köfte nasıl kızartılır yardım lütfen

bildiğiniz kasap köfteyi bir türlü tavada kızartamıyorum. kızarttıktan sonra tosta bassam bile içi kırmızı/pembe kalıyor. yağ oranı ne olmalı, hangi sıcaklıkta köfteleri atmalıyım, kısıkta mı yoksa yüksekte mi pişirmeliyim?

yağsız ya da azıcık sıvı yağ gezdirilmiş tavada orta ateş civarında pişireceksiniz.
köfteleri tava çok sıcakken atmayın, ama biraz ısınsın öyle atın.
soğukken tavaya koyarsanız çok su salar, kuru olur.
aslında sürekli çevrilmez ama siz başında durup çevirin arada bir isterseniz.
yanmaması için başında durarak kontrol edin yani.

altının ateşi yüksek olursa dışı kabuk olur, pişer ama içi çiğ kalır.
bu arada zaten açık pembe olması orta pişmiş demektir, yeterli olur.
yani "kıyma kıyma" kırmızıya yakın pembe olarak kalmıyorsa az pişmiş de olsa pişiyordur.

dışıyla içinin aynı renk olmasını bekliyorsanız, beklemeyin, öyle olmaz.
piştiğini anlamıyor olma ihtimalinize karşı açıklama gereği duydum :)
  • blatta hiberna  (27.02.22 16:03:14 ~ 16:06:51)
Blatta+1 ayrıca o köftelere avucunuzun içi ile hafif bastırırsanız yayvanlaşır ve incelir, içi de daha kolay pişer

  • primetime  (27.02.22 16:48:49)
Bunun püf noktası orta ateşte tavayı iyice ısıtmakta. Sonrasında çok kısa sürede pişer köfte.

  • bigcaptain  (28.02.22 09:03:13)