[]

özel sektör'de arz/rica kavramı

var mı ? özellikle kurumsal firmalara ilişkin gözlemleriniz neler ?
 
Kurumsal firmada çalışıyorum. Ben şu ana kadar kimseye bir şey arz etmedim. Üst düzey bir yönetici ise "bilgilerinize sunarım" der geçerim. Üst düzey olmadığı sürece bizde bey/hanım kavramı da pek yok. Genelde isimle hitap ediliyor.


  • himmet dayi  (10.03.22 08:52:53) 
amerikan şirketindeyim,

bilgilerinize deyip bitirir herkes. kimse rica - arz etmez. hatta bir kere mail yazmıştım bol cc li. sonuna arz ederim yazmışım, cfo devlet dairesine dilekçe mi yazıyorsun demişti :) ayrıca hanım bey de yok üst düzey olsa bile. yöneticim yabancı mr. xxx diye seslendim bir kere bir hafta dalga geçti adam benimle :)
  • delidir yakalayin  (10.03.22 09:03:56) 
Yok öyle bir şey :-)

Belki Koç grubu gibi çok eski yerlerde olabilir, onun dışında rastlamadım. Diğer cevaplarda denildiği gibi pek hanım/bey kullanımı da yok. Ancak aranızda 30 yaş varsa o zaman olabiliyor.

Bazen nezaket içinde bir şeyler istenecekse, şunu şunu halledeiblir misin rica etsem —tadında ricalar olabiliyor.

Patron/üst yöneticiler dellenirse yazışmalarda buyurgan olmayı seçebiliyorlar.
  • kaptankedi  (10.03.22 10:54:44) 
bizde dibine kadar var, ama bir çok yerde yok. çalıştığın yere göre değişir.


  • kuzey li  (10.03.22 10:59:59) 
GM veya GMY şahıslarına mail atarken kullanıyorum. Zorunluluk yok lakin saygıdır diye düşünüyorum.


  • kanlakarisikyagmur  (10.03.22 14:12:56) 
bana herkes bey der. departman müdürlerine ismimle hitap edin desem de değiştiremiyorlar bey demeyi. ben de bir kaç kişiye yaşları nedeniyle hanım derim. yaşı ne olursa olsun kimseye bey demem.

bir de eğer iş ciddiyse, çok önemli bir karar alınıyorsa, hanım ve bey yazanları görüyorum, çok ilginç. mesela ciddi bir ödeme çıkacak, normalde birine ismiyle hitap eden finans görevlisi birden hanım, bey demeye başlıyor.

rica çoklu maillerde olabilir. şu tarihe kadar po numaralarının gönderilmesini rica ederim, gibi. arz hiç duymadım. bilgilerinize arz ederim diyen antikalar var, azınlıktalar.
  • gabe h coud  (10.03.22 15:28:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.