[]

online alışverişlerde "efendim" ifadesi

satıcılar, alıcıların sorularına yanıt verirken her cümlede "efendim" diyorlar. "merhaba efendim", "doğrudur efendim", "bu ürün şöyledir efendim"... aşırı rahatsız edici bir şey değil mi bu? ben çok rahatsız oluyorum bu samimiyetten uzak kibarlık ifadesinden. nezaket de bildirmiyor üstelik.

bu ne zaman başladı? bir kaç aydır rahatsız ediyor beni, virüs gibi her yere her alışveriş mecrasına yayıldı üstelik.

efendim diyenlerden alışveriş yapasım gelmiyor hiç.

 
Ben rahatsız olmuyorum, her işin bi raconu var bu da onun gibi bi şey yoksa ne eleman beni efendisi görüyor ne de ben kendimi efendisi gibi görüyorum. Ben efendim diyen personele gerçekten kölesi gibi muamele eden ağzının ayarı olmayan insanlardan daha çok rahatsız oluyorum.


 • Kaleci Saçlı Forvet  (08.03.22 11:52:11 ~ 11:52:53) 
Ben de efendim denmesinden rahatsız olmam ama istemem de, garip geliyor.
Ama online alışverişlerde efendim denildiğinde dolandırıcıymışlar da göz boyuyorlar gibime geliyor.

 • matilda  (08.03.22 11:54:02) 
@matilda, evet. bu hissiyatı yaşıyorum ben de.
kimse kimsenin kölesi-efendisi değil zaten. yağ çekiyor, suyuna gidiyor gibi hissediyorum. dolandırıcı gözüyle bakıyorum. ama baştan aşağı tüm satıcılar böyle oldu şimdi. demek ki, halk bunu istiyor diye düşünüyorum.

 • biseysorcaktim  (08.03.22 11:55:47) 
bence de çok itici oluyor ama kaba bir üslup yerine gereksiz nezaketi tercih ederim. önceliğim uygun fiyata iyi hizmet almak olduğu için onlardan alışveriş yapmam demek de saçma bence. satıcının puanı, yorumları vs. yerindeyse efendim demesine takılmam.


 • hadsafhada  (08.03.22 11:56:24) 
@Kaleci Saçlı Forvet +1


 • WithWorth  (08.03.22 11:56:46) 
Bence kurumsallık (mahalle mağazası usülü) katmak için öyle diyorlar.

Efendim vb. kelime eklemeyince çok düz oluyor.

- ürün şöyle mi?
- evet öyle (efendim) / doğrudur (efendim)

Hani son zamanlarda insanlara “tamam” demek sert geliyor onun yerine “tamamdır” demek zorunda hissediyorlar ya, onun gibi bişey bence.
 • nhk ni youkosu  (08.03.22 12:21:20) 
rahatsız olmuyorum


 • basond  (08.03.22 12:27:50) 
Beyefendi, hanımefendi kullanmak yerine efendim kullanıyorlar. Ben bir gariplik görmüyorum.

Ürünümüzde 4 anahtar bulunuyor beyefendi/hanımefendi.
Ürünümüzde 4 anahtar bulunuyor efendim.
 • zimbirik  (08.03.22 12:30:55) 
Bu nezaket degil, gorgusuzluk, nezaket bilmeyen insanlarin hitap bicimi. Insan efendim demeden, beyefendi, hanimefendi demeden de kibar olabilir. Dili bilmek hakim olmakla ilgili bir durum bu.

Boyle bir yerden alisveris yapiyorsam karsimda gercekten cahil biri oldugunu farz ediyor, hizmet kalitemin bu duzeyde olacagina kanaat getiriyor ve genellikle tercih etmiyorum.
 • Boris Serguine  (08.03.22 12:47:57) 
Çok çok eskiden beri aslında düzgün esnafın kullandığı bir hitap şeklidir. Hatta Karaköy'de 13-14 yaşında dükkanından teknik bir malzeme almaya gittiğim esnaf da bu şekilde seslenirdi.

Koskocaman 60 yaşında adam, 13-14 yaşında çocuğa efendim der mi? Diyorlardı, "müşteriye" saygıdan böyle davranılırdı. Özellikle gayrimüslim esnaf bu konuda özellikle hassastır.

Konunun birinin efendisi olmak, öbürünün köle olmak bağlamıyla hiç bir ilgisi yok.
 • kaptankedi  (08.03.22 12:50:39) 
Espri yapmaya çalışıp sanki çok samimiymişiz gibi bir hava yaratma çabasından daha olumlu karşılıyorum ben bunu. Tanımadığım insanlar arasında, iş ortamında olabildiğince genel geçer mesafeli hitap şekillerinin kullanılması bence çok daha doğru.

Herkesin karakteri farklı bu açıdan genel geçer kabul görmemiş ifadeler riskli. Birisi size "neden efendim diyorsun sen köle misin" dediğinde bunu savuşturabilirsiniz, çünkü efendim hitabının efendi köle ilişkisiyle bir alakası olmadı açık. Ancak birine atıyorum "x'cim" derseniz ve bu ters teperse bunun sonu mahkemeye kadar uzanabilir. Ne gerek var?

Efendim iyidir bence.
 • akhenaten  (08.03.22 13:14:17) 
İnstagram da her cümlesini efendim ile bitiren satıcıların alayı dolandırıcı , sözlükte ki rezalet başlıklarının ss lerine bakarsanız bunu çok net görürsünüz.


 • delikedidilimiyedi  (08.03.22 13:25:01) 
bana biri online destek'te oyle yazinca. direkt gozumde egitimsiz, sonuk, varos biri canlaniyor. hani ona bir gorev verilmis. abi diyemiyor, beyfendi, hanfendi ogrenememis. o yuzden en uc secenek olan efendim'i kullaniyor.


 • buenosdias  (08.03.22 13:25:44) 
çok rahatsız oluyorum. su siparişi verdim adam 10 kere efendim dedi.


 • sizofren06  (08.03.22 14:36:33) 
ne zaman efendim kullanan bir satıcı görsem işin içinde bir bit yeniği vardır diye düşünürüm hep. Esasen kusuru örtbas etme amaçlı ve alıcıda bir şekilde güven duygusu yaratıp bir an önce satışı gerçekleştirebilme taktiğinden başka bir şey değil bence. Malını kusursuz satan dürüst esnaf bunlara ihtiyaç duymaz.


 • dantealighieri  (08.03.22 14:47:10) 
Beni de rahatsız ediyor.

Çevrimiçi alışverişlerde kurumsal olmaya çalışan ama en ufak sıkıntıda bana ne lan git kime şikayet edersen et diyecek esnaf gözümün önüne geliyor.

Yüz yüze olduğunda daha da fazla rahatsız oluyorum. Bazı restoranlarda 50-60 yaşında adam her cümlesini efendimle bitirince bir şey daha söylememesi için kısa kesiyorum soracağım bir şey varsa sormuyorum.
 • chicha_v2  (08.03.22 14:58:56) 
beni şu şekilde rahatsız ediyor;

tamam her işin bir raconu var eyvallah yapılan işe ve ortama göre tarzlar değişebilir belki fakat bazen o "efendim" o kadar samimiyetsiz geliyor ki anlatamam.

yani ben işin kelime anlamında falan değilim evet kimse kimseyi belli bir sıfatla görmüyor fakat efendim efendim diye dolanmaları böyle nasıl nasıl desem seni eğliyormuş gibi hissettiriyor bazen. Veya sanki içinden küfür ediyormuş da mecburiyetten öyle yapıyormuş gibi. Asıl tavrı o değilmiş de işte müşteriye şöyle böyle davranın demişler o da bütün yapılması gereken davranışları o "efendim" kelimesine sıkıştırıyormuş gibi bir düşünce.

of çok zorlandım anlatmakla devam edemiycem keşke içime biraz feyyaz yiğit kaçsaydı şuan, daha iyi anlatabilirdim.
 • ananiyimioguz  (08.03.22 15:52:49) 
Bende rahatsız oluyorum bu hitap şeklinden, sadece online alışveriş esnasında girilen diyalog içerisinde değil. Hayatın her alanında birisinin diğerine efendim diye hitap etmesi kendimi kötü hissettiriyor. Bana göre olması gereken sizli, bizli konuşmak alternatif olarak isim+hanımefendi/beyefendi şeklinde.


 • skzr  (08.03.22 19:28:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.