[]

tetanoz aşısı

1. olmama gerek var mı ?
e-nabız'da "TD Adult" satırında yalnızca "13. Yaş" sütununda 'R' yazıyor.

Aşı Kartımı pdf yap deyince de aynı bölümde "6. Doz Yapılmadı" yazıyor.

Bu ne manaya geliyor ?

2. Aile hekimim bunu yapabiliyor mu ?

 
askerde ya da okulda yapmislardir bizim asi karnesi neye gore doluyor belli degil.


  • divit  (25.03.22 16:04:55) 
aşı kartı bence bizim yaşımızdaki (30 mesela ben) insanlar için güncel değil. ben de merak edip baktım, hepsine 'yapılmadı' yazmışlar. ama ilkokulda vs aşı olduğumu hatırlıyorum.

gebelikte tetanoz aşısı yapılıyor ya, doktorum bana son 5 yıl içinde tek doz olduysan gerek yok demişti. yani bu şu demek sanıyorum. çocukluk döneminde tetanoz aşı takvimini tamamladığımız varsayılıyor. bundan sonra yapılan tek doz aşı hatırlatma dozu oluyor.

siz de şu an tek doz olabilirsiniz, isterseniz tamamlayabilirsiniz de. toprakla veya sokak hayvanları ile haşır neşir oluyorsanız kesin yaptırın zaten.

aile hekimi yapıyor evet.

ama çocuklukta eğer tetanoz aşı takvimi tamamlanmadı ise tek doz yeterli değildir. şu an benim durumum da allaha emanetmiş, onu farkettim.
  • elorelia  (25.03.22 16:18:02 ~ 16:19:47) 
2. Tetanozları ASM'ler yapıyor, eski adıyla sağlık ocakları, aile hekimleri de burada di mi? Zaten doktor yapmıyor, hemşire yapıyor.

1. Neden ihtiyaç duydun? Bir şüpheli yaralanma mı var? Ayrıca tetanoz aşısı 5 doz, 5. doz sonrası kadınlarda doğurganlık yaşı boyunca erkeklerde de antrapoza kadar koruyor diye hatırlıyorum.

4. dozdan sonra 10 yıl koruduğuna eminim ama.
  • John Bloor  (25.03.22 16:56:41) 
Çocukken olmuştum, üstünden en az 20 yıl geçti, geçenlerde yemeğimden çivi çıkıp boğazıma batınca aşı olmaya gittim, hemşire beni kınadı arada hatırlatma dozu olmadığım için, şimdi 5 doz yicem belli periyorlarla.

Özetle: en son ne zaman oldunuz? 10 seneye yaklaştıysa veya geçtiyse olmanız lazım.
  • galileo figaro magnifico o o o o  (25.03.22 17:00:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.