[]

Yazılımcılar! Ekşi'deki şu entry haklı bir entry midir?

Yoksa yazarı hayal mi satmaktadır?

eksisozluk.com

"ekşide "1 yılda yazılımcı olunmaz, 3 yılda yazılımcı olunmaz" diyen çok bilmişlere çok takılmayın. 6-7-8 ayda öğrendiği bilgiyle işe giren insanlar gördü bu gözler. ve bunlar genius falan değil. başlangıç maaşları da memur maaşı gibi, hani şu milletin kpss kasıcam diye uğruna hayatını çürüttüğü memurluktan bahsediyorum. 6-7 ayda gelinebiliyor bu noktaya. kapağı attın mı da bir daha durduralamazsın. en azından 2022 itibariyle söylüyorum bunu."

7 ay günde 3-4 saat düzenli olarak çalışıp iş bulma ihtimalim varsa, hiç KPSS ile uğraşmayayım. Ondan soruyorum...

 
KPSS'den çok daha zor oradaki olay.

Zorluktan kasıt yetenek gerekir. Z kuşağı fantazisinden başka birşey değil orada yazılan.
 • nvidia  (11.04.22 18:51:17 ~ 19:05:06) 
hayal degil, gercek. amsterdam'da hic tecrubesiz, sadece birkac aylik bir kurs almis birini yeni ise aliyoruz.

kurs alip, kendiniz birkac proje gelistirip github'ta yayinlar, biraz da isin temellerini ogrenirseniz (algoritma, veri yapilari vs.) is bulursunuz. turkiye'de belki daha zor olabilir.
 • lemmiwinks  (11.04.22 18:52:27) 
7 ay günde 3-4 saat çalışsan rahat öğrenirsin.


 • jelly bear  (11.04.22 18:53:39) 
Ben sahsen kendi bildigim yazilim dilini 1 ayda ogretirim. 6 ay cok, 3 ayda senior seviyesine getiririm bana verilen adami .

Cogu meslek boyle zaten, 1 ayda tir soforu de olabilirsin, motokurye de olabilirsin.
Hatta 1 ayda elektrikci ya da elekronikci de yaparim herhangi bir kisiyi.

Sonrasi ne olur bilmem.
Memurluktan iyi mi yani yazilimci olmak onu anlamiyorum.
Kolay zannediliyor herhalde, yarina yapilacak bir isim var.
Su an bana bu isi yapacak adama 20bin veririm o kadar tiksinc bir is.
Ama ben yapmak zorundayim, birak 20'yi 100bin versem o isi yapacak adam bulamam.

Mesela arkadas js ornegi vermis.
ilk js yazdigim yil 1999 falandir, 20 seneyi gecmis.

20 sene olmus, oturup 50 satir js yazamam hala, acip ogrenemem, ogrenesim gelmez.
Hergun ek 500 tl ver yine js yazamam.
Js yazan da benim dili yazmak istemez gorunce kafasin cevirir tiksinir.

Kolay degil yani yazilim kafasi.
 • divit  (11.04.22 19:31:01 ~ 22:03:34) 
yazılımcı değilim ancak sorun bence "yazılımcı" kavramında. hangi yazılımcı? şöyle söyleyim bu durum "inşaatçı" gibi. 2+1 yapan da inşaatçı, gökdelen inşaatı yapan da. messi de futbolcu, bal liginde oynayan futbolcu da. yazılımı bilemiyorum ama basit bir şey yapan da yazılımcı google'da bir yapay zeka projesinde çalışan yazılımcı da. 6-7 ayda yazılım öğrenilir belki ama boun, mit mezunu bilgisayar mühendisinin yaptığı şeyle aynı şey yapılıyor olmaz. kulübe yapan ve gökdelen inşaatı yapan insanların kendilerine inşaatçı demesi gibi bir şey "yazılımcı" olmak. sorun bence burada. google'da yapay zeka projesinde çalışan da yazılımcı diyor kendine "hello world" yazan da. bence yanlış da değil bu isimlendirme ama kafa karıştırıyor.


 • black mamba  (11.04.22 19:36:07) 
Evet bu mümkün altı aylık kursun yarısını bile bitirmeden 14 bin liraya işe başladı arkadaşım geçen hafta tamamını bitirse bu paraya bakmazdi


 • seyyar satıcı  (11.04.22 20:01:22) 
Az biraz eğitimle kursla ilk işine başlayıp 10 bin küsür maaş alanlar var tabii yazıldığı gibi ama bunlar iyi örnek. İnternetteki örnekler çok istisnai herkes hep iyi örneği veriyor. İTÜde daha okurken yurtdışına çalışıyorum 3 bin dolar kazanıyorum vs binde bir ihtimal.

Biraz yetenek işi kısa sürede piyasadaki beklentiyi karşılayabilmek. Özellikle junior işi ararken sağlam olmak lazım çünkü rakip çok ve beklenti yüksek. Ben zamanında bir programlama dilini orta seviyeye yakın biliyorum diye ilk işime girdim. Şimdi Udemy ile birlikte kaynak bolluğu var ondan dolayı juniorlardan beklenti çok arttı.

Bence iki soru var. Sence bu konulara yeteneğin var mıdır? Hayatın boyunca hadi şunu hallet hata var tarzı tavırlarla dışardaysan eve ne zaman gidersin tarzı tacizlerle sürekli fazla mesaiye hazır mısın?
 • amusan  (11.04.22 21:24:09) 
memur maaşı ile işe giremezsen bile istekli ve hevesli isen asgari ücretle 6 ay
bi yerde çalışıp(outsource firma v.s. olabilir.) daha sonra çok rahat 10k üstüne iş bulabilirsin.

 • nuisance  (11.04.22 21:47:48) 
mümkün. ben de kariyerime benzer sekilde baslamıstım. sadece ekstradan muhendislik altyapım vardı, bir katkısı olduysa süreci hızlandırmaya.


 • dr doofenshmirtz  (11.04.22 22:05:55) 
Abi "yazılımcı olmak" dediğin şeyin tanımını nasıl yaptığınla alakalı bu. Kastettiğin şey herhangi bir iş bulmaksa 1 yılda iş bulacak hale gelirsin çok rahat. Bunda sorun yok.

Ama tanımı "kaliteli/iyi kod yazmak" olarak yaparsan, ben 10 küsür yıldır kod yazıyorum mesela, ona rağmen kendime "yazılımcı" demeye çekinirim.

Yani demek istediğim, hadi giriş seviye bir iş buldun, sonrasına devam etmeye niyetin var mı? Yıllarca junior pozisyonda kalamazsın, çünkü şirket seni şutlar, yerine 20 yaşında bi eleman alır, hem daha ucuz olur, hem de yönetmesi daha kolay falan.

Yazılım işinin sıkıntısı, eğer girdikten sonra başka bir noktaya kaymazsan, girmesi değil, ilerlemesi zaten. 10 küsür yıldır her gün 1-2 saat "ders" çalışıyorum hala, bunu yapmazsan ilerleyemiyorsun. Veya ilerlemeyi geçtim yerinde bile sayamıyorsun, çünkü her şey çok hızlı ilerliyor, yetişmen lazım bi şekilde.
 • plutongezegendegilmi  (11.04.22 22:48:56) 
Sorun türkiye'deki kavramların ve tanımların iyi seçilememesinde ya da çok geniş bir alanı kapsamasında.

Yazılımcı dediğin "sağlık çalışanı" demek gibi... Şimdi doktorlar kızacak buna ama doktor da sağlık çalışanı, hemşire de, fizyoterapist de, acil tıp teknisyeni de...

Gelelim gerçeklere. Hayal değil ama kolay da değil.

Yurtdışındaki kaynaklarda ve yazılımcılarda zorlaştırma kolaylaştır eğilimi var.

Türkiye'deki kaynaklara ve yazılımcılara bakarsanız kolaylaştırma, zorlaştır eğilimi var.

O yüzden öncelikli tavsiyem asla ama asla Türkiye'den değil, yabancı kaynaklardan bu işe adım atmanız.

Learntocodewith.me bu konuyla ilgili en iyi bloglardan biridir ve aslında zor görülen bir çok konuyu ne kadar kolay öğrenebileceğinize dair onlarca örnek bulabilirsiniz.

İnşaat çok güzel bir örnek aslında. 70 katlı, 4000 kişiyi barındıracak bir bina inşa etmek de inşaat işidir, arsaya minyatür 2+1 ev kurmak da inşaat işidir. Birinde çok ince mühendislik gerekir. Mesela bir gökdelen inşa ederken rüzgarı bile düşünmek bununla ilgili hesapları bilmek zorundasınız. Oysa tek katlı bir ev inşa ederken gökdelendeki hesapların birçoğu işinize yaramaz. Çok daha basit çözümler gerekir. Hatta bir mühendisten çok uygulayıcı bir ustabaşı işinize yarar.

Şimdi bu ikisi de ayrı ihtiyaçlar. Biri birinden daha iyi değil. İkisi de farklı ihtiyaçlara karşılık gelen 2 ayrı iş kolu ama aynı sektör içinde ve temel bilgiler aynı.

"Yazılım" da böyle. Eskiden yazılım çok sınırlı bir alandı ve bankacılık, otomotiv, havacılık, askeri vb alanlarda ihtiyaç duyuluyordu. Haliyle bu çapta sistemlerin programlanması ve yönetilmesi için oldukça iyi bir mühendislik disiplini gerekliydi.

Ama yıllar içinde günlük hayatta daha fazla yazılımla haşır neşiriz ve kapsamlı uygulamaların yanında çok daha basit ihtiyaçlar da doğuyor. Ve yazılım sektörü geliştikçe bazı basit görevlerin programlanması daha da kolaylaştı. Hatta o kadar kolaylaştı ki, birçok özellik tekrar tekrar yazılmasın diye hazır kütüphaneler scriptler mevcut. Birçok işi sadece sürükle bırak yaparak bile tamamlamak mümkün. Bunun için gerçekten de birkaç aylık bir kurs yeterli.

Sektör için de böyle ayrımlara ve uzmanlık alanlarına gitmenin önemi anlaşıldı. Türkiye'de tam anlaşılamadı tabii ama yurtdışı örneklerde rahatlıkla görebilirsiniz.

Biraz karışık oldu ama şöyle anlatayım. Bir airbus a380'in otomatik pilotunu programlamak gerçekten bir mühendislik işidir. Çok fazla değişken var ve sıfırdan sizin kurduğunuz bir sistemde birçok özelliği siz yazmalısınız ve binlerce insanın hayatı söz konusu olduğundan bunu her koşulda çalışacak şekilde ince ince düşünerek yazmalısınız. Bunu ancak bir mühendis yapabilir.

Ama butik bir şirketsiniz mesela. Küçük işletmelerin dijitalleşmelerine yardım ediyorsunuz. Bir spor salonu sizden web browser üstünden üye kaydı tutmayı ve arada üyelere mesaj atmalarını sağlayacak bir uygulama yapmanızı istedi. Bugüne kadar zaten yazılım endüstrisinde buna benzer onlarca sisteme ihtiyaç olduğu için birileri bu işlemleri tekrar tekrar yazmamak için zaten kütüphaneler, frameworkler vs hazırladı. Neyi kullanması gerektiğini bilen bir "yazılımcı" doğru araçları seçer, müşterinin isteklerine göre optimize eder ve bu işi gayet kolay halledebilir. Bunun için sıfırdan bir işletim sistemi yazmasına gerek yok. Donanım programlamasıan gerek yok. Mühendis olmasına da gerek yok. Bu iş için bir mühendis çalıştırmak zaten verimsiz ve gereksiz bir maliyet.

İşte bahsedilen işler bu tarz işler. Yazılım endüstrisi çok büyüyor. Haliyle birçok iş kolu türedi. Eskiden sadece programcılar vardı. Şimdi işler çeşit çeşit. Ve bazı işler artık o kadar basitleşti ki...

Mesela bir web sitesinin arayüzünü programlamak (front end developer) ayrı bir iş kolu, arka planda databaseini programlamak ve yönetmek ayrı bir iş kolu (back end developer). Hatta yazılım endüstrisi içinde hiç kodla haşır neşir olmayan tamamen kullanıcının deneyimine odaklanan iş kolları türedi (UX Designer)

Eskiden mesela tüm bu işleri "software engineer" yapardı. İşler büyüdükçe ve karmaşıklaştıkça böl ve yönet stratejisiyle ilerledi endüstri ki mantıklı olan o.

Eskiden bir e-ticaret sitesi kurmak olaydı. Şimdi PHP, javascript, jquery bilen birisi biraz deneme yanılmayla shopify API kullanmayı kolayca öğrenebilir ve temel düzeyde çok komplike olmayan e-ticaret siteleri yapabilir (aşırı karmaşık özellikler barındırmayan temel sitelerden bahsediyorum. Atıyorum butik bir çiçekçinin sipariş alacağı bir sayfa). Zaten halihazırda temel ihtiyaçları karşılayan bir sistem var. Neden sıfırdan dünyaları keşfetsin? Shopify'ı yazmak ve ayakta tutmak ciddi mühendislik işi. Ama shopify altyapısını kullanan bir site yazmak daha kolay bir iş. Ki hiçbir mühendislik eğitimi olmadan bootcamplere giderek bu becerileri edinmiş ve cayır cayır para kazanan insanlarla var.

İş sizde bitiyor elbette. Bu bir irade ve kendini geliştirme meselesi.
 • anten  (11.04.22 23:30:25 ~ 23:36:08) 
Bunun gercek oldugunu söyleyenler bu ilanlara nereden başvurabilirim ve hatta başvurduklarımdan niye direkt reddeliyorum onu da söylerlerse sevinirim


 • optimistbakunin  (12.04.22 03:27:06) 
günde 3-4 saat çalışarak düzgün (clean code, solid, test edilebilir vb.) front-end kodu bile yazamazsınız 7 ayda. yazarsın diyenler neye göre diyorlar hayret ediyorum.


 • mrtkp9993  (12.04.22 09:03:20) 
Giris seviyesi yazilimcida mesele egitim suresinden cok kafanin olaya basmasi. Aptalsan veya zekan o yonde degilse 4 yillik egitimden sonra da cop gibi kod yaziyorsun.

Kafasi calisin, ilgili, merakli ve kendini gelistiren biriyseniz 6 ayda giris seviyesine gelirsiniz. Ama o noktada tamam ben oldum diye birakmadan hem calismaya hem de ogrenmeye devam etmeniz gerekiyor.
 • cleric  (12.04.22 11:03:58) 
yazılım değil de IT sektöründen bir örnek vereyim:
bir arkadaşım 28 yaşında lanet olsun diyerek mezun olduğu ve o zamana kadar yaptığı çevre mühendisliğini bıraktı, bilge adam'ın iş garantili IT elemanı yetiştirme kursuna kaydoldu. bi siber güvenlik ürünü için support olarak başladı, 3 senede 3 iş değiştirdi, 3. sünde aylık 2800 dolar civarı bir para kazanmaya başladı, şu anda da hollanda'da çok daha iyi şartlarda yaşıyor. toplam yaklaşık 4 sene harcamamıştır bu serüvene, her iş değiştirmesinde de hiç tecrübesi olmayan yeni bir alana girdi. adamın tek olayı ingilizcesinin iyi olması, çocuğun da geçimli ve çalışkan bi tip olması diyebilirim. tanımasam 4 sene önce arıtma tesisinde çamurla uğraştığına inanmam.

bunun sebebi de şu, sektörde inanılmaz bir eleman açığı var. iyi ingilizcen varsa, becerikli çalışkan ve geçimli biriysen (sonuncusu çok önemli) kapılar sana açılıyor.
 • roket adam  (12.04.22 11:14:17) 
bunu yazan arkadas 1 yillik tecrubeli ve self-taught oldugunu da yazmis eksisozluk.com

herhangi bir sektorde 1 yillik tecrube ile sektor hakkinda genelleme yapabilen birisine guvenebiliyorsaniz sizin bileceginiz is.

burada arkadaslar uzun uzadiya aciklamaya calismislar, ayni seyleri tekrar etmeye gerek yok. Dikkate alinmasi gereken noktalardan birisi Turkiye'de ciddi bir yazilimci acigi/krizi oldugu. Bu sartlar altinda arz/talep dengesi bozuldugu icin isverenlerin pek fazla secenegi yok. Bundan 10 sene once YTU mezunu adama burun kiviran buyuk bankalar, telekom operatorleri 1 sene kurs goren, setifika alan adam aliyorlar ise cunku baska careleri yok. Piyasanin bu durumda olmasi, bu ise alinan arkadaslarin yetkin oldugu anlamina gelmiyor.

Yaklasik 20 yildir profesyonel olarak yazilimla ugrasiyorum, bu iste ogrenmenin bittigini gormedim. Teknoloji surekli degisiyor, evrim geciriyor. 8 aylik egitim bir baslangic olabilir sadece. Biraz zekiyseniz, sansiniz da varsa bir yerde junior olarak baslayabilirsiniz ama bu saadece baslangictir. Piyasanin ucu bucagi yok, herkese ekmek var ama 8 aylik programlama dili ya da framework egitimi ile muhendislik mentalitesi edinemezsiniz. Temel veri yapilari, algoritma, complexity hesabi bilmeyen yazilimcinin gidecegi yer sinirlidir. Elinizin altinda internet varken bunlari kendi basiniza da ogrenmeniz mumkun. Stanford'un dersleri herkese acik, gidip ogrenmek mumkun.
 • whisky  (12.04.22 11:57:25) 
3-4 saat çalışarak öğrenemezsin.

günde 8-10 saatini ayıracaksın. bunun başka hiçbir yolu yok.
yazılımı öğrendikten sonra da günde en az 6-7 saat kod yazman gerekiyor, öğrenme aşamasında bundan fazlası gerekir.

yazılım tecrübe işidir, daha çok tecrübe için daha çok case çalışman lazım.
 • whatdreamsnevercome  (12.04.22 12:01:47) 
bir işte uzmanlaşmak 10.000 saat diyorlar, kendi tecrübeme dayanarak buna katılıyorum.

öyleyse bir işte junior olmak da en azından 2.000 saattir.

haftada 7 gün, günde 3 saat çalışarak 1 yılda anca 1000 saat çalışmış olursun. hiç tatilsiz.
bu da en az 2 yıl zaman alması demek. (ki tatil bile ypamıyorsun, aksatmadan çalışıyorsun bu senaryoda)

yani bunlar boş fantaziler. yazılımın ne olduğunu anlamanız 6 ay sürer.
üstelik yazılım mesleği bundan 15 seneki önceki gibi değil. inanılmaz detaylar bilmeniz gerekiyor. hem yazdığınız kodun güzelliği, hem güvenliği hem de 'okunabilirlik standardı' devreye giriyor. milyon tane metod milyon tane opsiyon var.

günde 10 saat çalışmak dışında yazılım öğrenilemez. hiçbir ihtimali yok, olamaz.
4-5 tane projede, ciddi bölümlerde görev almadan yazılım öğrenilemez.
binlerce fail yapmadan yazılım öğrenilemez.

ve bunların hepsi süre işidir. sen ister dahi ol, ister yetenek abidesi ol. 6 ayda yazılımı öğrenip, binlerce fail yapıp 3-4 tane de projede nasıl çalışacaksın? insanın günü 24 saat, günde çalışacağı süre belli.

bu derece sabır ve özveri isteyen bir işe günde 3-4 saat ayırmak polianalıktan başkası değildir.
 • whatdreamsnevercome  (12.04.22 12:09:50) 
@whatdreamsnevercome, +1

10 yıldır yazılımın içindeyim. 2 senedir profesyonel anlamda çalışıyorum.

Hiç oturup uzun saatler kafa yormadığım için hala junior'um. Hiç bir zaman beynimin %100'ünü vermedim. Güç tasarrufu modunda okuyorum, çalışıyorum yıllardır. Temel şeyleri öğrenip ortaya bir ürün koymak, "artık oldum" demek değildir.

Gerizekalı olduğu mu da düşünmüyorum zira lise terk, çok iyi paralar kazanan yazılımcılar da var.

Ki ben mühendislik çıkışlıyım, işin arka planını daha iyi kavrayabiliyorum. Ama inanılmaz detay var. Hepsini bilmeye çalışmak çok fazla araştırma ve tecrübe gerektiriyor.

Ha çok zekisindir, mantığın ve algoritmik düşünce yeteneğin gelişmiştir, matematiğin veya hayal gücün yüksektir, çabuk kavrarsın. Saatlarini verirsin. Belki benim 10 yılda harcadığım zamanı 2 senede harcarsın, güzel bir konuma gelirsin.

Tamamen merak, azim ve harcadığın zaman ile ilişkili. O fazla yoksa ben gibi geriden gelirsin.

Güya mobil uygulama geliştiriyorum, çoğu iş gelse yaparım diyorum ama büyük firmalarla juniorluk için görüşmelere katılıyorum, adamlar bir bilgi birikimi istiyorlar aklın durur. Hani dili bildin, geliştirmeni yaptın o bişey değil salla onu. Test toolları, mimari, işlemci ve ram uyumluluğu, big o notationlar falan dersin oy oy anam nereye geldik. Neyi neden yaptığını da bil istiyorlar. Ki çoğunu bilmiş bilmiş anlatıyorum, ama illaki bilmediğim yerlerden soru yapıstırabiliyorlar. Ama olması gereken o. Ben hepsini başarı ile geçsem de zamanında, unutmuşum şahsen ve kullanmıyorum. Bizim şirket de pek üstüne düşmüyor. Halbuki sektör canavar gibi, çoğu şeyi bilmek lazım. Öyle bir iki dil bilmekle de olmuyor.
 • ananiyimioguz  (12.04.22 12:46:03 ~ 12:49:15) 
etrafımda böyle bir şeye kalkışan sadece bir kişi var. yazılımla hiç alakası olmayan kuzenim 1 yıl boyunca normal mesai gibi bu işe kafa patlattı. şu anda adam gibi para kazanıyor. yaptığı işin kalitesini bilmiyorum. para kazanıyor diyorum.


 • co2s2  (12.04.22 14:41:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.