30-35 bin euro paranız olsa şu an ev alır mısınız? (eskişehir)

yoksa tl'nin biraz daha değer kaybetmesini mi beklersiniz?

Eskişehir'de bu fiyata halen eli yüzü düzgün 2+1 ya da 1+1 bulunabiliyor. Emekli annemiz için almayı düşünüyoruz. Yoksa desteğimiz olmadan ev kiralayabilmesi mümkün olmayacak. 1500 lira civarına eli yüzü düzgün bir yer bulunabiliyordu birkaç önce, şimdi bu 2000 liralara çıkmış. Annemin emekli maaşı 3500 lira.

* ev fiyatlarının artacağını söyleyen videolar izledim. Sahibinden'deki ilanlarda da yaklaşık yüzde 10'luk bir artış gördüm. Ev fiyatları dövizden daha hızlı/çok artar mı? Bu yıl 30 bin euroya almadığımız ev için seneye 40-45 bin euro ödememiz gerekebilir mi?

Ne yapmalı?

Alternatif: ev almamak ama aylık/yıllık kira desteğinde bulunmak.

Ben olsam içime sinen evi bulunca vakit kaybetmeden alırdım.

  • Mekkeli Müşrik  (18.04.22 21:29:25)
"içime sinen evi bulunca vakit kaybetmeden alırdım." +1

  • kaptankedi  (18.04.22 21:46:54)
alırdım çünkü insanlar maximum tl borçlanarak kendilerini enflasyondan korumak için ev alıyorlar bir süredir. ev ihtiyacı olmayan bile ev alıyor, ev alamıyosa araba alıyor. sizin ihtiyacınız da varmış. hiç beklemem alırdım ben de. yalnız ben olsam, 35k euroyu direk eve götürüp vermem, onun yerine kredi çekerek maximum tl borçlanırım, kalan parayı da eurobond ya da tarım emtia fonlarında değerlendiririm. hiçbişe yapamıyosam altın alırdım. eskişehir biraz geriden geliyor, 2k tl ye kümes yok büyük şehirlerde.

elinizi çabuk tutun derim.
  • ehti  (18.04.22 21:56:22)
Aklıma annem geldi. 7-8 ay önce Antalya'daki evini sattı. Parayı euro ve dolara çevirdi. Euro ve dolar artacaktı, daha iyisini alacaktı. Uyardım kendisini ama dinlemedi. Euro ve dolar arttı ama maalesef ev fiyatları daha çok arttı. Antalya'dan daire alamadı bir daha. Kütahya'dan alabildi ancak.

Aynı duruma düşmemeniz için hemen almanızı öneririm.
  • hitokiri kenshin  (19.04.22 00:15:39)
hemen alin

  • camene87  (19.04.22 00:26:08)
Ev almak zarar ettirmez. Sizin ihtiyacınız da varmış zaten.

  • seaman  (19.04.22 00:31:20)
evler dövize karşı pahalı şu an..
ev ihtiyacı varsa gider 1.29 ile %80 konut kredisi kullanırım. gerekirse taksitleri kenardaki euro ile öderdim. gelecek yıllarda euro/tl artacağı için taksitler kuşa dönecektir.

  • nuisance  (19.04.22 01:02:01 ~ 01:02:11)
kredi de çekilebilir. tl enflasyon karşısında pul olduğu için karlı da olabilir.

  • paintov  (19.04.22 02:56:20)
Ben de alırdım, ki aldık da yatırım amaçlı. Ev fiyatları dövize endeksli artıp duruyor. Hatta, döviz aylardır yatayda iken bile pek düşen fiyat yok. Ev de çok. Beğendiğiniz bir ev bulduğunuzda üçe beşe bakmak da fırsatı kaçırmak olabilir.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (19.04.22 08:43:14)
Ekonomik bilgisi ve hayat tecrübesi son 10 sene ile kıstlı herkesin tekrar ettiği cümle:

"ev kaybettirmez"

Oysa 2001 ve 1994 krizlerinde, reel efektif döviz kurunun tepesinden ev alanların kriz geçtikten sonra ettiği zararları bilmezler.

Benim görüşüm; kira çarpanı 200-250 katından fazlaysa o ev alınmaz kirada oturulur. Özellikle peşin parayla hiç alınmaz. Sorunuz eskişehir olduğu için orada uyguna bulabileceğinizi düşünüyorum ev fiyatları sahil kentleri kadar artmamıştır.
  • Mcfly  (19.04.22 09:42:35)
bence vakit kaybetmeden alın hatta makul oranda bir kısmını kredi çekin çünkü bu enflasyonda borcunuzu sabitlemeniz çok daha mantıklı olur.

ayrıca ekonomistlerin önerileri genelde yatırımlık daireler içindir. kendi oturacağınız ev için hiç sorgulamanıza gerek yok uzun vadede kaybedersiniz; çünkü biriktirip daha iyisini alabilmek için paranın zaman değerini koruyup üstüne de kar elde edebilecek finansal değerlerden çok iyi anlıyor olmalısınız.

öte yandan ev sahibi-kiracı ilişkisi de uzun vadede sürdürmek zordur yarın öbür gün allah korusun anneniz zor durumda kalsa ev sahibi çıkın dese napabilirsiniz. kar etme olarak bakmayın geleceği garanti olsun. hem işin bir de mülkiyet yönü var miras olarak da bırakabileceği bir yatırım olarak düşünmek gerek.
  • windymimas  (19.04.22 11:27:19)
ev fiyatlarınıın bu ülkede ne olacağını kimse bilemez.
tam fiyatlar duruluyor gibi oluyor suriyeli akını başlıyor, o bitiyor afgan, o bitse rus- ukraynalı. bu yönetim oldukça ev fıyatları düşmeyecek gibi. Ama onların da seneye gitme ihtimali var.

  • vizivozo  (19.04.22 16:56:14)