[]

Senaryo yazım ekiplerine nasıl dahil olunabiliyor?

Hiçbir yerde "Senarist aranıyor..." tarzında bir ilâna rastlamak mümkün olmasa da Türkiye'de sinema ve dizi sektörü genişlemeye devam ediyor.

Güçlü bir senaryo yazıp yapımcılara ulaştırdıktan sonra kıymet görenleri bir tarafa bırakırsak, ekipçe çalışan insanları kim nereden bulup görevlendiriyor?


 
Network.


  • Bartebly  (05.04.22 14:01:57) 
Abi istersen dünyanın en yetenekli adamı ol, bi şekilde bağlantın oksa o sektörde bir hiçsin. 500 tane falan senaryo yazıp yapımcıya götüreceksin, o arada birinin dikkatini çekip de senden faydalanmak isterlerse girersin, yoksa dikkat et hep aynı isimler arasında dönüyor işler, onların arasına girmek de işte ilişkilerle oluyor. Ha bu sadece Türkiye için değil tabii dünyada böyle.


  • Kaleci Saçlı Forvet  (05.04.22 14:02:51 ~ 14:06:56) 
senaristlere sosyal medyadan vs ulaşıp kısaca geçmişinizden ve ilginizden bahsedip, "tretman ya da diyalogda çalışabilirim" demek de bir yöntem. o kişiler de ekiplerinde çalışacak, piyasayı iyi bilmeyen, haliyle dizinin yarısında çekip gitmeyecek insan arıyorlar.


  • lovemyself  (05.04.22 15:11:44) 
Gain, Exxen, Blutv gibi yapımlarda sürekli iyi senaryo & iyi içerik arayışı mevcut. Belki buralarda şans denemek gerekebilir. İşler her zaman da aynı insanlar arasında dönmüyor açıkçası. burda da iyi senaryolara ihtiyaç var. İsterseniz dünyanın en iyi networküne sahip olun yeteneğiniz yoksa ve yazdıklarınız bir hiçse sektörde yer de edinemiyorsunuz malesef.


  • amelie poulain  (05.04.22 15:20:57) 
Tek yolu network. Bu sektörde tanıdığınız varsa onlarla görüşebilirsiniz. İlk başlarda çok düşük ücretler hatta 0 ücret gibi bir "staj" süreci olur.

sosyal medyadan senaryo takımını yöneten kişilere ulaşmak da bir yol ama sizin gibi onlarca insan yazıyor onlara. Lovemyself'in dediği gibi konuya vakıf olduğunuzu gösteren "tretman, diyalog vs" yazabilirim gibi detaylar önemli olur.

Ama zor bir iş. BKM'nin en hit filmlerine senaryo yazmış, 4 sezon süren bir dizinin 2 senaryo yazarından biri olan bir iş arkadaşım vardı. İş almanın zor olduğu bir sektör diyor ki onca networkü olmasına rağmen.

Ki o bile dönem dönem haksızlıklardan şikayet eder. İsim yazılmaması, telif haklarının es geçilmesi ya da eksik ödenmesi...

Bir de şöyle bir zorluğu vardır bu sektörün özellikle Türkiye'de. Herkes kendi adamı o işte olsun ister. Atıyorum bir menajerin senaryo yazarı kankası vardır, ekibe onu sokmak ister. Birileri ayrılsın diye uğraşır. Yönetmen sana sebebi olmadan ayar olur. Bir bakmışsın kadro dışısın. Arkanın sağlam olması lazım yani biraz.

Bir diğer yolu iyi bir yönetmen, yapımcı bulursan orijinal bir fikrin de hazırsa, bağımsız gain gibi yerlere içerik üretebilirsin. Bu sayede isim oluşturursun sektörde. Ama bu da tek başına zor. Çok iyi kadronun olması lazım.

Mesela gibi dizisi Aziz Kedi ve dostlarının eseri aslında.

Yani bu iş bir süre belki hiçbir kazanç elde etmeden, sonunda başarılı olacağını da bilmeden kendini ne kadar adayabilirsin biraz da onunla ilgili. Bu şekilde belki 10 kişi aynı yolculuğa başlıyor. Sonunda sadece 1-2 tanesi istediğini elde ediyor. Diğerleri ya maddiyat sebebiyle, ya yorgunluk ya da aslında çok da iyi olmaması sebebiyle eleniyor.
  • anten  (05.04.22 15:29:33 ~ 15:33:39) 
Daha bir iki hafta önce Burak Aksak story atmıştı, yazım ekibine çalışacak arkadaşlar arıyoruz diye yanlış hatırlamıyosam (ya da Selçuk Aydemir de olabilir, emin olamadım şimdi)...

Ama çoğunlukla Network, asker arkadaşım kendi kendine bir şeyler yapmaya çalışırken, yazarken karalarken, tiyatrocu arkadaşlarıyla birlikte ortak bi şeyler yaparken en son Kaan Sekban'ın yazım ekibine girdi, şimdi orada devam ediyor...
  • arpaci kumrusu  (05.04.22 15:41:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.