sözlükte mülteci gündemi yaratma operasyonu mu var?

bugün anlamadığım bir şekilde istisnasız baktığım her başlık mülteci içerikli. yok afganlar kıza bakmış yok suriyeliler birisini ezmiş.

bu iş dün gece itibariyle başlamadı ki? sanırsın gece yarısı 1 milyon kişi sınırdan geçti. ne oldu da bugün komple tüm başlıklar bununla doldu anlamadım? belirli bir grup var da bunlar gündem mi belirliyor?

geçenlerde de köpek sorunu vardı mesela. 8-10 tane köpeklerle ilgili başlık vardı. sürekli farklı farklı başlıklarda gündem yapıldı.

yanlış anlaşılmasın ben olmalı veya olmamalı diye sorgulamıyorum. bir anda bu şekilde "uzun süredir var olan bir şeyin" bir gün içinde gündem olup başlıkların neredeyse tamamını kaplamasını aklım almıyor.

Alakası yok, üst üste gündem olacak ahlaksızlıklar yapılıyor ülkede, haliyle sözlükte de gündem oluyor, normal yani.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (13.04.22 21:59:10 ~ 22:07:04)
Bir operasyon yok. Bu olaylar hep Twitter'da başlıyor. Ekşi Sözlük'ün sosyal medyada bir karşılığı yok. Twitter'daki olaylar da Sözlük'e taşınıyor. Twitter'da da uzun süredir gündemde bu konu. Hepsi de gerçeğe dayalı.

  • dissendium  (13.04.22 22:06:08)
Biri sağda solda gördüğü bir haberi gündeme taşıyıp provokatif şeyler yazıyor, diğerleri de tuzlukla koşuyorlar peşinden. Bunun ilgi çektiğini gören bir tane daha açıyor, böyle böyle kümülatif şekilde artıyor. Eminim ki Google'da "mülteci saldırı" gibi keywordlerle arama yapıp haber araştırıyorlardır.

Zira artık ekşi; twitter gibi herkesin kendi fikrinin benzersiz olduğunu düşündüğü ve daha önce bin kere yazılmış bile olsa aynı şeyi yazarak nefret kustuğu bir mecra. Maksat bişiler yazmak olsun insanlara.
  • Bruce  (13.04.22 22:13:33)
olaylar git gide sinir bozucu bir hal aldığı için artık en ufak şey bile göze batmaya başladı doğal olarak.

eskiden kimse bu kadar rahatsız değildi ama iş çığrından çıktı. en hümanistler bile şu an nefretle dolu. haliyle en ufak olay da sosyal medyaya yansıyor.
  • rose parks  (13.04.22 22:22:47)
Bir operasyon olduğunu sanmıyorum. Her iki popülasyon da ülkemizde "kontrolsüz" bir şekilde çoğalıyor. Bu çoğalma şimdilik hafif tehditlerle sürdürülebilir olsa da önümüzdeki 10 yıllık süreçte bu şekilde devam edip de sıkıntı yaratmayacağını düşünmek fazla iyimserce olurdu.

  • msb  (13.04.22 22:42:20 ~ 22:42:40)
E mizrak cuvala sigmiyor artik.

10 milyon multeci nedir? Dunyada boyle bir sacmalik yok.
  • baldur2  (14.04.22 05:06:06)
Gündem oluşturma çalışması diyebiliriz.
İstistiklerde geçiyor Türkiye için 2018-2019 yılları en fazla göçmenin geldiği zaman aralığı olmasına rağmen o zamanlarda bile bu kadar sözü edilmiyordu. Şu an TV'ye çeşitli sebeplerle çıkanlardan ayrı olarak yurt dışına gidenler de yok değil. suriyeliler bile yasal yollardan geri dönebiliyorlar şu an.

şimdi bize gelirsek ülkemizde malum siyasi,kültürel,inanç vs. arada bir çok parametre olduğundan gündem veya algı oluşturma açısından formül şöyle işliyor:
1 göçmen Türkiye'ye geldiği an 2 göçmen sayılıyor o da bir olaya karıştığı an bu 2'nin karesi alınıyor (4 eder) ve 10'la çarpılıyor. Sonuç olarak 40 rakamı her halükarda sosyal medyada paylaşım yapılmaya değer bir sayıdır.

Suriyelilerin karıştıkları olaylara ben de doğrudan şahit oldum. Yine kendi aralarında gerçekleşen (bazı videolarda görüldüğü üzere) toplu olarak kavga yaptıkları ortada. İstisnası vardır ama daha grup halindeki suriyeli veya başka ülkeden göçmenlerin bir ya da bir kaç vatandaşımıza saldırdığını duymadım denk gelmedim. (Karşılıklı kişisel tartışmaların içinde kendimde bulundum.)

Tabi göç akışı iyi kontrol edilmelidir.

Avrupa tarihine bakılırsa kavimler göçü büyük değişikliklere sebep oldu. Şu an bile çekince halindedir avrupa. Ukrayna Rusya savaşı uzadığı ve avrupaya giden göçmen sayısı arttığı sürece Avrupa ülkeleri de bir yerde kontenjanımız doldu diyecektir.
Geçenlerde göçmen almama/sınırlama adına bir kaç ülke adı sıralandı bu bakımdan ama adları şu an aklımda değil.

Sosyal medyada bir gruptapki paylaşımda Antalya (özellikle Konyaaltı) bölgesinde UK plakalarındaki belirgin artıştan ayrıca söz ediliyordu. Belli ki oraları da zengin kesim tercih ediyor.

Bazı sebeplerle özellikle Bursa ve İstanbul'da yaşayan suriyelilerle konuşma fırsatım da oldu geçmişte. Büyük çoğunluğu teksilde çalıştığını söyledi. İstihdam ve ucuz iş gücü konusunda önemli kaynak ve tercih sebebi oldukları da ortada.

Bir gençle yaptığım konuşmanın özeti ise,
ünlü bir markanın yine orjinal ürünlerini yapan yerde çalışanın aldığı aylık ücret herhalde bir çoğumuzun aldığı aylığın yarısının altında kalır. Bunlar da ayrı mesele.

Kısaca,
birileri göçmenlerden şikayet ediyor, birileri de (adil olsa çalıştırıyor diyeceğim ama aslında) kullanıyor.
  • Erva  (14.04.22 07:06:30 ~ 07:36:34)
her gün daha fazla mülteci videosu düşüyor. bu konuda bir algı operasyonu olduğunu sanmıyorum, gerçekten ciddi bir problem var.

  • roket adam  (14.04.22 10:19:39)
Onceden kendilerini yabanci hissedip baslarini belaya sokmuyorlardi.
Yani kriminal olanlari suc isliyordu normal olanlari da normal takiliyordu.

Simdi normal olanlar suc isleyince ceza almadiklarini fark ettiler.
Bu yuzden hergun haber oluyorlar.
Bagcilarda adam yol kesiyor, otekisi trafikte adam eziyor.
  • divit  (14.04.22 10:45:28)