Yanlış bildiğiniz/söylediğiniz deyiş var mı?

Mesela ben "söz sükutsa gümüş altındır" diyorum hiçbir anlamı olmamasına rağmen. Sizin de böyle saçma şekilde doğrusu aklınıza gelmeyen deyim, atasözü vs. var mı?

haydan gelen huya gider.

  • liberal  (14.04.22 11:58:06)
Haydan gelen huya gider yanlış bir söyleyiş değildir. Allah'tan gelenin Allah'a döneceği anlamını taşır. Hayy, Allah'ın isimlerinden birisidir.

  • ebabil curnatasi  (14.04.22 12:03:41)
Sende az kaçın kurbagasi değilsin. doğrusu aklıma gelmemesinden ziyade bu daha hosuna gidiyor

  • all girls dream  (14.04.22 12:21:15)
yanlışlıkla ok raydan çıktı diyorum.
bilerek değiştirdiklerim var; "sak üstünde damdağan kaz beline vurmayı" gibi.
"turnayı gözünden vurmak" gibi deyimlerin de karikatürle büyüdüğüm için küfürlü versiyonlarını kullanıyorum.
ayrıca karikatürlerdeki deyimleri de sıklıkla kullanıyorum, örneğin birinin "neden" diye sorması çok aptalcaysa, "çünkü eşşeğin *****den dolayı" gibi...
  • tiny penny  (14.04.22 12:41:07)
Bazen "kanıma minnet" diyorum, neden diyorum bilmiyorum.

  • akhenaten  (14.04.22 12:49:17)
@ebabil curnatasi, ben de bunun böyle oldugunu biliyorum ama işte insanlar bunu düşünerek mi kullanıyor yoksa haybeden geldi boşa gitti anlamında mı kullanıyor? Bunun için yazdım.

  • liberal  (14.04.22 14:23:04)
kesinlikle yapma! / sakın yapma

karışımı olarak "sakınlıkla!!"
diyorum bazen öyle çıkıyor
  • füt  (14.04.22 14:30:09)
Valla Kemal Sunal sağolsun "görünen köy uzakta değildir" lafını sürekli kullanıyorum. Orijinalinden daha anlamlı gibi geliyor.

  • j r r tolkien hayrani  (14.04.22 16:38:56)
Seni sevmek ölümse, avada kedavra gülümse - Ankaralı Voldemort

Çünkü içimden bir ses bu sözün aslı böyle olmamalıydı diyor. Sanki bir uyumsuzluk var, bir başka şekilde söylenmiş olmalıydı galiba...
  • burka  (14.04.22 16:49:49 ~ 16:50:20)
@ebabil curnatası

Haydan gelen huya gider sözünün Allah’ın adlarıyla ilgisi yok. Tamamen halk etimolojisi, sonradan yapılan bir yakıştırma. Sözün kökeni şamata, arbede, gürültü, kargaşa anlamına gelen hayhuy sözcüğünden geliyor.

www.nisanyansozluk.com
  • kurmaca  (14.04.22 23:25:38)