[]

Akademikler bu tivitte anlatılmak istenen nedir?

"Bir Akademisyenin en önemli basamağı #Doktora dır. Dünyada da her koşulda geçerli olan TEK unvandır. YÖK’ün uhdesinde yapılan bir çalıştayın raporunda “tez yerine makale” önerisinin resmî sayfadan duyurulması büyük bir yanlıştır. Doktora önemlidir. Akademisyenin ruhudur!"

Vahdet Özkoçak.

Kaynak: twitter.com

Artık tez değil makale mi yazılması gerekiyormuş doktorayı bitirmek için? Neyi amaçlamışlar da böyle bir karar alınmasını istemişler?

Buyurun konuşalım.

 
Sabahattin Zaim Üniversitesi'nin yönetmeliğinde şu var mesela:

Madde 2 (1) Doktora öğrencisi, doktora tez çalışması kapsamında hazırladığı en az üç yayınını doktora tezi yerine kabul edilmek üzere sunabilir. Bu yayınlardan Fen Bilimleri Enstitüsünde en az ikisi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde en az biri uluslararası SCI, SSCI, AHCI endekslerinin yayınlamış veya basıma kabul edilmiş (DOI numarası almış) makale olmalıdır. Bu çalışmaların doktora öğrenimi sırasında hazırlanmış olması şarttır.

Merkezi bir karar olmaz ama üniversiteden üniversiteye değişecek şekilde uygulanabilir. Aslında şöyle baktığında bazı doktora tezlerinin ne kadar niteliksiz olduğunu görünce insan belki böylesi daha iyi diyor. Sonuçta 3 makale yazmak ve onları uluslararası endekslerde taranan dergilerde yayımlamak için de epey bir araştırma lazım. Üstelik bunların gerçekten orijinal olması lazım. Doktora tezleri orijinal olmadığı halde hatır gönül geçip gidiyor çoğunlukla.

Tabi tez olması mutlaka lazım bana sorarsanız. Doktora tezini yazarken geçen süreç çok önemli akademisyen için.
  • mantheman  (17.04.22 20:24:00) 
pozitif bilimler biraz farklı aslında, çok sağlam çalışmalar çıkıyor. sosyal bilimlerde de özellikle eskilerde 30 sayfa doktora teziyle dünyayı değiştiren var. yine birçok üniversite yayını da şart koşuyor tezi geçirmek için.

bunun yanında türkiye'de akademi bitik, doğru düzgün üniversite ve çalışma zaten az, şahtı şahbaz olur eğer uluslararası yüksek impact factoru olan dergiler hariç herhangi bir kriter olursa.
  • passion rules the game  (17.04.22 20:26:25 ~ 20:26:59) 
bu haberi duymadım ama bugün fenerbahçe üniv.'nin kadrosunda
maltepe'den tezsiz yl sonrası yine maltepeden doktora almış bi akademisyen gördüm.
makale bile yazmamış lol:D
Erhan Ayberk:
ORCID:0000-0001-9147-6888
*inş buraya eklemediği bir tezli yl'ı vardır diyelim.

her şey mümkün.

44c denen garabeti de incelemenizi isterim.

turkiyede akademi bitik değil, toprağın altında şu an. keşke bitik ve zero olsa yani,baya kilometrelerce eksideyiz.
  • rewlack  (17.04.22 20:34:17 ~ 20:37:34) 
Avrupa'daki bazı üniversitelerde yazılan makaleler chapter olarak bir araya getirilerek tez olarak veriliyor. Buna genel bir giriş ve genel yorum-sonuç yazılır.

Doktora tez savunmasından önce makale çıkmamışsa tezden, o doktora çöptür.

Masterda da yayın çıkmamışsa tezden yurtdışı doktora başvurularında o master dikkate alınmıyor. Lisans ortalaması 3.50+ ise o zaman işi kurtarır ama masterı sallamazlar.

Kısacası makale>tez'dir. Tezi öğrenciyi koruyan juri onaylar geçer. İmpact factorü yüksek dergide SCI yayın olmadan yapılan doktora devlet memurluğuna giriş olayıdır. Türkiye'de tezden makale çıkma zorunluluğu olsa çoğu kişi mezun olamaz. Yayın yapılabilecek bir akademik ortam yok.
  • nvidia  (17.04.22 20:54:08 ~ 21:00:27) 
almanya'da 1 makale(ilk isim)+tez yaziyorsun veya 1 makale(ilk)+ ikinci isimsen tez yazmadan sadece kisa özet gibi ve makaleleri ekleyip veriyorsun.
bence gayet güzel bir karar ama vazgecerler bundan zor gelir.
yurtdisi doktorayi'da cok abartmasinlar, projelerde ne yapacaklari belli. bircok yabanci ögrenci var benim tanidigim, sadece tik atiyor su deneyi yaptim diye, birsey arastirdiklarini görmedim. malzeme yeni vs oldugu icin yayinlari cikiyor.
  • Ley  (17.04.22 21:02:00) 
Nvidia güzel özetlemiş. Hollanda’da da oldukça yaygın bir uygulama. Araştırma konusu merkezinde 3-5 hakemli yayın + genel bir giriş ve tartışma ile çok kaliteli doktora tezleri çıkıyor. Bekir Gür yakın zamanda gündeme getirdi bunu.
twitter.com

Ancak TR’de tuhaf bulan isimler var. Anlamak zor gerçekten.
twitter.com
twitter.com
  • but that was just a dream  (18.04.22 01:54:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.