çadır seçimi

selamlar arkadaşlar!

hazır yaz geliyorken güzel bir çadır alayım diyorum. decathlon'un fresh and black modeline bayılıyorum fakat fiyatlar uçmuş. onun yerine daha büyük ve daha uygun bir model daha buldum, yorumlar da güzel aslında.

2 kişilik fresh and black (980 tl):
www.decathlon.com.tr

3-4 kişilik xiaomi zaofeng marka kolay kurulumlu çadır (619 tl):
urun.n11.com

sizce aradaki farkı verip kaliteden şaşmayayım mı, yoksa diğerini mi tercih edeyim? fresh and balck'in 3 kişilik olanı 1300 küsür lira, o kadar çıkmak istemiyorum ama 2 kişilik modelinde de tek kişi zar zor sığarım çantalarla diye bir çekincem var.

yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Öncelikle çadırlar arasında önemli farklar var. Biri otomatik, diğeri normal çadır. Yani otomatik olan taşıma sırasında büyükçe bir davul gibi olacağı için taşıması daha zor olur, eğer backpacking yapacaksanız ideal olmaz. Sonra otomatik olan çadırda Fresh and Black teknolojisi yok, yani güneşin altında yanarsınız o çadırla.

Hem taşıma hem de güneşten koruma özelliğiyle Decathlon'un fiyat farkına değer açıkçası. Ama illa ki daha ucuz çadır gerekiyorsa şöyle bir bakalım: O Xiaomi çadırı bir kere almayın derim. Ne olduğu belli değil zaten, bir kenarından yırtılır gider, su geçirir, içine sinek böcek dolar, fırlatır atarsınız, verdiğiniz paraya yazık olur.

İyi bir çadır için şu an 600 liradan aşağısı yok gibi. En ucuza şu iki kişilik çadır var mesela:

(git: www.kamperest.com)

Bunda güneş geçirmeme yok ama en azından kaliteli, o yukarıda saydıklarımı yaşamazsınız. Ama biraz küçük birşey, iki kişiye az gelir. Daha büyüğü aynı markanın var, siteden bakarsınız.

Bundan ucuzu yok, bundan sonrası da fiyatlar 1000 tl üstü seyrediyor. Ama tabi aldığınızda bir kere alırken daha ucuzunu seneye bir daha alma ihtimaliniz var.

Yine Kamperest'in Fresh and Black alternatifi var siteden görebileceğiniz gibi ama fiyatı daha fazla Decathlon'dan. Başka da yok bildiğim kadarıyla, ucuz fresh and black istiyorsanız Decathlon en iyisi gibi.

Ama ben şahsen o tür çadırları çok kullanışlı bulmuyorum çünkü içerisi gerçekten void karanlığında oluyor, yani öğlen saatinde bile göz gözü görmez o çadırlarda ve kamp deneyimini biraz öldürüyor o açıdan. Plajda, festivalde vs. gider. o yüzden amacınız kampsa ve hiç kullanmadıysanız bilginiz olsun.

Eğer hesaplı ve geniş çadır isterseniz Nurgaz'ın Jupiter 2 ve Neptune 3 çadırları var. Sitesine giremiyorum şu an, biraz ağır çalışıyor, internetten aratın, bulursunuz. İkisini de kullandım, gayet iyidir. Fiyatlar da tabi 1000'den aşağı olmaz.

Benim şahsen kullandığım çadır Kamperest'in şu çadırı: (git: www.kamperest.com) Gayet kullanışlı, iç kısmı tamamen sineklik şeklinde yapılmış, iki taraftan kapısı var, iki kişi için yeterli.

Kullanım amacınız nedir, kaç kişi kullanacaksınız vs. bu bilgileri de verirseniz daha iyi yardımcı olunur tabi.
  • mantheman  (17.04.22 20:06:00 ~ 20:09:26)
davul gibi olan otomatik çadırı kesinlikle alma. toplaması çok ama çok zahmetli ve içi çok alçak, hiç rahat edemedik biz. bu işte fiyat performans şampiyonu 3 kişilik f&b dediğin şu model: www.decathlon.com.tr bi kere al yıllarca kullan derim.

  • roket adam  (17.04.22 23:01:24)
Normalde ben de Decathlon derdim fakat Mart sonunda yaptıkları zamlar akla mantığa sığmıyor.
Kur farkını Aralık ve Ocak da yaptıkları zamlar ile zaten yansıtmışlardı.
Mart sonunda ise kafalarına estiği için ekstra %40 yapmışlar.
Yurt dışı fiyatı 100 eur olan çadırın fiyatı geçen yaz 900 küsür iken Aralık ayında 1400, Ocak'ta ise 1800 olarak güncellenmişti. Mart sonunda ki güncelleme ile fiyatı 2800 olmuş.
100 euroluk ürün nasıl oluyor da 2800 e satılıyor Decathlon gibi bir firmada aklım almıyor.
Tepki olarak uzun süre bir şey almayacağım.
  • sedolima  (18.04.22 00:02:30)