[]

Freecodecamp sertifikaları işe yarıyor mu? Çok mu yaşlıyım?

Selam,

Front-end developer olmaya karar verdim. BTK Akademi'den HTML kursuna başladım temel olsun diye. %25'ini bitirdim. Aynı zamanda w3schools ve freecodecamp'ten pratik yapıyorum deli gibi.

Yazılımla alâkasız bir bölümden mezunum, orta seviyede İngilizcem var. Öğrenmeye çok hevesli biriyim. Amacım: Gelecek yıl bu zamanlarda sektörden az da olsa para kazanabilecek birikime erişmek. Projelere alt kademeden dahil olmak.

Freecodecamp'teki "Responsive Web Design Certification"ı ve "javascript algorithms and data structures" sertifikalarını alsam, iş ararken ciddiye alınma derecem artar mı? Yaşım ve alaylı olmam şansımı çok mu düşürür?

Bunları çok merak ediyorum.

Ayrıca, front-end arkadaşların "Şunu şöyle yapmalısın..." şeklinde tavsiyeleri varsa onları da duymak isterim.

 
Sertifikaların etkisi minimal (aslında bence sıfır, ama "ilk iş" için "hiç yoktan iyidir" diyenler varmış).

Örnek proje yapıp yayınlayın. Open source code yazın. Blog yazın. StackOverflow'da soru cevaplayın. Bunlar önemli olanlar.

Ben işe başvuran yeni mezun / junior arkadaşlara basit bi site yaptırıyorum, işte React biliyorsa React ile, Vue biliyorsa Vue ile, hiçbirini bilmiyorsa vanilla JS falan. Kodun kalitesine bakıp öyle karar veriyorum. Yani işi yapabilecek seviyede olmanız en önemlisi, o da pratikle oluyor. Eğer düzgün bir github/so'nuz varsa da zaten CV aşamasında %90'ın önüne geçersiniz.

Yaşınız bence "olumsuz" bir durum değil. Ama tabi 40 yaşında birinin maddi/manevi beklentisi 20 yaşında birinden farklı olur. Aradaki farkı siz kompanse edebilecekseniz işveren için çok büyük bir problem değil.

Alaylı olma konusu da çok önemli değil, TR piyasasında "iyi üniversite" mezunu mühendis kalmadı zaten, herkes alaylı artık. Savunma sanayii bile taşra üniversitesinden eleman alıyor, 10 sene önce X-Y-Z üniversitesinden 3.50 yapamayan başvurmasın diyorlardı :) Yani o da saçma ama artık saçmalayamıyorlar bile, piyasa o durumda.

Tavsiye olarak da: temelleri güzel öğrenin. Kütüphane/framework kullanmadan önce en azından 1-2 "büyük" projeyi sıfırdan kendiniz yapın düz html/css/js ile. Piyasada "React biliyorum" diyen adamların çoğu JS bilmiyor doğru düzgün, öyle olmayın :)
  • plutongezegendegilmi  (25.04.22 17:47:43) 
daha profesyonel bir site var, sizden para almiyor ama maas almaya basladiginiz zaman odeme yapmanizi sart kosuyor. sizin yasinizda olup berbat kod yazan kisilerin oldugunu dusunup kendinizi motive edebilirsiniz. onemli olan guzel kod yazmaniz. bir web sitesi daha vardi, kodunuzu gonderiyorsunuz, size nasil daha guzel yapilabilecegini gosteriyor. bir gun whatsapp loglarima geri erisirsem ilk siteyi soylerim de digeri codereview.stackexchange.com hatta girip direk bakin nasil baska kodlari iyilestirmisler diye. bir de 'best practices' diye aratin ve ona gore pratik yapin. istersen ozelden ulas 12 mayis'tan sonra ufak tefek yol gosteriyim hatta aklimda bir proje var direk ona basla takildigin yerde yardim ederim.


  • bir varmis bir yokmus  (25.04.22 18:58:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.