İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli?

Yazılım işi için işe alım mülakatlarında trendyol ve hepsiburada gibi firmalar için nasıl giyinmeli? Bu işin minimum klasik giyim sınırı nedir ve ideali nedir?

Mesela takım elbise / kravatsız takım elbise / gömlek-kumaş pant / gömlek-kot / kazak-kot / sweat-kot vesaire…

takım yakışıyorsa takım giy. yoksa business casual / smart casual dediğimiz gömlek altına kumaş değil de daha sportif bir pantolon.

  • do you remember me  (04.03.22 00:58:59 ~ 00:59:59)
yönetici pozisyonu mu? yok normal yazılımcı pozisyonuysa dress code falan yok. absürt bir şekilde giyinmeyin yeter. takım makım giymeyin, muhtemelen alay konusu olursunuz. yazılım işinde takım nedir :) bildiğiniz kot-tişört/kazak vs gidebilirsiniz.

  • ilgeru  (04.03.22 01:00:58)
Takim komik olur cok rahat bir calisma ortamlari var smart casual iyidir

  • yorke  (04.03.22 02:16:54)
Developer'san istersen şortla gir, kimsenin umrunda olmaz. Hatta bi tık daha avantajlı bile olabilir. Ben hep şort / eşofman / terlik vs. öyle girdim mülakatlara şimdiye kadar.

Ama ilk işin olacaksa ve biraz gerginsen kot-gömlek/sweat daha iyi bi tercih olabilir. Gömlek de bu düz beyaz gömlek değil de oduncu gömleği falan oluyor ya, o tarz bir şey.

Mevzuyu da anlatayım: salaş kıyafetle gelen adam "herif işi biliyor, kendine güveniyor ki görüntüyü salıp gelmiş" vibe'ı veriyor. Üstüne başına aşırı dikkat eden adam (misal takım giyen ya da çok şık olan biri) de "nerd değil bu, kod yazmaktan anlamaz" vibe'ı veriyor.

Bu muhtemelen isteyerek manipüle edebileceğin bi durum değil, bu algı da tavırlar da kendiliğinden oluşmuş bi şekilde. Ama en azından haberin olsun, ne giyersen ne mesaj verirsin bil. O yüzden de ortalama düz günlük bi kıyafet en doğrusu olur.
  • plutongezegendegilmi  (04.03.22 10:09:05)
ne is olursa olsun chino pantolon ve icine cekilmis duz renk bir gomlek ve kunduralar garanti secimdir, asla absurd durmaz.

  • baldur2  (04.03.22 13:32:08)