[]

eski binalarda dengeyi saglayan taş

eski cami, mimari yapilarda bi taş oluyor hani tüm yapı simetrik onu sıkıştırıyor. O ayakta tutuyor binayi gibi, ne deniyordu o taşa ?
 
"kilit taşı"
"anahtar taşı"
Ama kemer için bu. Tüm binayı ayakta tutan bir taş varsa bilmiyorum.
  • michael_knight  (20.02.22 23:02:58) 
Küfeki taşı olabilir.


  • pro9it9is9  (21.02.22 00:31:29) 
Bir yanlışı düzeltelim; kilit taşı binayı ayakta falan tutmuyor, zaten küçük bir taş koca yapıyı nasıl ayakta tutsun. Eski binalar yığmadır yani taş taş üstüne koyup yapılır, tuğla duvar örer gibi düşünün. Duvarı/ kubbeyi vs ördünüz en sonunda standart dışı bir açıklık kalıyor, oraya da bu kilit taşı denilen şey konuluyor. Biraz da estetik görünüyor, böyle masallar uyduruyor halk.


  • ya volna  (21.02.22 14:46:02) 
Kilit taşı, genellikle kemerlerin filan en ortasında bulunur.

(bkz: Heartstone)
  • burka  (21.02.22 16:48:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.