concerta-ritalin hk.

selamlar arkadaşlar,
1 senedir concerta ve ritalin kullanıyoru. doktorum hem ritalin, hem de concerta yazıyor. istersem sabah 1 tane concerta, veya güne yayılmış şekilde 4 tane ritalin kullanabileceğimi söylüyor.

sabah concerta içtiğim gün, akşa etkisi geçtiğinde pestilim çıkmış gibi oluyorum, sonraki gün sabah da her tarafım ağrıyor ve modları düşük uyanıyorum. güne yayılmış şekilde aralıklarla 4 tane ritalin kullandığım günlerin akşamı da sabahı da bebek gibi oluyorum, hiçbir sorun yaşamıyorum.

ikisini de kullananlar, sizde de böyle mi? etki maddeleri ve dozajları aynıya geliyor aslında. concerta 36 mg, 4 tane ritalinin içinde hatta daha fazla metilfenidat var.

concertayı bırakmalı mıyım, sadece ritalin mi kullanmalıyım? yoksa bu normal midir, etken maddesinin zamanla yayılmasından dolayı?

bende tam tersi etki oluyor, ama dozajımız farklı. o yüzden mantıklı bir yorum yapamadım.

  • valkin rockefeller  (23.04.22 14:33:17)
ben sadece concerta kullanmıştım 1-2 sene boyunca. Mide bulantısı, iştahsızlık dışında o tarz bir yan etkisi olmamıştı.

Bir de uzun süre kullanıp ara verince, beynim böyle birden flash patlıyormuş gibi mili saniyelik anlar yaşıyordum.

Öyle yorgunluk falan olmuyordu. mesela sabah 9da içiyordum, akşam 9dan sonra etkisi geçiyordu zaten. Uyuyup güzel güzel uyanıyordum, sonra tekrar içiyordum. Benimki de 36mg idi. Direkt ritalin almadım hiç onu bilmiyorum. Sadece concertanın ritalin içerdiğini hatırlıyorum.
  • ananiyimioguz  (23.04.22 14:43:21 ~ 14:44:02)
teoride concerta ritalin ile aynı etken madde fakat salınım hızı farklı. ritalin bir anda (30-40 dk) kana karışırken concerta 4-6 saat arasında kana karışıyor. concerta 54mg - ritalin 4 adet verdiğine göre 10mg olmalı. yani 5.5 ritalini 5-6 saat içinde içmiş gibi bir etkisi olacaktır.

ritalin ile 2-3 saat aralıklarla dozu ayarlamak daha az etken madde ile aynı faydayı almak açısından daha pratik olabilir.
  • orpheus  (23.04.22 16:41:59)