Site Aidat Usulsüzlüğü

Kalabalık bir sitede oturuyorum. Site planında aidatlar arsa payına oranla belirlenir denmiş. Yani büyük dairelerin aidat payı daha fazla, küçüklerin daha az.

Şimdi konunun haklılığını haksızlığını geçiyorum. Büyük daireler tabii ki bu duruma itiraz ediyor. Burası tartışmaya açık konu. Büyük daire diyor ki aynı hizmete niye fazla ödüyorum.

Küçük daire (1+1, 2+1) diyor ki benim evimde max 2 kişi yaşıyor, tek aracım var. Mesela havuzu, otoparkı, spor salonunu daha az kişiyle kullanıyorum. Büyük dairede 4-5 kişi yaşıyor, çoğunun 2 arabası var haliyle. O da fazla kullandığı için fazla ödemeli.

Bu konu sabaha kadar tartışılır. Zaten eve taşınırken aidatların nasıl ödendiği söyleniyor bunu bilerek taşınıyorsun. TAbii ki yönetim planı değişebilir ama küçük daire sayısı daha fazla olduğundan oy çokluğu sağlanması imkansız gibi.

Önemli olan site planında geçerli bir madde var ve buna uyulmaması. Yeni site yönetimi aidat zamlarında küçük dairelere %300'e varan zamlar yapıp büyük dairelere %10 gibi artışlar yaparak durumu eşitlemeye çalıştı. Şu enflasyon ortamında bir anda 3 kat aidatla karşılaşmak tabii ki insanı zorluyor.

Bunu da çoğunluğu sağlamadan aldığı "aidatlar eşit dağıtılır" kararına dayandırıyor. Ama karar da usulsüz, zaten tapuda da onaylanmamış.

Bunun yanında muhteşem bir aidat toplanmasına rağmen sitedeki restoranın, spor salonunun yeri değişecek tadilat yapılacak diye ekstra para da talep ediyor.

Şimdi ben bu yönetim kararlarına nasıl itiraz edebilirim. Diğer daire sakinleriyle neler yapabiliriz? Adamlar keyfi kararlar alıyor uyguluyor.

Haksız ve usulsüz toplanan aidatların iadesini nasıl sağlarım?

yönetim kararlarına nasıl itiraz edebilirsin -> yönetim toplantılarına katılarak itiraz edebilirsin. kararlar keyfi değil oy çokluğu ile yapılan seçim sonucunda alınır.
normalde aidatlar arsa payına göre belirlenir gerçekten de. sizde neden böyle onu anlamadım, kanuni bir dayanağı var mı araştırmanız lazım.
büyük tadilatlarda yönetim kararı alındıysa ek para toplanabilir, aidat standart giderleri karşılar (fatura ödemesi gibi düşün), büyük bir tadilatı aidattan karşılayamazsın

şimdiye kadar herhangi bir yönetim toplantısına katılmadıysanız ve mevzuata aykırı bir şey yoksa ancak bundan sonrakilere katılıp öyle itiraz edersiniz.
site sakinleri ile toplanıp dava açalım falan derseniz dava sonucundan bağımsız olarak sitenin idaresini batırmanız ve daire fiyatlarını dip yaptırmanız da ihtimal dahilinde (fikirtepe'de falan oldu birkaç kere bu), o yüzden yönetimi ele almaya çalışın derim.
  • roket adam  (11.03.22 11:50:42 ~ 11:50:59)