış iyi ki de hazırlamış. Öyle Türk dizilerinde gördüğünüz gibi olmuyor. Eşim beğendiği yemek takımını almış. Bardak çanak almış. Tencere tava almış.

  • allah yazdiysa bozsun  (27.04.22 16:19:20)
Kenara elektronik alet vb. şeyler almak kısmı bi yana, bir de çeyizlik yatak odası takımları, mutfak&sofra takımları vb. şeyler yaptıranlar var ki benim annemin işi bu. dükkan hala ayakta olduğuna göre hatrı sayılır miktarda bunlar yapılıyor.

  • amelie poulain  (27.04.22 16:56:26)
trendyol'dan eve ne alacaksam yorumlara bakıyorum hep Çeyizim için aldım daha kullanmadım yazio boyna demek ki devam ediyor

  • all girls dream  (27.04.22 18:41:23)
Benim annem çeyiz diyerek hep (bana göre saçma olan) danteller, iğne oyaları, incikler boncuklar biriktirmiş ki hepsi kendi zevkine ve hevesine göre. hiçbirisini kullanmadım, yığınla eşya vardı evde kendi eşyalarımı koyabileceğim çekmece ve dolap kalmamıştı. beyaz eşyaları ve mutfak ürünlerini ise evlenirken almıştık. çevremde çeyiz yapan yok ama evlenirlerse anneleri de bir şeyler çıkartır ortaya eminim ki.

  • deartheodosia  (27.04.22 19:20:59)
Oyalı havlu, yatak takımı vs. bunları anneler yapıyor genelde. Düz örgüden başka el işi bilen meslek sahibi genç kadın varsa helal olsun. El emeği o danteller normal nevresimlerden çok daha pahalı hatta 1000 2000 danteline göre değişiyor.
Ben tencere takımı yemek takımı vs. hepsini yavaş yavaş almıştım bir çaycı olmuş 1000 lira, çatal takımı olmuş 2000 lira şuan arkadaşlarımdan çeyiz yapmayanlar kredi faizi hesaplıyor.

  • cilekli pasta  (27.04.22 19:38:30)